​پرواز هدهد سفید بر فراز کتابخانه‌های عمومی کشور

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۰
 
 
«کتاب هدهد سفید» در قالب دو جلد از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برای نوجوانان منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «هدهد سفید» کتابی است که در قالب دو جلد از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برای نوجوانان منتشر و در آن به موضوعات مختلف پرداخته شده است. جلد نخست آن شامل نوشته‌ها، فانتزی‌ها و تخیلات نوجوانان درباره کتابخانه‌های رویایی آینده، کتابخانه جنگلی، کتابدارهای روزنامه‌پوش، کتابخانه‌ای که با امواج آلفا کار می‌کند، کتابخانه‌ای برای سوسول‌بازی! کتابخانه معلق در فضا، کتابخانه مخصوص تنبل‌ها و خاطراتی که بچه‌ها از کتابخانه‌ها دارند،‌ می‌شود.
 
جلد اول «هدهد سفید» با خاطرات چهار نویسنده کودک و نوجوان یعنی حسین فتاحی، حسن احمدی، محمد میرکیانی و مصطفی خرامان از داستان‌هایی است که در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نوشته‌اند. سپس به داستان «دختر کلوچه‌های نخودچی» می‌رسیم که فرهاد حسن‌زاده نوشته‌ است.
 
قصه‌هایی از ترکمن‌صحرا، سرزمین اسب و افسانه، یک روز با اتوبوس سحرآمیز، کتابخانه سیار پاکدشت و کارآگاه کتابخانه و مامور 172 از دیگر مطالبی است که مخاطبان می‌توانند در نخستین جلد «هدهد سفید» بخوانند.
 
علاقه‌مندان به نویسندگی می‌توانند با مطالعه «مثل آب برای شکلات» با رمز و رموز نویسندگی آشنا شوند و 101 درس محرمانه برای نویسنده شدن را از فریدون عموزاده خلیلی بیاموزند.
 
از دیگر موضوعاتی که در «هدهد سفید» به آن اشاره شده است راهنمای جامع کتاب خواندن در یک عصر ملال‌آور است. در این بخش کتاب‌هایی که بچه‌ها می‌توانند از کتابخانه امانت بگیرند به آن‌ها معرفی شده است. همچنین از بچه‌ها خواسته شده کتاب‌هایی که خوانده‌اند و دوست داشته‌اند را به بقیه دوستانشان معرفی کنند.
 
بخش دیگر «هدهد سفید» به اهدای نشان هدهد به نویسندگان اختصاص دارد. در این بخش نوجوانان می‌توانند بادقت کتاب‌هایی که براساس فهرست پرامانت‌های کتابخانه‌ها انتخاب می‌شوند را با دقت بخوانند و نظراتشان را در کاربرگ‌هایی که برایشان ارسال می‌شود، بنویسند و براین اساس بهترین نویسنده از نظر بچه‌ها انتخاب و نشان هدهد به او اهدا می‌شود.
 
اما بخش جذاب دیگر هدهد نامه‌هایی است که بچه‌ها خطاب به نویسندگان مورد علاقه‌شان نوشته و برای هدهد ارسال می‌کنند و هدهد این نامه‌ها را به همراه پاسخی که نویسنده موردنظر داده منتشر می‌کند.
 
دومین جلد هدهد سفید هم مانند جلد نخست آن شامل مطالب و بخش‌های مختلف مانند نخستین نمایشگاه عمرم، گفت‌وگو با مجید ملامحمدی، قصه‌هایی از شیراز، گزارش کتابخانه‌ای در دل قشم، کارآگاه کتابخانه؛ مامور 172، وقتی خانه کتابخانه می‌شود، یک نمایشگاه کتاب و هزار قصه، 101 درس محرمانه برای نویسنده شدن، چی بخونیم، خاطرات کتابدار و کمیک استریپ شهریار و افسانه کوه قاف است.
 
احمد اکبرپور، طاهره ایبد، مینا حدادیان، مهدی رجبی، مصطفی رحماندوست، مسعود رحمانی، مریم شجاعی‌پور، آتوسا صالحی، فریدون عموزاده خلیلی، مریم عربی، نسترن فتحی، ابراهیم قربان‌پور، غزل محمدی، مجید ملامحمدی و زهرا موسوی از نویسندگانی هستند که در نوشتن مطالب دومین جلد «هدهد سفید» مشارکت داشته‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277052