۱۰
 

داستان‌هایی خواندنی با نثری پاکیزه

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
دومین مجموعه داستان آرش صادقی بیگی، برنده کتاب سال جمهوری اسلامی با نام «قنادی ادوارد» منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «قنادى ادوارد» دومين مجموعه داستان آرش صادق‌بيگى است كه به تازگى به كتابفروشى‌ها رسيده. اين کتاب شامل شش داستان كوتاه است كه در تمامی‌شان، با نگاه سرخوشِ نویسنده به پديده مرگ مواجهیم. داستان‌هایی خواندنی كه پلات‌شان را با وسواس قصه‌گویی و نثرى پاكيزه روایت می‌کنند. از اين نويسنده مجموعه داستان «بازار خوبان» در سال ١٣٩٤ منتشر شد كه جايزه ادبى جلال‌آل‌احمد و كتاب سال جمهورى اسلامى ايران را از آن خود کرد. جوایز متعدد صادق‌بیگی در حوزه داستان كوتاه او را میان هم‌نسلان خودش شاخص کرده. سردبيری سابق ماهنامه همشهرى داستان و سردبيری فصلنامه ادبى سان از فعالیت‌های مطبوعاتی سال‌های اخیر او بوده و هست.

«پاسخ چشم» «دويدن در خواب» «صد مثلث» «شاخه‌هاى روشن» «قنادى ادوارد» و «كبابى سردست» عناوین داستان‌های این مجموعه‌اند. خود داستان قنادی ادوارد قصه‌ی چند مرد بالرين است كه سال‌ها از دوران روی صحنه بودن‌شان مي‌گذرد و حالا خاطره‌اى دور را در گذشته‌ می‌جورند. اين مجموعه داستان را نشر مركز در ۱۰۴ صفحه منتشر و روانه بازار كتاب كرده است.

بخشی از داستان قنادی ادوارد: «انگشت‌هاش را گذاشت روی کلید‌های سوراخ، قَمیش را گرفت به دو دندان جلو، عضلات بالای لبش را انداخت پایین و دمید. اول تک‌ضرب و منقطع بعد به ریتم؛ زیبای خفته چایکوفسکی را زد. طنین بم ساز پخش شد توی پشت‌بام. مثل قوی سفیدی که با پرهای فراخ، بالای سرشان بال بزند و وسعت صدا را ببرد تا خود آسمان. صدا سقف آسمان را باز کرد و باران کجی به پایین کوبید. بام برق می‌‌زد زیر نور مهتاب. آواک پیر را دید که ایستاده خیره شده به خرپشته. یکی‌یکی بالرین‌ها، رقص‌کنان داشتند از ضد نور چارچوب می‌آمدند بالا. همه با حرکات کوچک، با بت‌مان‌تان‌دو های ریز، جمع شدند دور آواک.»

«قنادى ادوارد» نوشته آرش صادقی در 104 صفحه به قیمت 17500 تومان در نشر مرکز منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270720
 


 
Romania
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۱۱:۰۶:۰۳
داستانهایی به غایت مزخرف (227694)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۱۳:۲۳:۱۵
چندان چنگی به دلم نزد. (227695)
 
هادی مظفر مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۱۵:۳۴:۲۳
چند داستان عالی در این مجموعه است که البته آن ها را در همشهری داستان خوانده ام. کاش داستان های منتشر نشده بیشتر بودند. قنادی ادوارد را حتما بخوانید (227697)
 
Romania
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۷:۳۱
ایشان تنها یک شماره سردبیر داستان بودند و یک شماره هم فصلنامه سان و چندان سابقه مطبوعاتی ندارند و داستان های این کتاب هم مثل نامش تنها قصه هایی شیک و پیک اند و بدون هیچ ظرافت ادبی (227698)
 
France
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۶:۴۳
داستان هایی با نثری فاجعه (227699)
 
نسیم الهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۲۰:۱۸:۰۰
این گونه خصمانه سخن گفتن درباره یکی از استعدادهای جوان داستان نویسی نشان از دانش اندک مخالفان و درک ناقص شان از داستان کوتاه دارد. (227701)
 
Romania
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۲۱:۵۶:۳۶
بله یادمون رفته بود که ایشون آتیه داستان ایرانی هستن... در ضمن شما نظرتو بنویس درک بقیه رو زیر سوال نبر (227702)
 
France
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۲۲:۲۳:۵۵
بازار خوبان رو هم دوست نداشتم.... به همینا جایزه میدن که ته اش هیچکی کتاب نمیخونه دیگه... (227703)
 
France
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۰:۴۵:۵۹
طرح روی جلدش آدمو یاد المپیک مینداره بیشتر تا قنادی مادام اه ببخشید قنادی ادوارد البته قنادی موسیو آرش بهتر بود به نظرم (227704)
 
مریم مجیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۱-۲۳ ۱۷:۱۴:۲۳
اصلن داستان هاش خوب نبود، نثر پاکیزه ؟؟؟؟
چنگی به دل نمیزد، اتفاقا یه جور موهومی پیچیده الکی تو داستان هاش هست که انگار وصله پینه یه سری تجربیات زیستی و اطلاعات عمومی به داستانه. سطح ادبیات معاصر پایینه که ایشون برندهع کتاب سال میشن (227893)