یک کتاب محیط زیستی برای نوجوانان منتشر شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶
 
 
«تفنگ اهلی» یکی از کتاب‌های محیط‌زیستی است که به قلم مسعود ملکیاری از سوی انتشارات فنی ایران برای نوجوانان منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) توجه به محیط زیست و محافظت از حیات وحش از موضوعاتی است که امروزه بیش از گذشته در کشور ما مطرح شده و از سوی نویسندگان مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا انتشارات فنی ایران چند سالی است که در زمینه انتشار کتاب‌های زیست‌محیطی برای کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کند. «تفنگ اهلی» یکی از این کتاب‌هاست که در قالب مجموعه‌ای به دبیری سیدنوید سیدعلی‌اکبر، به قلم مسعود ملکیاری از سوی این انتشارات برای نوجوانان منتشر شده است.
 
ملکیاری در این کتاب که سحر دانشی آن را تصویرگری کرده، نگاه مستقیمی به محیط زیست و حفاظت از حیات وحش دارد و این مساله را در قالب داستانی که شخصت‌های اصلی آن را دو نوجوان به نام‌های دامون و کیانوش تشکیل می‌دهند، به تصویر می‌کشد. کیانوش فرزند یک شکارچی و از دوست‌داران طبیعت و حیات وحش است درحالی‌که همکلاسی‌اش دامون عاشق تفنگ و شکار است.
 
داستان این کتاب در قالب 11 فصل به هم پیوسته روایت شده و در بخش‌های مختلف آن به داستان «شازده کوچولو» نیز اشاره شده است.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «بوی گند لاشه و نیش مگس‌هایی که انگار گاز می‌گرفتند دامون را بیدار کرد. پشت سرش درد می‌کرد. ناخودآگاه دست برد و برآمدگی پشت کله‌اش را لمس کرد. تا چشم‌هایش به تاریکی عادت کند، سعی کرد چیزی از صداهای بیرون بفهمد. آرام دست و پایش را تکان داد و بلند شد. تمام تنش درد می‌کرد. پوست نمداری به صورتش مالیده شد. چندشش شد. ترسید و کنار امد. از پشت به چیزی خورد. برگشت و نگاه کرد؛ در آن تاریکی لاشه سردی را لمس کرد. در کورسوی نوری که از لای چوب‌های کلبه می‌تابید، دم روباهی را دید که میان زمین و هوا تاب می‌خورد. شبیه کابوس بود. دلش می‌خواست هرچه زودتر بیدار شود.»
 
مسعود ملكياری، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، در سال 1359 در تهران متولد شد. نخستین کتاب وی در زمینه نقد ادبی با عنوان «حلقه تعالی و تباهی» در سال 1388 منتشر شد. از دیگر آثار ملکیاری می‌توان به «امیرارسلان نامدار»، «خرگوش‌ها»، «جزیره آبل»، «اریک»، مجموعه 16 جلدی «مدرسه عهد بوق»، مجموعه 12 جلدی «جنگاوران» و مجموعه 10 جلدی «قصه‌های پرماجرای جهان» اشاره کرد.
 
انتشارات فنی ایران (کتاب‌های نردبان) کتاب «تفنگ اهلی» را با شمارگان 2000 نسخه و قیمت 7 هزارتومان منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270420