۱
 

هفت نمایشنامه کوتاه طنز در «هیچ چیز جدی نیست»

 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
ترجمه فارسی مجموعه نمایشنامه کوتاه طنز رچ اورلاف به نام «هیچ چیز جدی نیست»، از سوی نشر فرمهر روانه بازار کتاب شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «هیچ چیز جدی نیست» مجموعه‌ هفت نمایشنامه است از رچ اورلاف که به چالش‌ها و مسائل امروز تئاتر می‌پردازد. از این مجموعه که شامل 10 نمایشنامه کوتاه طنز است، هفت‌تای آن برای ترجمه به فارسی انتخاب و مناسب تشخیص داده شده است. در بین نمایشنامه‌های این مجموعه که به فارسی هم ترجمه شده است، دو نمایشنامه «نمایشنامه‌نویسی 101» و «اوه خدای من! این یک نمایشنامه دیگه است» به چالش‌ها و مسائل امروز تئاتر پرداخته است.
 
«عروس و داماد»، «کراوات زیبا»، خارج از نقشه»، «کنترل مثانه» و «ماتر هورن»، عناوین پنج نمایشنامه دیگر این مجموعه است که به فارسی ترجمه شده است.
 
اورلاف در تمام نمایشنامه‌های طنز خود، دنیایی تئاتریکال و سرشار از تخیل و طنز اجتماعی می‌آفریند که با تماشاگر امروز رابطه‌ای همه جانبه برقرار می‌کند. ایجاد این رابطه با تماشاگر به‌ویژه آنجا که مسائل زناشویی و رابطه انسان‌ها با هم می‌پردازد، به اوج خود می‌رسد. به‌گونه‌ای که مخاطب ضمن از خنده روده‌بر شدن، متن اورلاف را آینه تمام‌نما‌ی جامعه در برابر خود می‌داند.
 
لازم به ذکر است که رچ اورلاف یکی از مردمی‌ترین نمایشنامه‌نویسان کمتر شناخته‌شده آمریکا است که با محتوای ضد نظام سرمایه‌داری آمریکا و ضد امپریالیستی آثار متنوع خود، توانسته جایگاهی معتبر و شرافتمندانه در میان نویسندگان و روشنفکران امروز امریکا به خود اختصاص دهد. اورلاف با نوشتن ده نمایشنامه بلند و بیش از پنجاه نمایشنامه کوتاه، به عنوان یکی از پرکارترین نمایشنامه‌نویسان مردم‌پسند که اغلب آثارش برنده ده‌ها جایزه ملی شده است، امروز از بهترین طنزنویسان خلاق در تئاتر مدرن به حساب می‌اید.
 
نمایش‌نامه‌های او تاکنون نزدیک به هزار بار در تئاترهای مختلف به روی صحنه رفته‌اند، جایزه‌های بسیاری دریافت کرده‌اند و بسیاری از مردم را خندانده‌اند. نمایش‌های این نویسنده، بیش‌تر کمدی هستند، اما خود می‌گوید: می‌خواهم تماشاگرانم درگیر دنیایی شوند که در آن به سر می‌برند و شاید توجهی هم به مسائل آن ندارند... من آنان را هم می‌خندانم و هم با مسائل جدی آشنا می‌کنم. به همین دلیل در نمایش‌نامه‌هایم سعی می‌کنم موضوعات شخصی لاینحل را کشف کنم و در اختیار تماشاگران بگذارم.
 
اورلاف نویسنده‌ بیش از 12 نمایش یک‌پرده‌ای و بیش از 70 نمایش کوتاه است. طنزهای کوتاه رچ، 5 بار در مجموعه‌ بهترین نمایش‌نامه‌های کوتاه آمریکایی، 3 بار در مجموعه‌ بهترین نمایش‌نامه‌های ده‌دقیقه‌ای، در بهترین نمایش‌نامه‌های ده‌دقیقه‌ای 2007، در راهنمای ادبی بدفورد، در مجموعه دوزبانه‌ی منتخبی از نمایش‌نامه‌های معاصر آمریکایی و در مجموعه‌های منتخب رندم هاوس و چاپخانه‌ی دانشگاه میشیگان غربی به چاپ رسیده‌اند.
 
«اخبار سن‌پترزبورگ» کتاب دیگر رچ اورلاف است که در ایران با ترجمه «علی رفیعی‌سرشکی» و توسط انتشارت «قطره» منتشر شده است.
 
«هیچ چیز جدی نیست» شامل هفت نمایشنامه طنز کوتاه رچ اورلاف با ترجمه عبدالمحمد دلخواه در 80 صفحه با شمارگان 330 نسخه و بهای 14000 تومان از طرف نشر فرمهر منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269330
 


 
ملیکا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۳۴:۵۴
متنش کجاست؟؟ (227705)