انتشارات کلبه شروق قم منتشر کرد؛

«آیت الله کاشانی؛ ابرمرد جهاد و اجتهاد» به چاپ رسید

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۰
 
 
شخصیت های مختلفی هر کدام از زاویه دید خودشان به این موضوع آیت الله کاشانی پرداخته اند. این تنوع و اظهار نظرهای متفاوت یکی از مهمترین ویژگی های کتاب به شمار می رود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)از قم، کتاب«آیت الله کاشانی؛ ابرمرد جهاد و اجتهاد» توسط سید محمود خسروشاهی به همت  مرکز بررسی های اسلامی از سوی انتشارات کلبه شروق قم منشر شد.

کتاب حاوی 21 مقاله از شخصیت‌های برجسته و عناصر مختلف در جناح ‌های گوناگون همچون شیخ لطف ‌الله صافی گلپایگانی، اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمود کاشانی، محمدعلی همایون کاتوزیان، احسـان طبـری، محمّد واعظ ‌زاده خراسانی، محمدرضا حکیمی و دیگران است که هر کدام از زاویه دید خودشان به موضوع پرداخته‌اند. این تنوع و اظهار نظرهای متفاوت یکی از مهمترین ویژگی‌های کتاب به شمار می‌رود.
 
 در مقدمه کتاب آمده است:
«یک ربع قرن پیش، والد معظم آیت ‌الله سید هادی خسروشاهی، که فصلنامه گرانسنگ «تاریخ و فرهنگ معاصر» را از حوزه علمیه قم منتشر می‌ساخت، ویژه‌ نامه‌ ای را به چگونگی زندگی و مبارزات آیت ‌الله کاشانی اختصاص داد که نویسندگان مقالات آن، از طیف ‌ها و جناح‌های ‌مختلف بودند و این شماره از فصلنامه مزبور ـ شماره ۶ و ۷ سال دوم ـ پس از چاپ و توزیع، در مدت کوتاهی نایاب شد. اکنون و پس از نشر اکاذیب گزارش‌های منتشر شده توسط سازمان سیا و وزارت امور خارجه آمریکا، که به طور عمد به تجریح شخصیت آیت ‌الله کاشانی می‌پردازد و متأسفانه توسط دوستان به اصطلاح: «ملی گرا» و «اصلاح‌ طلب!» در سطح وسیعی توزیع گردید، از والد محترم درخواست نمودم که اجازه بدهند برای پاسخگویی عملی به مطالب کذب آنان، مقالات آن شماره از فصلنامه را تجدیدچاپ کنیم و ایشان ضمن موافقت با این امر، بحث‌هایی را که خود نوشته و تهیه نموده و در آن ویژه‌ نامه منتشر شده بود ـ جدا نموده و به طور مستقل و تحت عنوان: «زندگی و مبارزات آیت ‌الله کاشانی» ـ توسط کلبه شروق قم، منتشر ساختند و تنظیم و نشر بقیه مقالات را به عهده اینجانب گذاشتند که اینک به یاری خدا، به طور مستقل و به شکل کتاب حاضر، چاپ و در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.»
 

آیت ‌الله سید ابوالقاسم کاشانی، در نجف اشرف مبارزه مسلحانه علیه نیروهای اشغال گر انگلیسی آغاز نمود و در این راه، همراه آیت ‌الله سید محمدتقی خوانساری، در دادگاهی محکوم به «اعدام» گردید، ولی برخلاف آیت ‌الله خوانساری که دستگیر و به «هند» تبعید شد، توانست خود را به ایران برساند. در ایران مورد توجه مراجع و علمای عظام قرار گرفت و خدمات ارزنده‌ای ارائه کرد. او توانست لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران را در مجلس تصویب نماید. انگلیسی‌ها توسط مزدوران داخلی به تخریب ایشان دست زدند، تا جایی که فضا به سمتی پیش رفت که آیت الله کاشانی خانه نشین گردید.
 
 
کتاب «آیت الله کاشانی؛ ابرمرد جهاد و اجتهاد» نوشته سید محمود خسروشاهی در ۵۲۰ صفحه، در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۰۰۰۰ تومان در سال 97 از انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268762