ردیف میرزا عبدالله برای تار بر اساس اجرای نورعلی برومند کتاب شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
 
 
کتاب «ردیف میرزا عبدالله برای تار بر اساس اجرای نورعلی برومند» با نت‌نگاری و تجزیه و تحلیل حسین مهرانی برای نوازندگان و هنرجویان موسیقی منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در عصر حاضر یکی از منابع آموزش، برای نوازندگان، هنرجویان و هنرآموزان موسیقی کلاسیک ایرانی، منابع نت‌نویسی‌شده است و روشن است که  چنانچه نت نگارش شده، صحیح و دقیق نباشد، نوازندگان -که غالبا به منابع صوتی مراجعه نمی‌کنند- آن اثر را ناصحیح اجرا خواهند کرد. گاهی هم مشاهده می‌شود که اثری، صرفا به سبب نگارش غلط، مورد تجزیه و تحلیل نادرست قرار گرفته است.
 
کتاب «ردیف میرزا عبدالله برای تار بر اساس اجرای نورعلی برومند» با نت‌نگاری و تجزیه و تحلیل حسین مهرانی که به تازگی توسط انتشارات ماهور منتشر شده، کتابی است که در آن سعی شده علاوه بر نگارش دقیق تکنیک نوازندگی نورعلی برومند، با بررسی و تجزیه و تحلیل این ردیف بر اساس تئوری و نظریه مولف، راه درک و حفظ این ردیف را برای هنرجویان هموار کند.
 
ردیف میرزاعبدالله امروزه مهم‌ترین رپرتواری (کارگان) است که اجرای دقیق آن جزو مهم‌ترین ارکان نوازندگی موسیقی کلاسیک ایران به حساب می‌آید و به دلیل اینکه نگارش‌های قبلی این ردیف با اجرای نورعلی برومند، مطابقت کامل نداشته، و از آنجا که همه استادان به اجرای دقیق ردیف به روایت خود برومند اصرار دارند، حسین مهرانی تصمیم به نگارش دقیق اجرای او می‌گیرد، تا نوازندگان و هنرجویان از سردرگمی ناشی از اجراها و روایت‌های مختلف رهایی یابند؛ که حاصل آن کتاب «ردیف میرزا عبدالله برای تار بر اساس اجرای نورعلی برومند» است.
 
این کتاب دارای دو بخش است: در بخش اول به نظریات و تئوری‌ مولف در زمینه‌های مختلف مبانی و تجزیه‌‌وتحلیل پرداخته شده است که توصیه می‌شود با دقت مطالعه شود تا تجزیه‌وتحلیل ردیف، که در پس آن می‌آید، تسهیل شود.

بخش دوم شامل نت‌نگاری و تجزیه‌وتحلیل گوشه‌های ردیف است که در آن به نگارش دقیق ریتم، علائم سرکلید و متغیرها در متن گوشه‌ها، سرعت قطعات ضربی و دینامیک (شدت و ضعف جمله‌ها)، اگوگیک (شامل تند و کند شدن جمله‌ها در متن گوشه‌ها)، تاکیدها(آکیان‌ها)ف جمله‌بندی‌ها و دسته‌بندی‌ها و همچنین نگارش دقیق مضراب‌ها و انگشت‌گذاری‌ها که معرف استیل نوازنده هستند، پرداخته شده است.
 
نگارش دقیق تکنیک‌های مضرابی شامل درّاب، شَلال، سینه‌مال، ریزها و... از دیگر اهداف نگارش این کتاب است. همچنین توضیح مفصلی درباره اصول و قواعد انگشت‌گذاری و مضراب‌گذاری آورده شده است و آنالیز ردیف در سه بخش مدال، فرمال و ریتم صورت گرفته که جمله ‌به جمله، مد و فیگور مُلدهای مشترک در جاهای مختلف با هم قیاس شده است.
 
کتاب «ردیف میرزا عبدالله برای تار بر اساس اجرای نورعلی برومند» با نت‌نگاری و تجزیه و تحلیل حسین مهرانی در 296 صفحه و با قیمت 85000 تومان، از طرف موسسه فرهنگی و هنری ماهور، چاپ و روانه بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268579