حکایت «تیمارستان» در بازار کتاب

​نوجوانی 16 ساله در آخرین پناهگاه مجرمان دیوانه

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
 
 
مدلین روو در کتاب «تیمارستان» داستان نوجوانی 16 ساله را بیان می‌کند که در خوابگاه تابستانی که آخرین پناهگاه مجرمان دیوانه بوده، گرفتار شده است.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- کالج نیوهمپشایر برای دنیل کرافورد 16 ساله چیزی بیشتر از یک برنامه تابستانی است، درواقع خط زندگی است. دن که در دبیرستان شخصی منفور بود از پیدا کردن دوستانی در آخرین تابستان پیش از رفتن به دانشگاه بسیار هیجان‌زده است، اما وقتی وارد برنامه می‌شود درمی‌یابد که خوابگاه تابستانی‌اش قبلا یک آسایشگاه بوده است و فراتر از این، آنجا را به عنوان تیمارستان می‌شناسند نه هر تیمارستانی، بلکه آخرین پناهگاه مجرمان دیوانه! درحالی‌که دن و دوستان جدیدش، ابی و جردن در خانه تابستانی ترسناک‌شان جستجو می‌کنند، خیلی زود متوجه می‌شوند که حضور آن‌ها در اینجا اتفاقی نبوده است چرا که تیمارستان کلید گذشته‌ای ترسناک است اسراری وجود دارد که نمی‌خواهند سر به مهر باقی بماند و ادامه داستان که مدلین روو در کتاب «تیمارستان» به آن پرداخته است.
 
کتاب «تیمارستان» نخستین جلد از مجموعه سه جلدی «تیمارستان» نخستین بار در سال 2013 میلادی در ژانر ترس و وحشت به چاپ رسید. این کتاب به سرعت مورد توجه همگان قرار گرفت و تا مدت‌ها در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا قرار داشت. و نقد و بررسی‌های مختلفی درباره این کتاب در سایت‌های آمازون و گودریدرز منتشر شد. جلد دوم این مجموعه با نام «پناهگاه» در سال 2014 میلادی و سرانجام جلد سوم آن به نام «گورستان» در سال 2015 میلادی منتشر شد. درواقع به نظر می‌رسد قلم روان این نویسنده و انتقال ظریف و دلنشین حس ترس و وحشت به خواننده سبب فروش بالای این کتاب شده است. این اثر دومین مجموعه‌ای است که مدلین روو نوشته است.
 
مدلین روو، از نویسندگان برجسته آمریکایی است که در حال حاضر در ایالت لوئیزیانا اقامت دارد و به نویسندگی مشغول است. او مدرک کارشناسی خود را در رشته نویسندگی خلاق و بازیگری در سال 2008 از کالج بلویت دریافت کرد و در بهار 2009 یک ترم به صورت افتخاری در کالج بلویت مشغول پیشنهاد، نوشتن و ارائه یک رمان بود. اندکی بعد به صورت آزمایشی یک وبلاگ با مضمون داستان‌های تخیلی به نام «آلیسون هویت به دام افتاده است» را راه اندازی کرد. این وبلاگ به سرعت در فضای مجازی مشهور شد و مجموعه کم‌نظیری از داستان‌های تخیلی را برای خوانندگان به ارمغان آورد.
 
مدلین روو، در بخشی از این کتاب می‌نویسد: «بحث‌برانگیزترین بیمار بروکلین قاتلی زنجیره‌ای به اسم دنیس هایملاین، معروف به مجسمه‌ساز بود. او بین سال‌های 1960 تا 1965 یک جمعیت کوچک روستایی را در ورمونت به قتل رسانده بود. پلیس تخمین می‌زد که او بیش از دوازده نفر را به قتل رسانده و لقبش نشات گرفته از شیوه وحشیانه رها کردن قربانیانش به شکل مجسمه بوده است. در گزارش آمده که زن جوان و زیبایی را در حال رقص در جنگل‌های کوهستان سفید پیدا شده که دستان ناقصش را به شاخه های بلند درختی بسته بودند. وحشتناک‌ترین جنایتش را در میخانه‌‌ای محلی مرتکب شده بود. قربانیان در محل‌های مختلفی از میخانه قرار گرفته بودند؛ برخی ایستاده، برخی نشسته و برخی در حال عیاشی روی صحنه رقص. همه ان‌ها را با طناب و سیم بسته بود. شاید موضوع نگران‌کننده‌تر از خود مجسمه‌ساز این بود که پس از تعطیلی بروکلین هیچ اثری از مجسمه‌ساز پیدا نشد.» (صفحه 69)
 
انتشارات باژ، کتاب «تیمارستان» را با شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 280 هزار ریال منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267370