من «ام ­اس» دارم!

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶
 
 
من «ام ­اس دارم» مجموعه­‌ای از روایت­‌های مختلف از زندگی مریم پیمان است؛ زندگی بیش از دو سال بیماری است که ۱۸ سال مبتلا به «ام­ اس» بوده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «من ام اس دارم» عنوان کتابی از مریم پیمان است که تجربه زیسته با این بیماری داشته و این بار تلاش کرده تا از تریبون کتاب این تجربیات را با مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

او در مقدمه‌ای که بر این کتاب نوشته از علت نگارش این اثر می گوید و می‌نویسد: ««ام­ اس» تنها یک بیماری نیست. مجموعه‌ای از دردها، نشانه­‌ها و مشکلاتی در اعضای مختلف بدن است که شیوه خاصی از زیستن را به من آموخته است. گاهی او مرا و گاهی من او را به پذیرش خواست یکدیگر قانع کرده‌ایم؛ نیاز به استراحت، نداشتن فعالیت بیش‌ازحد در فصل­‌های گرم سال، رژیم غذایی غالباً با طبعی گرم، قرار نگرفتن در فشار و استرس، دوری از سیگار و سیگاری­‌ها، داروها و تزریق­‌های مداوم و یک روز تعطیلی کامل در هفته، همه آن چیزی است که من بعد از ۱۸ سال زندگی با این بیماری گاه و نه همیشه به او داده‌‌ام.

من «ام ­اس» دارم مجموعه­‌ای از روایت­‌های مختلف از زندگی من است؛ زندگی بیش از دو سال بیماری است که ۱۸ سال مبتلا به «ام­ اس» بوده است و در خلال آشنایی با بیماران دیگر با تخیل، واقعیت را روایت می­‌کند. بیماری که در نگاه نخست خود را یک روایتگری تحقیقی می­‌داند و برای آگاهی ­بخشی به جامعه، قدم برمی­‌دارد تا تصویر نادرستی را که از این بیماری مجسم شده است، اصلاح کند، با بیماران فضایی هم­دلانه بسازد و به آنها و خانواده ­هایشان درباره بیماری و شرایط زندگی اطلاعاتی تجربی و پزشکی را منتقل کند.

بسیاری از این نوشته‌ها به صورت مختصر و به عنوان یادداشت‌های روزنامه‌ای نخستین بار با حذف و اصلاح و همچنین رعایت مسائل و مصالح شخصی نویسنده در روزنامه های شرق و بهار منتشر شد. امیدوارم نوشته‌های علمی در خلال نوشتارها كه از منابع موجود علمی بهره برداری شده است، برای آشنایی با بیماری «ام اس» راهگشای شناخت بهتر بیماری و راهی برای مراجعه به موقع به پزشكان باشد تا با تشخیص سریع و زودهنگام «ام اس» در افراد و کنترل آن زندگی «شبه معمولی» مانند نویسنده امری نزدیک به واقع باشد. برخی از این نوشته‌ها گاه تمرین نویسندگی و دل نوشته‌های فردی و شخصی من است، یعنی؛ همه آن چیزی كه در زندگی واقعی یك انسان در جامعه ایران به چشم می‌خورد.»
 
کتاب «من ام اس دارم» نوشته مریم پیمان با شمارگان 550 نسخه در 272 صفحه به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات هزاره ققنوس روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265107