​روایت طنز شهرام شفیعی از «فرودگاه بی‌شعورها»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۸
 
 
نخستین جلد مجموعه طنز «فرودگاه بی‌شعورها» اثر شهرام شفیعی از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) خالق اثر پرفروش «جزیره بی‌تربیت‌ها» این بار با کتاب دیگری به نام «فرودگاه بی‌شعورها» به سراغ بچه‌ها رفته است که جلد نخست آن به تازگی از سوی نشر نیستان منتشر شده است.
 
به گفته شفیعی، شخصیت‌های این مجموعه ثابت و قصه‌ها اپیزودیک هستند و ماجراها در فرودگاهی رخ می‌دهند که در آن هواپیماها پرواز نمی‌کنند فقط روی زمین راه می‌روند.
 
مجموعه طنز «فرودگاه بی‌شعورها» شامل مجموعه‌ای از متن، مفاهیم، تصاویر و موقعیت‌ها و شخصیت‌های طنزآمیز است که حول و حوش یک موقعیت خاص تعریف شده و به دنبال برقراری ارتباط با مخاطب است.
 
شفیعی در ابتدای کتاب خود در یک موقعیت بکر و قابل توجه، شخصیت‌های محوری داستان خود را به زبانی طنز‌آمیز و در قالب یک دیاگرام توصیف می‌کند و با موقعیت دراماتیک و خنده‌دار آنها بخشی از مختصات داستانش را تعریف می‌کند.
 
البته داستان این مجموعه صرفا بر پایه موقعیت‌های طنزآمیز شکل نمی‌گیرد، بلکه مجموعه‌ای متشکل از کلمات، موقعیت‌ها، شخصیت‌پردازی‌ها و بداهه‌پردازی‌های کلامی است. شفیعی شخصیت‌های داستانش را با زبانی طنزآلوده و در قالب موقعیت‌های فیزیکی قابل توجهی معرفی می‌کند و مخاطب برای مواجه شدن آنها در متن نوعی پیش زمینه طنزآمیز دریافت می‌کند.
 
شفیعی کتاب دیگری نیز با عنوان «ماجراهای آقای خرمالو» به صورت کمیک استریپ به همراه متن، در قالب طنز برای گروه سنی 5 تا 10 سال نوشته‌ و برای چاپ به نشر نیستان تحویل داده‌ است.
 
 

شهرام شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان سال1349 در تهران متولد شد. وی به ‌عنوان سرویراستار در مطبوعات و گاهی به عنوان ویراستار كتاب فعالیت‌هایی داشته است. شفیعی توانسته از جشنواره‌هاي مختلفي به دلیل آثارش جايزه دريافت كند. از جمله آثار وی می‌توان «آقا بالای دست گنده»، «ماه در چاه»، «من فكر می‌كنم»، «خیمه خاموش»، «عشق خامه‌ای»، مجموعه سه جلدی «ماجراهای پاشنه طلا»، مجموعه «آوازهای پینه بسته»، ماجراهای «سلطان و آقاكوچول» و مجموعه «جزیره بی‌تربیت‌ها» را نام برد.
 
انتشارات نیستان، نخستین جلد مجموعه «فرودگاه بی‌شعورها» را در قالب 160 صفحه با قیمت 160 هزار ریال منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263729