شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته را بیشتر بشناسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
 
 
«شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» عنوان کتابی است که حاوی 30 مقاله برای شناخت اصفهان است. این مقالات به قلم محمود فروزبخش نگاشته شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، هنگامی که نام اصفهان‌شناسی به زبان‌ها جاری می‌شود، بی اختیار تمامی حواس‌ها به سمت شناخت تاریخ اصفهان می‌رود این در حالی است که تنها یک سوم این کتاب به طور مشخص پرداخته است. در این فصل، به روایتی از «جی و یهودیه» یعنی تاریخ پیش از اسلام اصفهان اشاره‌ای شده است. سپس در فصلی دیگر به جایگاه و تاریخ چه «تصوف» در این شهر پرداخته شده است. فصلی دیگر به شکوه صفویه اشاره دارد و در فصل بعد به انحطاط اصفهان و علل و عوامل آن پرداخته می‌شود.
 
صحبت از تاریخ اصفهان تا ماجرای مشروطه در این شهر ادامه پیدا می‌کند و پس از آن کتاب وارد بخش دوم خود می‌شود جایی که جدال سنت و مدرنیته در این شهر شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد و در تمامی شئون ادامه می‌یابد. با همین نگاه ظرفیت‌های سنت و شرایط جدید، نویسنده به معماری، خانه‌سازی، تربیت، سیاست، هنر، رسانه و فعالیت‌های فرهنگی می‌پردازد و تحلیل‌های خود را در همین رستا ارائه می‌دهد.
 
سومین بخش از کتاب جایی است که نویسنده نیم نگاهی هم به آینده دارد و از این رهگذر به نسبت میان اصفهان و توسعه می پردازد و مباحث انتقادی خود را مطرح می‌کند. نویسنده در فصلی به مقایسه اصفهان و کاشان در این وضع می‌پردازد و نسبت اخلاق اصفهانی و امر توسعه سخن می‌گوید. 
 


محمود فروزبخش از نویسندگان جوان اصفهانی است که سال‌هاست در حوزه اصفهان مقالاتی را در جراید منتشر کرده است. تا پیش از این او کتاب‌های راه‌های نرسیدن به خدا (نشر نیکان)، مشروطه‌ای که تا نمی‌خواست (نشر آرما) و حکایت بیداری (نظر آرما) منتشر شده است. 

به نظر می‌رسد که اگر بخواهیم برای شناخت تحلیلی اصفهان، تاریخ آن و ارزیابی شرایط فعلی آن کتابی را پیشنهاد کنیم، «شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» می‌تواند پیشنهاد مناسبی باشد. گنبدهای فیروزه‌ای به شما می‌گوید که این شهر، چه قدمت اصیلی دارد و گنجینه‌ای از فرهنگ و تمدن است و کاشی‌های شکسته به شما خبر از وضعیت امروزین اصفهان می‌دهد، جایی که ما درگیر آن هستیم و باید با توقف در آن لحظاتی همراه با نویسنده کتاب تامل کنیم.

«شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» را نشر آرما با قیمت 20 هزار تومان در 209 در سال 1397 صفحه منتشر کرده است. محسن حسام مظاهری برای این کتاب مقدمه‌ای نوشته است و مجتبی مجلسی طرح جلد ویژه‌ای را برای آن طراخی کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262479