شماره جدید حماسه مقاومت منتشر شد

مقاومت پیروزمندانه مردم خوی در برابر ارتش چند هزار نفری ارامنه

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
 
 
سوم تیرماه سال 1297 شمسی، روزی است که ارتش چند هزار نفری ارامنه با کمک‌گیری از نیروهای متخاصم متفقین و دریافت سلاح از آنها، با هدف اشغال خوی و ضمیمه کردن شهر خوی به ارمنستان، از آن سوی رود ارس گذشته و به شهر خوی حمله کردند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، هفتمین شماره ماهنامه سراسری اجتماعی - فرهنگی ندای قلم با موضوع حماسه مقاومت منتشر شد.

مدیرمسئول ماهنامه ندای قلم گفت: در این شماره از نشریه ندای قلم که شماره هفتم از این مجله است، به بررسی یکی از مقاطع بسیار حساس در تاریخ خوی و آذربایجان پرداخته‌ایم. سوم تیرماه سال 1297 شمسی، روزی است که ارتش چند هزار نفری ارامنه با کمک‌گیری از نیروهای متخاصم متفقین و دریافت سلاح از آنها، با هدف اشغال خوی و ضمیمه کردن شهر خوی به ارمنستان، از آن سوی رود ارس گذشته و به شهر خوی حمله کردند.

وی افزود: مردم خوی هم علیرغم اینکه روزه بودند، با فتوای علمای دینی روزه خود را شکستند و به مقاومت در برابر ارامنه متجاوز پرداختند و شهر خوی را از یک فاجعه انسانی بزرگ نجات دادند.

حامد کاظم‌زاده خوئی ادامه داد: برای گرامیداشت این روز تاریخی بسیار مهم و جهت یادبود مقاومت تاریخی مردم خوی در برابر متجاوران ارمنی، در این شماره از نشریه به بررسی منابع دست اول و تاریخی در رابطه با این اتفاق پرداخته‌ایم. همچنین چندین مقاله از محققان آذربایجانی هم در این شماره آورده شده است.
وی گفت: حماسه مقاومت، حکایت مقاومت قهرمانانه مردم خوی در مقابل تهاجم ارامنه به روایت منابع دست اول از جمله آثار امین‌الشرع خوئی، احمد کسروی، مهدی آقاسی، محمدامین ریاحی، رحمت‌الله توفیق است.

مدیرمسئول ماهنامه ندای قلم افزود: این شماره از نشریه در قطع رقعی در 230 صفحه و به قیمت 10 هزار تومان منتشر شده است.
وی افزود: دکتر علیرضا مقدم عضو هیات علمی دانشنامه جهان اسلام، دبیری علمی و جناب سجاد زینالی دبیری اجرایی این شماره از نشریه را برعهده داشتند.

کاظم‌زاده خوئی ادامه داد: امید آن داشتیم که مسئولان شهر خوی در رابطه با این واقعه تاریخی یک برنامه ویژه ترتیب بدهند. ولی گویا مسئولان شهر کارهای واجب‌تر و مهمتر دیگری دارند!
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262446