۲
 

پس از سال‌ها، داستان‌های بیجاری در ایران منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۸
 
 
نشر آموت به تازگی اقدام به انتشار سه مجموعه داستان بیژن بیجاری در یک کتاب و دو رمان در یک کتاب منتشر کرده است. این کتاب‌ها امروز روانه بازار کتاب شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشر آموت دو کتاب از بیژن بیجاری منتشر کرده است که این دو کتاب از امروز روانه بازار کتاب می‌شود.

«عرصه‌های كسالت»، «پرگار» و «قصه‌های مكرر» سه مجموعه‌ای است که در قالب یک کتاب منتشر شده است. این کتاب‌ها در زمره آثار شاخص این نویسنده‌اند که در دهه شصت و هفتاد منتشر شده‌اند.

جدای از این دو رمان بیجاری نیز در یک کتاب از سوی نشر آموت منتشر شده است. «تماشای یک رویای تباه شده»  و «باغ سرخ» هر دو پیش از این در نشر مرکز در سال 1377 منتشر شده‌اند. داستان‌هاي بیجاری از سال ۱۳۵۱ در مجلاتی چون فردوسی و نگين و بعدها در مجلات آدينه و دنيای سخن و تكاپو و كلک و ... منتشر شدند. نخستين مجموعه داستانِ بیجاری به نام «عرصه‌های كسالت» سال ۱۳۶۹ به همت هوشنگ گلشيری در نشر نيلوفر منتشر شد و پس از آن دو مجموعه داستان «پرگار» (۱۳۷۴) و «قصه‌های مكرر» (۱۳۸۰)، و دو رمان «تماشای يك رويای تباه شده» (۱۳۷۷)  و «باغ سرخ» (۱۳۷۷) از اين نويسنده در نشر مركز منتشر شد. 

بيژن بيجاری سال ۱۳۷۷ به كاليفرنيا مهاجرت كرد و آثار جدیدش در ایران هنوز منتشر نشده است. او معتقد است: اين نوشتن است كه مرگم را به تعويق می‌اندازد. 

بیجاری متولد 1330 اصفهان است که در شمار نویسندگان مرسوم به نسل سوم به حساب می‌آید. آثار او به دليل زبان پاكيزه و خلق دنيایی سيال و جاری و توجه به زيرساخت روان‌شناختی شخصيت‌های داستان‌هايش و در عين نگاه ويژه‌اش به مرگ، چهره‌ای متفاوت و شناخته شده  در اين عرصه است. یوسف علیخانی در مقام ناشر درباره انتشار آثار بیجاری می‌نویسد: «سال‌ها قبل با خواندن سه مجموعه‌داستان «عرصه‌های‌ کسالت» و «پرگار» و «قصه‌های مکرر» نوشته‌ بیژن بیجاری کیفی کردم که فراموشم نمی‌شود تا ابد. متاسفانه بعدش آقای بیجاری از ایران مهاجرت کردند و به کالیفرنیا رفتند و کتاب‌های‌شان هم رفت به محاق. پارسال در ایمیلی از آقای بیجاری خواهش کردم اجازه بدهند سه مجموعه داستان‌شان در  نشر آموت منتشر شود و ایشان با روی باز پذیرفتند و حالا جدا از این سه مجموعه‌داستان، دو رمان ایشان هم به  آموت آمد و با عنوان سه‌کتاب و دو کتاب منتشر شد.»


مدیر نشر آموت در ادامه می‌نویسد: بیست‌و‌پنج سال قبل با بیژن بیجاری مصاحبه مفصلی کردم که بخشی از این گفت‌وگو در کتاب «نسل سوم داستان نویسی امروز» در نشر مرکز منتشر شد.

خوشحالم از گروه ِ نویسندگان نسل سوم تاکنون رضا جولایی نویسنده‌ رمان «یک_پرونده_کهنه» و «برکه‌های باد» و محمدرضا صفدری نویسنده‌ «سیاسنبو» و  بیژن بیجاری نویسنده‌ سه کتاب و دو کتاب به آموت آمده‌اند.

كتاب «عرصه‌های كسالت و پرگار و قصه‌های مكرر» نوشته‌ی «بیژن بیجاری» در ۲۷۲ صفحه و به قیمت ۲۱۰۰۰ تومان توسط «نشر آموت» منتشرشده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259853
 


 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۶:۱۶:۳۸
داستانهایی واقعا عذاب آور به معنای واقعی کلمه. (225004)
 
رسول آبادي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۳۱ ۱۸:۲۰:۴۹
چشم به راه انتشار داستان‌هاي ايراني خوب از آموت بودم. خوشحالم صفدري و علومي و فرجي و بيجاري در آموت منتشر مي‌شوند. (225018)