بررسي و توضيح هزار و يك‌شب و قصه‌هاي ايراني براساس مباني اسطوره‌ها

«قصه‌ اساطير» به روایت محمدعلي علومي

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۷
 
 
«قصه‌ اساطير»، بررسي و توضيح هزار و يك‌شب و قصه‌هاي ايراني براساس مباني اسطوره‌ها، عنوان کتاب جدید محمد علی علومی است که هفته جاری از سوی نشر آموت روانه کتابفروشی‌ها شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «قصه‌ اساطير» اثر تحقیقی و پژوهشی محمدعلي علومي با عنوان فرعی «بررسي و توضيح هزار و يك‌شب و قصه‌هاي ايراني براساس مباني اسطوره‌ها» از سوی نشر آموت روانه کتابفروشی‌ها شد. 

حکایت، داستان، قصه و افسانه همه تعابیر و اصطلاحاتی هستند که در ادبیات کهن ما، سابقه و کارکرد داشته‌اند و همواره ارتباط گسترده و ژرفی میان افسانه‌ها و اساطیر برپا و جاری بوده است. موضوع اصلی کتاب «قصه‌ اساطیر» تطبیق، بررسی و تحلیل افسانه‌های ایرانی با مبانی اساطیری است، و از «هزار افسان» دوران هخامنشیان و اشکانیان که منبع اصلی «هزار و یک شب» است تا افسانه‌های رایج در فرهنگ مردم را در بر می‌گیرد؛ از هزار و یک شبی که به عقیده‌ بورخس بزرگترین داستان‌ها در تمام زمان‌هاست و مظهر درآمیختگی رمز و نماد با عاطفه و تفکر و تخیل انسان است، تا قصه‌های عامیانه‌ای که به زیان ساده و رایج روزگار از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و سنت شفاهی قصه‌گویی (نقالی) را پدید آورده‌اند.   

محمدعلی علومی، متولد ۱۳۴۰ در بم، نویسنده، پژوهشگر و طنزپرداز معاصر ایرانی، فارغ‌التحصیل رشته علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. علومی نویسنده‌ رمان‌های متعددی از جمله پریباد، سوگ مغان، آذرستان، ظلمات، اندوهگرد، هزار و یک شب نو است که اغلب زیرساختی اسطوره‌اي و خوش‌خوان دارند و با نگاه به تاريخ معاصر ايران و اسطوره‌هاي ايراني نوشته شده‌اند.


كتاب «قصه‌ اساطير» يا (بررسي و توضيح هزار و يك‌شب و قصه‌هاي ايراني براساس مباني اسطوره‌ها) نوشته‌ محمدعلي علومي در 880 صفحه و به قیمت  73000 تومان توسط «نشر آموت» منتشرشده است.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259433