ایما و اشاره و چند داستان دیگر

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۰
 
 
مجموعه‌ ایما و اشاره شامل شش داستان است از فلن اوبراین، ولادیمیر نباکوف و جان آپدایک که در کنار هم قرار گرفته‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «ایما و اشاره و چند داستان دیگر» شامل شش داستان کوتاه از سه نویسنده‌ی سرشناس و صاحب سبک است که به انتخاب سهل سیمی گردآوری و ترجمه شده و به‌تازگی از سوی نشر ایجاز منتشر شده است.

مجموعه‌ ایما و اشاره شامل شش داستان است از فلن اوبراین، ولادیمیر نباکوف و جان آپدایک که در کنار هم قرار گرفته‌اند. در واقع در مجموعه‌ حاضر هدف کلی قیاس دو نوع داستان‌گویی در اروپا و آمریکاست. از میان نویسندگان اروپایی داستان کوتاه شاید یکی از اروپایی‌ترین‌هایشان اوبراین است؛ نویسنده‌ای که مثل خیلی از نویسندگان هم‌وطنش، به‌لحاظ نوع نوشتار، از سنت‌های دیرینه‌ ایرلند پا گرفته است.

داستان کوتاه به شکل امروزی در اروپا پا گرفت و به‌تدریج شکل‌های تجربی زیادی پیدا کرد. نباکف از جمله داستان‌گوهایی است که موقعیت خاصی دارد. او اروپایی است. از آن مهم‌تر اینکه اهل روسیه بوده، کشوری که خود نه کاملاً غربی است و نه کاملاً شرقی. نباکف زندگی در فضای اجتماعی آمریکا را نیز تجربه کرده و از شیوه‌های روایت در این کشور نیز تأثیر پذیرفته است.

نباکف می‌تواند تاحدی حکم حلقه‌ی پیوند میان فرم و ساختار و روایت در این دو قاره باشد. از طرف دیگر نویسنده‌ای چون آپدایک، با اینکه در میان نویسندگان محبوبش از شرقی‌های زیادی نام برده، به مفهوم واقعی کلمه آمریکایی است.دغدغه‌های او و نوع نوشتنش و گستره‌ی مورد توجهش در آثاری که آفریده در میان نویسندگان آمریکایی منحصربه‌فرد است.

بااین‌حال شخصیت‌پردازی و نوع طنز آپدایک یادآور آمریکایی‌های قدیمی‌تری چون تواین است. آپدایک را می‌توان به‌لحاظ دغدغه‌های نوشتاری قطب مقابل اوبراین دانست. نباکف نیز حلقه‌ بینابین است؛ با اینکه گستره‌ی داستان‌گویی در هر دو قاره بسیار وسیع است.

مترجم با انتخاب این سه نویسنده‌ صاحب سبک در واقع در پی آن بوده که تا حدی رویکردهای مختلف روایت در این دو پهنه‌ی جغرافیایی فرهنگی را نشان دهد.

«ایما و اشاره و چند داستان دیگر» در 80 صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت 12 هزار تومان از سوی نشر «ایجاز» منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258638