«او» محمد کلباسی منتشر شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۳
 
 
مجموعه داستان «او» حاوی ده داستان کوتاه از نویسنده با تجربه است که چندین دهه در ادبیات معاصر ایران حضور فعال و موثر دارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مجموعه ده داستان کوتاه در برگیرنده کتاب «او» است که به تازگی در نشر چشمه از محمد کلباسی منتشر شده است. تنهایی و حیرت انسان معاصر، محور اصلی داستان‌های این مجموعه است.

جهان داستانی این نویسنده پیشکسوت اصفهانی و از قدمی‌ترین اعضای جُنگ اصفهان در «او»، به اوج پختگی خود می‌رسد. نویسنده کهنه کار در این داستان‌ها شخصیت‌هایی را می‌آفریند که در مواجهه با اتفاق‌های تردیدآمیز قرار می‌گیرند.

شولای خاک، ماهنامه دقایق، ایستگاه پایانی، او، نوروز آقای اسدی، خون طاووس، بعد از ظهر آقای کمالی، در سایه سار غروب، رجل مشروطه، دالان هزار پا، نام‌های داستان‌های این مجموعه‌اند. برخی از این داستان‌ها پیش از این در مجموعه‌ها و نشریات منتشر شده‌اند و نویسنده به همراه این داستان‌ها در انتها شرحی هم بر شکل گیری آن نوشته است و خود به توضیح و تفسیر داستان‌ها نشسته است و بر برخی از آن‌ها حاشیه‌هایی نوشته است.

کلباسی توضیح می‌دهد که انتشار داستان «نوروز آقای اسدی» برای او مشکلاتی همراه داشته است. گویا برخی شخصیت‌های داستان را چهره‌های واقعی در زندگی می‌یابند و بر نویسنده می‌تازنند. کلباسی تاکید دارد که این آدم‌ها ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است و وجود خارجی ندارد.محمد کلباسی متولد مهر ماه ۱۳۲۲ در اصفهان است و از اعضای انجمن ادبی صاﺋﺐ و از بانیان شکل‌گیری جنگ اصفهان محسوب می‌شود، او مدرک لیسانس خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه اصفهان و دوره فوق لیسانس ادبیات تطبیقی را در دانشگاه تهران گذراند. 

او در دانشگاه تهران از حضور استادانی چون عبدالحسین زرین‌کوب، شفیعی کدکنی، علی محمد حق‌شناس، مهرداد بهار، سیمین دانشور و اسلامی ندوشن بهره برده و تا سال ۱۳۵۸ به تدریس در دانشگاه‌های شهرکرد و خوراسگان مشغول بوده و پس از آن به مدت دو سال در دانشگاه ملی استرالیا (کانبرا) تدریس کرد و کُرسی ادبیات فارسی آن دانشگاه را بنیاد نهاد. 

 مجموعه داستان‌های «سرباز کوچک» کتاب زمان ۱۳۵۸، «مثل سایه مثل آب» نشر نقش خورشید ۱۳۸۰، «صورت ببر» نشر آگاه ۱۳۸۸ و «نوروز آقای اسدی» آثار داستانی محمد کلباسی‌اند که پیش از این منتشر شده‌اند. او همچنین ترجمه کتاب دو جلدی «ادبیات و سنت‌های کلاسیک» نشر آگاه ۱۳۷۶ با مشارکت مهین دانشور را در کارنامه خود دارد.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257027