تجدید چاپ یک اثر تخصصی در حوزه موسیقی پس از سال‌ها

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶
 
 
نشر افکار کتاب «کارکرد هارمونی در قرن بیستم» نوشته رالف تورِک که یک اثر تخصصی در حوزه دانش موسیقی است را با ترجمه محسن الهامیان منتشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «کارکرد هارمونی در قرن بیستم» نوشته رالف تورِک، آهنگساز و موسیقیدان آمریکایی و یک اثر تخصصی در حوزه دانش موسیقی است. این اثر به کارکردهای هارمونی در سبک‌های مدرن موسیقی می‌پردازد و در ایران، نشر افکار این کتاب را با ترجمه محسن الهامیان چاپ و روانه بازار کتاب کرده است.
 
کتاب «کارکرد هارمونی در قرن بیستم» نهمین جلد از مجموعه «در قلمرو موسیقی» است که در هشت فصل به نگارش درآمده و  سعی شده است بسیاری از اصطلاحات تخصصی، منابع جدید، بررسی آثار برخی از افراد معروف و آموزش‌های تخصصی موسیقی را همراه با تصاویر به نگارش درآورد و آموزش دهد، در پایان هر فصل نیز تمریناتی برای هنرجو و خواننده در نظر گرفته شده که به تثبیت آموزش‌های آن فصل کمک می‌کند.

 این کتاب یک کتاب تخصصی برای دانشجویان و هنرجویان موسیقی است و برای کسانی که در موسیقی تخصص اولیه و تئوریک دارند هم می‌تواند مناسب و مفید واقع شود.
فصل اول این کتاب با عنوان «تونیک شدن گسترده و سکونس هارمونی» به تعریف مفهوم دو اصطلاح نامبرده در عنوان پرداخته است. فصل دوم این کتاب به بررسی «هارمونی‌های خطی» متعدد می‌پردازد؛ هارمونی‌های کروماتیکی که در اصل از طریق حرکت‌های کروماتیک در یک یا چند خط از بافت موسیقی ظاهر می‌شوند. افزایش حرکت‌های کروماتیک در خط ملودی در اثنای قرن نوزدهم، منجر به افزایش هارمونی‌های خطی شد.


                                

فصل سوم «منابع جدید موسیقی در آغاز قرن بیستم» را معرفی کرده، فصل چهارم به «موسیقی تونال در آغاز قرن بیستم» پرداخته است، فصل پنجم با عنوان «استراوینسکی، بارتوک و مسیان» کار شده است که در این فصل، آثار این سه آهنگساز مهم بررسی می‌شود، فصل ششم با عنوان «سازماندهی فاصله‌ای» به خطی متفاوت از آنچه که در فصل‌های قبل در موسیقی گفته شده، می‌پردازد، فصل هفتم هم با عنوان «شیوه سریل» به بیان سریلیسم و شیوه‌های تنظیم آن پرداخته است.
 
 در فصل آخر کتاب با عنوان «گسترش موسیقی در دوره اخیر»، به بعضی از نو‌آوری‌های بزرگ پرداخته شده که در موسیقی نیمه دوم قرن بیستم به انجام رسیده است، هدف این فصل تشویق به ادامه اکتشافات موسیقی در عصر ما، و پرورش دیدگاه‌ها برای برخوردی متفکرانه با موسیقی جدید، به عنوان اجراکننده، آهنگساز، رهبر یا مدرس است.

کتاب «هارمونی در قرن بیستم» اثر رالف توروک با ترجمه محسن الهامیان در شمارگان 300 نسخه و با قیمت 35000 تومان در 230 صفحه از سوی نشر افکار منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256241