​«یاقوت سرخ»؛ روایتی از ولادت تا شهادت اباعبدالله حسین(ع)

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹
 
 
کتاب «یاقوت سرخ» در پنج فصل ولادت و کودکی امام حسین (ع) تا رسیدن به امامت و عزیمت به کربلا و شهادت ایشان را از لابه‌لای صفحات تاریخ روایت می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «یاقوت سرخ» نوشته لیلا شیری در پنج فصل با عنوان‌های «ولادت و کودکی امام حسین (ع)»، «امام حسین (ع) در دوران خلافت پدر و برادر»، «به امامت رسیدن امام حسین (ع)»، «علل ریشه‌ای مخالفت و دشمنی خاندان بنی‌امیه با خاندان بنی‌هاشم» و «حرکت امام حسین (ع) از مدینه به سمت کربلا تا شهادت» با استناد به منابع معتبر تاریخی و روایی، مروری دارد بر آنچه از ولادت تا شهادت بر سومین امام معصوم گذشته است.
 
نخستین سطرهای کتاب این‌گونه روایت شده است: «مولود مسعود حضرت اباعبدالله الحسین (ع) مانند شهادت شگفت‌آمیز است. در اینکه میلاد مسعود و مولود و اوضاع و احوال حمل او همه شگفت‌آور است، سخنی نیست و چون رسول خدا (ص) از شهادت این مولود خبر داده بود، توجه اهل بیت (ع) به او بیشتر گردید. صاحب ریاض‌الجنان می‌نویسد که: وقتی حضرت فاطمه (س) آبستن شد، پیامبر اکرم (ص) فرمود: تو پسری خواهی زایید که جبرئیل خبر آن‌را به من داده تا من از سفر برنگردم او را شیر ندهی حتی اگر یک ماه هم طول بکشد (ریاض‌الجنان، روضه اول، ج 8، ص 262).

صبحگاه روز سوم شعبان سال سوم هجرت، آفتاب وجود حسین (ع) از مشرق دامان فاطمه (س) یگانه دختر پیامبر (ص) پدیدار شد. فوری او را به پیغمبر (ص) رساندند (ناسخ، ج 6، ص 23 و مناقب ابن شهرآشوب،‌ج 1). اتفاقا پس از تولد حسین (ع) رسول خدا (ص) از سفر آمده بود و حسین (ع) را نزد او بردند و زبان خود را در دهان او گذاشت، حسین (ع) مکید تا سیر شد (ریاض‌الجنان، روضه اول، ج 8، ص 262). به اتفاق نظر تمام مورخین، رسول اکرم (ص) کام او را با آب دهان خود برداشت و زبان خود را در دهان کودک نهاد و آن‌طور که میل داشت در تحت نظر خود به پرورش او اقدام فرمود (ناسخ، ‌ج 6، ص 23 و مناقب ابن شهرآشوب، ج 1).»
 
در فصل پنجم کتاب نیز می‌خوانیم: «حضرت حسین (ع) قیام کرد و قیام خونین او دنیایی را تکان داد و با یک نهضت خونین، حقیقتی را به دنیا تعلیم داد که دشمن هر اندازه قوی و نیرومند باشد، می‌توان با فداکاری از راه مظلومیت او را از جای برکند. حرکت حسین (ع) در مقابل یزید، برای ابقاء ملیت و قومیت مسلمین بود. اگر حسین (ع) قیام نمی‌کرد، اگر حسین (ع) برخلاف دشمن قوی‌پنجه خود قد برنمی‌افراشت، اگر او در سخت‌ترین حوادث روزگار استقامت نمی‌کرد، امروز از اسلام نامی نبود و از ملیت و قومیت مسلمین نشانی پدیدار نمی‌گشت. حضرت حسین (ع) برای مصلحت جامعه قیام کرد و او  همیشه نفع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح می‌داد.

حسین (ع) با قیام خونین خود انقلابی عظیم برپا ساخت. هنوز خون گلویش خشک نشده بود که عَلم‌های انقلاب علیه یزید و بنی‌امیه بلند شد. هنوز سر او را با اسیران نزد یزید نرسانیده بودند که پرچم مخالفت و خونبهائی به اهتزاز درآمد و کار به جائی رسید که یزید در خانه خود امان نداشت و هدف تیر ملامت حتی نزدیکان خود و حتی زن و فرزند خود واقع شد.»
 
کتاب «یاقوت سرخ» در 148 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 12 هزار تومان از سوی نشر آرنا راهی بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252343