تحقق امنیت انسانی به استناد حقوق بین‌الملل

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
 
 
کتاب «امنیت انسانی و حقوق بین‌الملل» تالیف معصومه عسکری‌زاده کلسری به اهمیت نقش بارز حقوق بین‌الملل توسعه و نیازهای حیاتی جوامع بشری اختصاص دارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «امنیت انسانی و حقوق بین‌الملل» تالیف معصومه عسکری‌زاده کلسری به روشن ساختن رابطه امنیت انسانی با تحولات حقوق بین‌الملل توسعه می‌پردازد تا از این طریق نقش بارز حقوق بین‌الملل در توسعه و نیازهای حیاتی جوامع بشری را نشان دهد.

کتاب در سه بخش «کلیات و مفاهیم»، «حقوق بین الملل توسعه» و «الزامات رابطه امنیت انسانی و توسعه» تنظیم شده است.
 
مولف در مقدمه کتاب با مروری بر مفاهیم امنیت، توسعه، جهانی شدن می‌نویسد:«در مفهوم انسانیت به عنوان گفتمانی نوین تحت تاثیر اتفاقاتی تاریخی دهه‌های اخیر متولد شد. پایان جنگ سرد و رشد جهانی شدن امنیت جامعه بین‌المللی را با خطرات نوینی مواجهه می‌کرد که برای درک فضای به وجود آمده تغییر در گفتمان سنتی امنیت را می‌طلبید، گفتمانی که با توجه برابر به دو حوزه رهایی از «هراس و نیاز» چشم‌انداز گسترده‌ایی برای محافظت را مطرح می‌کند.
 
امنیت انسانی به عنوان رویکردی جدید در حقوق بین‌الملل مطرح شد و با پیگیری مفاهیم رهایی از هراس با دستیابی به صلح و حقوق بشر و رهایی از نیاز که از طریق دستیابی به توسعه امکانپذیر است، این امکان را طرح کرد. مفهوم امنیت انسانی با تاکید بر «آسیب پذیری متقابل» یادآور می‌شود که تهدیدات، دیگر در درون مرزهای کشورها باقی نمی‌مانند و هر تهدیدی در هر سوی جهان با خطر روبه‌رو کند، چرا که وابستگی متقابل، آسیب‌پذیری متقابل را که از مشتقات جهانی شدن است، افزایش می‌دهد. بنابراین حفظ امنیت افراد در اولویت قرار دارد، به خصوص آسیب‌پذیری در کشورهایی که از توسعه عقب مانده‌اند شدیدتر است و بنیان حیات افراد را نشانه می‌گیرد.»
 
در همین مجال با اشاره به صلح و امنیت در بُعد بین‌المللی آمده است:«جنگ‌های داخلی، فروپاشی اقتصادی، تروریسم، افراطی‌گری، تخریب محیط زیست تابعی از توسعه نیافتگی این کشورهاست. حقوق بین‌الملل توسعه که سیر تحولی خود را مانند مفهوم امنیت پس از جنگ جهانی دوم تجربه می‌کند راه حل مشکلات این کشورها بیان می‌شود. اگرچه میان امنیت انسانی و حقوق بین‌الملل توسعه از نظر ساختاری رابطه‌ایی منسجم در جامعه بین‌المللی برقرار نشده است اما وقایع حال حاضر جهان ضرورت تعامل میان آنها را قویا تائید می‌کند چرا که حقوق بین‌الملل توسعه با ملاحظات انسانی و امنیت انسانی با قرار دادن انسان در مرکز توجه مباحث امنیتی راهی را پیشنهاد می‌دهد که جامعه بین‌المللی به هدف غایی خود، دستیابی به صلح و امنیت نائل شوند.»
 
کتاب «امنیت انسانی و حقوق بین‌الملل» تالیف معصومه عسکری زاده کلسری در 183 صفحه، شمارگان 500 نسخه و به قیمت 15 هزار تومان از سوی انتشارات خرسندی روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251576