فیلم‌های پرفروش هالیوودی و كارگرداني به سبک اسپيلبرگ

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
استیون اسپیلبرگ، خالق فیلم‌های پرفروش هالیوودی بوده است. فیلم‌های او در جهان بیش از هشت و نیم میلیارد دلار فروش‌ داشته‌اند. در كتاب «كارگرداني به سبك اسپيلبرگ» تمهیداتی از فیلم‌های او به صورت مصور استخراج شده‌اند که با کمک آن‌ها فارغ از اینکه بودجه فیلم شما چقدر است می‌توانید در فیلم‌هایتان لحظات احساسات برانگیز، شگفت و پرهیجان خلق کنید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشر چتر فیروزه به تازگی و با رویكرد فعالیت در حوزه‌های ادبیات نمایشی، تئاتر و سینما، اولین كتابش را با نام «كارگردانی به سبك اسپیلبرگ» منتشر كرده است. متاسفانه در سال‌های گذشته كمتر شاهد كتب ترجمه شده در حوزه‌های تخصصی سینما همچون كارگردانی بوده‌ایم و نشر چتر فیروزه تصمیم دارد با شناسایی كاستی‌ها گامی بلند در ارتقاء كتب این حوزه بردارد.
 
كریستوفر كنورتی، نویسنده كتاب «كارگردانی به سبك اسپیلبرگ» از نویسندگان مطرح در حوزه سینما، كارگردان و تهیه‌كننده است. فیلم «آیین مجسمه‌ساز» و سری سه‌جلدی كتاب‌ دكوپاژهای مرجع كه تاكنون دو جلد آن به فارسی نیز ترجمه شده‌ از جمله آثار مطرح و موفق وی بوده است.
 
«كارگردانی به سبك اسپیلبرگ» نخستین كتاب از سری كتاب‌های كارگردانی به سبك كارگردانان مطرح است. از این سری كتاب‌های «كارگردانی به سبك تارانتینو» و «كارگردانی به سبك اسكورسیزی» نیز در آینده نزدیك روانه بازار كتاب‌ می‌شود.
 
كتاب «كارگردانی به سبك اسپیلبرگ» به بررسی تكنیك‌ها و شیوه كارگردانی استیون اسپیلبرگ یكی از بزرگترین كارگردانان تاریخ سینمای جهان می‌پردازد. استیون اسپیلبرگ كارگردان فیلم‌های معروفی چون آرواره‌ها، ای‌تی و پارك ژوراستیك است. وی همچنین برای فیلم‌های «فهرست شیندلر» و «نجات سرباز رایان» نیز برنده جایزه اسكار شده است.

كنورتی در این كتاب 10 فیلم اسپیلبرگ را در 10 فصل بررسی می‌كند و با تصاویری مشخص از فیلم‌ها نشان می‌دهد كه به چه نكاتی اشاره كرده و چگونه باید آن‌ها را پیاده‌سازی و رعایت كرد. نویسنده در این كتاب به تمام ریزه‌كاری‌ها و تكنینك‌های كارگردانی اسپیلبرگ می‌پردازد به جز استفاده‌ اسپیلبرگ از انعكاس تصویر و توضیح می‌دهد كه این حوزه‌ها به صورت تفصیلی در دكوپاژهای مرجع بررسی كرده است.
 
كنورتی در پایان كتاب اشاره می‌كند «این مهم است كه شما به دنبال این باشید تا سبك شخصی خودتان را ایجاد كنید‏؛ اما با استفاده از تمهیدات این كتاب شما می‌توانید مهارت‌هایتان را تقویت كنید و فیلم‌هایی بسازید بهتر از آنچه قبلا ساخته‌اید.» همین چند خط مخاطب اصلی كتاب را نشان می‌دهد. كارگردانان جوان و البته شیفتگان كارگردانی اسپیلبرگ.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «استیون اسپیلبرگ خالق فیلم‌های پرفروش هالیوودی بوده است. فیلم‌های او در جهان بالغ بر هشت و نیم میلیارد دلار فروش‌ داشته‌اند. در این کتاب تمهیداتی از فیلم‌های او به صورت مصور استخراج شده‌اند که با کمک آن‌ها فارغ از اینکه بودجه فیلم شما چقدر است می‌توانید در فیلم‌هایتان لحظات احساسات برانگیز، شگفت و پرهیجان خلق کنید. بزرگترین مزیت این کتاب آن است که به کلیات و برداشت‌های فردی نپرداخته بلکه به گونه‌ای عینی، صحنه‌های فیلم‌های اسپیلبرگ را واکاویده و عناصر سینمایی آن‌ها را تجزیه کرده و به خواننده ارائه کرده است.

كتاب «كارگردانی به سبك اسپیلبرگ» نوشته كریستوفر كنورتی با ترجمه محمد ارژنگ با شمارگان هزار و 500 نسخه در 148 صفحه به بهای 11500 تومان توسط نشر چتر فیروزه روانه بازار كتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251166