مطالعه‌ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
 
 
کتاب «مطالعه‌ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل» یکی از آثار برجسته معماری دوره سلجوقی و ایلخانی در ایران به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «مطالعه‌ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل» یکی از آثار برجسته معماری دوره سلجوقی و ایلخانی در ایران به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسید.

انیسی هدف اصلی این مطالعه را تهیه طرحی کاربردی به منظور حفاظت و احیاء ارزش‌های این مسجد تاریخی با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و امکانات موجود اعلام  کرد.

شناخت شهر اردبیل، بررسی معاری بنا، بررسی سازه و استحکام بخشی بنا، بررسی تزئینات بنا، بررسی مواد و مصالح، طرح پیشنهادی حفاظت و مرمت و طرح پیشنهادی برای پوشش گنبد خانه سرفصل‌های کتاب «مطالعه‌ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل» را شامل می‌شوند.

انیسی، نویسنده کتاب در مقدمه آورده است: حفاظت از میراث معماری اقدامی دشوار و پیچیده است که تحقق آن نیازمند عوامل مختلفی از جمله انجام مطالعه‌ای دقیق و همه جانبه در این زمینه است.

یکی از شیوه‌های دستیابی به این هدف ارایه تجربیات گوناگون در این زمینه است تا بتواند بستر لازم را برای تجربه‌اندوزی و بحث و تبادل نظر در این مورد فراهم کند.

کتاب حاضر تلاشی در بیان یکی از این مطالعات است که به «طرح حفاظت و مرمت جمعه مسجد اردبیل» اختصاص دارد، این مطالعه در قالب طرحی پژوهشی با همین عنوان توسط نگارنده و گروهی از کارشناسان، به سفارش معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در اسفند ماه 1389 آغاز و پس از 12 ماه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به اتمام رسید.

در پیشگفتار این کتاب به قلم محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمده است: شهر اردبیل از جمله شهرهای تاریخی است که آثار شاخصی از میراث معماری ایران را از جمله جمعه مسجد در خود جای داده است. این بنای مهم علاوه بر برخورداری از ارزش‌های ماندرگار و خصوصیات مثال زدنی‌اش سند هویت شهر اردبیل است.

جمعه مسجد اردبیل متأسفانه به دلایل گوناگون، ناملایمات فراوانی در طول تاریخ به خود دیده و دچار آسیب‌های کالبدی فراوانی شده است. از این رو امروزه وظیفه ما است تا با عزم و اراده جدی به پاسداری از این میراث گرانقدر معماری بپردازیم و جایگاه بلند مرتبه گذشته‌اش را به آن باز گردانیم.

این مطالعه می‌تواند مسیر پاسداری از این یادگار گرانقدر فرهنگی را به درستی ترسیم کند و به عنوان الگویی برای انجام مطالعه مشابه در سایر بناهای تاریخی کشور نیز مورد استفاده متخصصان، دانشجویان و علاقه‌مندان قرار گیرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250892