روایت محاکمه پلیس ایرانی در انگلیس که تبرئه شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
 
 
کتاب «از ما نیست»، روایت مستند زندگی علی دیزائی اثر تیم فیلیپس و دیزایی با ترجمه نگار کریمی توسط انتشارات مروارید راهی بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «از ما نیست» روایت زندگی مستند علی دیزائی است. زندگی پرماجرای جذاب و جالبی که پایانش محاکمه بود و به پیروزی وی در دادگاه انجامید. علی دیزائی به سال 1341 در تهران زاده شد. در 11 سالگی به انگلستان سفر کرد. تحصیلات خویش را در آن کشور گذراند. دانش‌آموخته رشته حقوق شد. به سال 1986 نخستین افسر مهاجری بود که به پلیس بریتانیا پیوست. در سال 2001 در پی اتهامات شگفت و دسیسه‌های نژادی به دادگاه فراخوانده شد. پس از دو سال محاکمه‌ای جنجالی پیروز شد. محاکمه وی ضوابط پلیس بریتانیا را برای همیشه دگرگون کرد. روایت محامه وی پرشنوده‌ترین برنامه رادیو بی‌بی‌سی به شمار می‌آید.

«از ما نیست» داستانی هیجان‌انگیز است و توسط کسی گفته شده که همه‌ی حقیقت ماجرای ظهور و سقوط پلیس‌های خودسر که قصد تخریب دیزایی را داشتند، می‌داند. دیزائی اکنون سرهنگ پلیس مونزلو در غرب لندن و همچنین مشاور حقوقی سازمان پلیس رنگین‌پوست است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «در راس گروه پیگرد سلطنتی ریچارد هورول قرار داشت، وکیل مدافعی از موسسه‌ی «هولیس وایت من» که اول آوریل 2002 به‌عنوان مشاور ارزشمند ملکه در دادگاه مرکزی جزایی منتصب شده بود. او یک وکیل مدافع ارشد با سابقه‌ای درخشان و توانایی‌های زیاد بود. از دید من او شخص مغروری بود که خوب لفظ قلم حرف می‌زد و به‌نظر می‌رسید قصد دارد کاریکند که این مورد احمقانه تا آن‌جا که ممکن است در نظر هیئت منصفه جدی تلقی شود. در مقابل  او حدود بیست زونکن قرار داشت که روی تک‌تک آن‌ها اسم «علی دیزائی» خیلی تمیز و با دقت با شابلون نوشته شده بود. من با خودم فکر کردم که آیا در مقابل دستمزد ساعتی، خود او این کار را انجام داده یا به یکی از وکیل مدافع‌های تازه کار موسسه‌ی «هولیس وایت من» این کار را سپرده تا انجام دهد. همان‌طور که پرونده در دادگاه پیش می‌رفت، او دائماً با لحن ناخوشایندی عنوان شغلی مرا کشدار ادا می‌کرد تا شاید بتواند بر ارشد بودن من و اینکه دروغ سرگرد دیزائی چقدر تکان دهنده بوده است، تاکید کند.»

کتاب «از ما نیست»، روایت مستند زندگی علی دیزائی اثر تیم فیلیپس و دیزایی با ترجمه نگار کریمی در 328 صفحه، شمارگان 770 نسخه و به‌بهای 26 هزار تومان توسط انتشارات مروارید راهی بازار نشر شده است.

تیم فیلیپس، خبرنگاری آزاد است که در بسیاری از نشریات همچون «گاردین»، «وال استریت»، «ژورنال»، «اینترنشنال هرالد تریبون»، «آبزرور»، «سان‌دی تایمز» و «ایندپندنت» نوشته‌های او نشر یافته است. از میان آثار او می‌توان به کتاب «تجارت مرگبار کالاهای تقلبی» اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250802