وصیت‌نامه شهدای استان خراسان شمالی در «قلم‌های بهشتی»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
 
 
کتاب «قلم‌های بهشتی»، شامل گزیده موضوعی وصیت‌نامه شهدای استان خراسان شمالی از سوی نشر شاهد منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، وصیت‌نامه‌های شهدای استان خراسان توسط براتعلی فرهمند راد و یحیی شعبانی باغان گردآوری و به صورت موضوعی تفکیک و تنظیم شده است. این کتاب با نام «قلم‌های بهشتی» از سوی انتشارات شاهد چاپ و روانه بازار کتاب شده است.
 
در مقدمه کتاب در رابطه با نوع و ملاک گزینش‌ موضوعات آمده است: «در پس دقت و توجه مضاعف به نکات نگارشی و ویرایش بیست و دو موضوع انتخاب شده که براساس محتوا و مضمون غالب وصیت‍نامه‌های شهدا می‌باشد. ملاک انتخاب عناوین و موضوعات دلایل مختلفی داشت: اولین ملاک توجه به ارزش‌ها و هویت‌های مذهبی نظام و صیانت از آن بوده است. دومین ملاک توجه ویژه به نیازهای جامعه اسلامی با توجه به این موضوعات بوده است.
 
سومین ملاک این انتخاب تاکید بیشتر بر مسائل تربیتی حاکم بر جامعه و عمومیت بخشیدن به آنها بوده است. چهارمین ملاک، الگوسازی برای نوجوانان و جوانان جامعه اسلامی است تا از این طریق توانسته باشیم اسوه‌های جنگ تحمیلی را به آنها معرفی کرده و سخنان ارزشمند آن‌ها را به این نسل منتقل نماییم.»
 
کتاب شامل بیست و یک فصل است که هر فصل یک موضوع اخلاقی، تربیتی، دینی، اعتقادی، اجتماعی، فرهنگی و ... را دربردارد که تکه‌هایی کوتاه از وصیت‌نامه‌های شهدای شهرستان خراسان شمالی که به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم تحت آن موضوع قرار می‌گرفته و به آن مرتبط می‌شود، در آن فصل گنجانده شده است. همراه با وصیت‌نامه هر شهید یک بیوگرافی و معرفی کوتاه از او شامل نام و نام‌خانوادگی، سال تولد و شهادت و شهر یا روستای محل سکونت آنها نیز آورده شده است.
 
روند کتاب به این صورت است که در هر فصل یک موضوع که نام فصل هم هست عنوان می‌شود و قسمت کوتاهی از وصیت‌نامه هر کدام از شهیدان که در رابطه با این موضوع نوشته‌اند تحت این موضوع قرار می‌گیرد. یعنی اینکه وصیت‌نامه به طور کامل آورده نمی‌شود فقط قسمتی که به موضوع فصل مربوط می‌شود، آورده است.
 
فصل‌های کتاب یا موضوعات انتخابی برای بیان وصیت‌نامه شهیدان شامل موارد زیر است: «یاد خدا و مناجات‌ها»، «تاسی به امام و اولیاء»، «توصیه به قرآن»، «اطاعت از امام خمینی و ولایت فقیه»، «توصیه به نماز، نمازجمعه و جماعت»، «پاسداری از انقلاب»، «شوق شهادت»، «منزلت راه شهدا»، «شجاعت و استقامت»، «حفظ بیت‌المال و طلب حلالیت»، «توصیه به جهاد و جبهه»، «بسیج و تقویت آن»، «حفظ وحدت»، «حفظ حجاب»، «تعلیم و تربیت فرزندان»، «زینبی بودن»، «احساس مسئولیت»، «امر به معروف و نهی از منکر»، «معلمان و دانش‌آموزان»، «ضدانقلاب و منافقان» و «مدیران و مسئولان نظام».
 
در وصیت‌نامه شهید مجتبی حقدادی در فصل هفتم با عنوان «شوق شهادت»، می‌خوانیم: «خدایا تو خودت آگاهی که شوق شهادت داریم و از مردن نمی‌هراسیم، بلکه از این می‌ترسیم که ظلمت جای روشنایی را بگیرد. پس کمک کن امروز شهید شویم تا فردا [اسلام] بماند.

ای ملت شهید پرور! امروز عید و عزایمان یکسان است. ببینید منادیان ایمان چگونه شما را فرا می‌خوانند و می‌گویند: روحتان را در قفس زندانی نکنید. سعی کنید از قفس‌ها رهایی یافته و به سوی معبود خویش پرواز کنید.»
 
همچنین در وصیت‌نامه شهید محمد صادق سلیمی در فصل پانزدهم با عنوان «تعلیم و تربیت فرزندان»، می‌خوانیم: «دوست دارم فرزندم درس بخواند و در این راه جدیت کند. توصیه می‌کنم اگر درس حوزوی بهتر است. مبلغ ناچیزی برای خرید کتاب در نظر گرفته‌ام. از شما می‌خواهم با این پول کتاب تهیه کنید و به زندان‌ها بفرستید.»
 
کتاب «قلم‌های بهشتی» در 164 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و بهای 8000 تومان توسط انتشارات شاهد چاپ و منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250609