در کتابی از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تشریح شد:

آموزش و پیش‌گیری از سرطان پستان

27 تير 1396 ساعت 10:55

سالانه بیش از هشت‌هزار مورد جدید سرطان پستان در ایران تشخیص داده می‌شود که این، آموزش بهداشت به منظور پیشگیری، تشخیص، پی‌گیری و مراقبت در این بیماری را بیش از پیش ضروری می‌کند.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دکتر محمد واحدیان‌شاهرودی، فاطمه پورحاجی، فهیمه پور حاجی و محمدحسین دلشاد به تالیف کتاب«آموزش و پیشگیری از سرطان پستان» پرداختند. این کتاب از سوی انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد روانه بازار نشر شد.

سرطان پستان یکی از بیماری‌های مهم و از عوامل منجر به مرگ و ناتوانی در زنان به شمار می‌رود. کتاب«آموزش و پیشگیری از سرطان پستان» با بهره‌گیری از منابع علمی به بررسی تاریخچه و اهمیت سرطان پستان در ایران و سطح جهان پرداخته است.

«تاریخچه»، «اهمیت سرطان پستان»، «ساختمان پستان و علائم سرطان»، «انواع توده‌ها و مراحل سرطان پستان»، « پیشگیری از سرطان پستان»، «روش‌های تشخیص سرطان پستان»، «تغذیه و سرطان پستان»، «نقش استرس و اضطراب در سزطان پستان»، «سبک زندگی و سرطان پستان»، «عملکرد و مسائل جنسی و بیماری سرطان پستان»، «نقش معنویت در مراقبت‌های مربوط به سرطان»، «سرطان پستان و بازگشت به شغل»، «فعالیت‌های آموزش و بهداشت ارتقای سلامت»، «مروری بر سایر مطالعات انجام شده در حوزه آموزش و سرطان پستان» عنوان‌های 14 سرفصل کتاب«آموزش و پیشگیری از سرطان پستان» است.

محمد واحدیان(از نویسندگان کتاب) معتقد است سالانه بیش از هشت‌هزار مورد جدید سرطان پستان در ایران تشخیص داده می‌شود. بنابراین با داشتن اطلاعات کافی و کشف زود هنگام این سرطان و شناخت پیامد‌های ناگوار آن برای پزشکان و مردم لازم و ضروری است. کتاب«آموزش و پیشگیری از سرطان پستان» دارای نکات لازم در ارتباط با آموزش بهداشت و نقش آن در پیشگیری، تشخیص، پی‌گیری و مراقبت در سرطان پستان است.

در قسمت تغذیه و بروز سرطان‌ها در فصل هفت کتاب می‌خوانیم:«پیشرفت‌های اقتصادی در جهان تغییرات زیادی را در زندگی، عادات غذایی مردم و میزان فعالیت بدنی آنها ایجاد کرده است،مثلا مصرف غذاهای منجمد،آماده مصرف و یا ماندگاری زیاد افزایش یافته و فعالیت بدنی مردم کاهش یافته است. این تغییرات منجر به افزایش بروز برخی از انواع سرطان شده است. سرطان روده بزرگ نمونه بارزی از این سرطان‌هاست. نوع و میزان غذاهای مصرفی، روز تعادل انرژی در بدن، وزن و حتی ظریف‌ترین مراحل سلولی مثل مراحل تکثیر سلول و ژن‌ها اثر می‌گذارد و به این ترتیب می‌تواند مستقیما سلول‌ها را مستعد سرطانی شدن کند یا به عکس در پیش‌بینی سرطان کمک نماید.»

کتاب«آموزش و پیشگیری از سرطان پستان» در 156 صفحه، در 320 نسخه و به قیمت هفده‌هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد به چاپ رسید.


کد مطلب: 250054

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/book/250054/آموزش-پیش-گیری-سرطان-پستان

ایبنا
  http://www.ibna.ir