«مجاهد مهجور»؛ خاطراتی از جعفر خیتال

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۴
 
 
کتاب «مجاهد مهجور» بر اساس خاطرات جعفر خیتال از مجاهدین عراقی در دوران دفاع مقدس توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، خاطرات جعفر خیتال از مجاهدین عراقی در دوران دفاع مقدس در قالب کتابی با عنوان «مجاهد مهجور» به کوشش محمدعلی قاسمی و به سفارش دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی، حوزه هنری استان ایلام به رشته تحریر درآمده و توسط انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است.
 
کتاب خاطرات یکی از اعضای گروه مجاهدین عراقی است، که در دوران هشت ساله دفاع مقدس در کنار نیروهای رزمنده ایران حضوری فعال داشته است. اهمیت این اثر به این خاطر است که برای اولین بار، برگ‌هایی از تاریخ و نحوه حضور این گروه را به نمایش می‌گذارد. این کتاب افزون بر بیان خاطرات راوی آن و نقش و حضور گروه مجاهدین عراقی در اوایل جنگ و دفاع از خرمشهر، به جایگاه این گروه در این دوران اشاره‌هایی دارد که برای خواننده تازه و جالب است.
 
این کتاب به بیان برخی مسائل و مشارکت اعضای «حزب الدعوه» عراق در دوران جنگ علیه رژیم بعث می‌پردازد. شاید با خواندن این کتاب، خواننده ایرانی برای نخستین بار به این حقیقت پی می‌برد که در دوران جنگ هشت ساله، گروهی با عنوان «مجاهدین عراقی» در کنار سایر رزمندگان علیه حاکمیت بعث جنگیدند. در واقع بیشتر مطالب این کتاب بیانگر وقایع و حوادثی است که تاکنون کمتر صحبتی از آن‌ها به میان آمده است.
 
«مجاهد مهجور» روایت خاطرات مجاهد عراقی به نام جعفر خیتال از شیعه‌‌های عراق و متولد شهر نعمانیه‌، استان کوت است. جعفر خیتال راوی داستان از جمله افرادی است که از طریق خوزستان وارد ایران می‎شود و مدتی با خانواده در اهواز زندگی می‎کند. در هنگام جنگ تا سال 62 در عراق حضور دارد، سپس در ایلام ساکن می‎شود. او مدتی در شهر دهلران به معلمی مشغول بوده است و پس از آن وارد استانداری می‎شود.

داستان کتاب «مجاهد مهجور» از دوران کودکی راوی شروع می‎شود. او در حالی که در دبیرستان تحصیل می‌کرده تحت پیگرد اداره استشهادات عراق قرار می‎گیرد، که فرار می‎کند و به خوزستان می‎آید. بعد از ورود به خوزستان در شرکت‎های نفتی به کار مشغول می‌شود. جعفر خیتال پیش از انقلاب و در حالی که در همدان سرباز بود با آیت‌الله مدنی ارتباط برقرار می‎کند که این ارتباط و فعالیت انقلابی باعث می‌شود توسط اداره رکن سوم دستگیر و مدتی نیز بازداشت و پس از پیروزی انقلاب از خدمت معاف می‎‌شود و در خدمت نهادهای انقلابی در می‎آید. او پس از آن علیه رژیم بعث فعالیت خود را شروع می‎کند و به گروه مجاهدین عراقی می‎پیوندد.
 
این اثر شامل 22 بخش است که در آن راوی ابتدا دوران کودکی خود را روایت می‌کند و از خانواده و محیط زندگی‌اش در عراق می‌گوید، سپس به سراغ چگونگی ورودش به ایران و پس از آن شرکت در هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «جنگ حالا به مناطق هویزه و بستان و کرخه‌کور رسیده بود. کرخه‌کور به جهنمی تبدیل شده بود؛ جایی که چند هفته پیش آن‌قدر ساکت و آرام بود، حال من دیگر تاب و تحمل ماندن در آن را نداشتم. عراقی‌ها درصدد بودند تا با عبور از رودخانه کارون، خود را به شرق آن برسانند. به همین دلیل جنگ در مناطق پادگان حمید و طلائیه از شدت بسیار بالایی برخوردار بود. پاتک دشمن بسیار سخت و سنگین بود و نیروهای شهید صدر به شدت مقاومت می‌کردند. بعد از چند روز، من هم به این نیروها پیوستم. نیروهای ارتش و سپاه در کنار هم دفاع می‌کردند و قشه عراقی‌ها برای محاصره اهواز نقش بر آب شد.»
 
کتاب «مجاهد مهجور» در 240 صفحه با شمارگان 2500 نسخه و بهای 11 هزار تومان به سفارش دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی، حوزه هنری استان ایلام توسط انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249948