روایت زندگی 20 شهید از روستای آتشگاه سبلان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
انتشارات خط هشت اردبیل سرگذشت 20 شهید روستای آتشگاه از توابع دهستان سبلان اردبیل را در کتابی با نام «شقایق‌های سرخ سبلان» منتشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «شقایق‌های سرخ سبلان» سرگذشت پژوهی شهدای روستای آتشگاه است که توسط سید حسین صفری آتشگاه تالیف شده و از سوی انتشارات خط هشت اردبیل منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
 
روستای آتشگاه از توابع دهستان سرسبز سبلان است. در 7 کیلومتری شمال شهرستان سرعین و در 21 کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده و از مناطق تاریخی استان اردبیل است. این روستا از روستاهای مذهبی و تاریخی منطقه به شمار می‌رود و یکی از مراکز مهم و مقدس آیین زرتشتی بوده که با مرور زمان و رواج دین اسلام مردم با شناخت، دین اسلام را پذیرفته‌اند. روستای آتشگاه علاوه بر پیشینه تاریخی، روستای مذهبی هم به شمار می‌رود. وجود آستان مقدس آقا حضرت امامزاده عبدالله(ع) رنگ و چهره نورانی به این روستا داده است.
 
کتاب روایت کوتاهی از زندگی 20 شهید روستای آتشگاه است که زندگی نامه کوتاه به همراه تمام یا قسمتی از وصیت نامه هر کدام را به صورت مجزا و در قالب یک بخش کوتاه چند صفحه‌ای آورده است. این شهیدان که عموما فامیل و اقوام یکدیگر و گاهی چند فرزند یک خانواده بوده، همگی عضو پایگاه بسیج روستای آتشگاه بوده‌اند که در سال 1362 توسط جوانان انقلابی منطقه تاسیس شده است و در هشت سال دفاع مقدس خدمات زیادی به انقلاب و نظام ارائه داده‌اند. تقریبا تمامی اعضای این پایگاه در جنگ هشت ساله ایران و عراق شرکت داشته و عموما شهید و یا جانباز شده‌اند که این کتاب سرگذشت شهیدان آن را روایت کرده است.
 
در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «سال 1365 از راه رسید سالی که برای حسین چیزی جز غم و اندوه در پی نداشت، او که همواره انتظار شهادت خود را می‌کشید، خبر شهادت برادر کوچکش ابراهیم را شنید. به حال او غبطه می‌خورد و ناراحت بود که چرا او شهید نمی‌شود. برادرش حسنعلی می‌گوید: «اواخر سال 65 بود ما هر سه برادر در جبهه بودیم البته من و حسین در یک منطقه و ابراهیم در منطقه‌ای دیگر بود. از قسمت تعاونی سپاه نزد ما آمدند و سوالاتی از ما پرسیدند و در واقع ما را برای شنیدن خبر شهادت برادرمان ابراهیم آماده کردند. به دلیل حساسیت زمان، حسین نتوانست در مراسم برادرمان شرکت کند و من خود را برای مراسم هفتم رساندم. حسین نیز خود را برای مراسم چهلم رساند.
 
او خود را به مراسم سالگرد برادرش نیز رساند، اما روی رفتن به خانه را نداشت، شاید به دلیل اینکه هنوز لیاقت شهادت را پیدا نکرده بود و از این بابت شرمسار بود ویا شاید به دلیل دیگری که خود می‌دانست و خدایش. روزهای آخر زندگی به سرعت می‌گذشت تا حسین به بزرگترین آرزویش برسد. نوروز ال 1367 از راه رسید و این آخرین نوروزی بود که حسین شاهدش بود چرا که چند روز طول نکشید که او به مقام والای شهادت نایل گشت و در حالی که وضو گرفته بود این دنیا را ترک گفت آن‌چنان که مادرش او را با وضو به دنیا آورده بود.»
 
کتاب «شقایق‌های سرخ سبلان» در 123 صفحه و بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات خط هشت اردبیل منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249547