«ابوجهاد» در 100 خاطره روایت شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
 
 
«ابوجهاد» شامل 100 خاطره از شهید عماد مغنیه به همت انتشارات روایت فتح به بازار عرضه شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) کتاب «ابوجهاد» شامل صد خاطره از شهید عماد مغنیه به همت سیدمحمد موسوی گردآوری و از سوی انتشارات روایت فتح منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب با اشاره به روز نکبت می‌خوانیم: «چهاردهم ماه مه سال 1948، روز تأسیس دولت اسرائیل بود؛ روزی که فلسطینی‌ها اسمش را گذاشتند روزِ نکبت. از آن روز به بعد، شکست پشت شکست بود برای فلسطینی‌ها و پیروزی پشت پیروزی برای صهیونیست‌ها. آن‌قدر که ارتش اسرائیل به ارتش شکست‌ناپذیر معروف شده بود.»

در ادامه این مقدمه به تحولات حوزه مقاومت اشاره شده و آمده است: «چند دهه بعد، در لبنان اما ورق برگشت. این بار پیروزی‌های پی‌درپی نه نصیب صهیونیست‌ها، که نصیب جوانان حزب الله لبنان می‌شد. حالا، شکست دادن ارتش اسرائیل، که روزی آرزوی ارتش‌های عربی بود، محقق شده بود و حالا، آرزوی آزادی فلسطین بود که پا گرفته بود.»

نگارنده در ادامه به شخصیت عماد مغنیه اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «عماد مغنیه یکی از جوانانی بود که نقشی اساسی در پیروزی‌های بعدی مقاومت در جنوب لبنان داشت؛ چه در آزادی غرور‌آفرین جنوب لبنان در سال 2000 و چه در شکستِ تحقیرآمیز صهیونیست‌ها در جنگ 33 روزه. بیست و پنج‌سال، قوی‌ترین سرویس‌های جاسوسی دنیا تمام تلاششان را کردند برای ترور یا اسارت عماد؛ تلاشی که همیشه ناکمام می‌ماند و همین، عماد را در نظرشان تبدیل کرده بود به شبح، شبح حزب‌الله.»  

«صد خاطره کناب «ابوجهاد» تلاشی است برای کنار زدن پرده‌‌ها از تصویر عماد مغنیه؛ پرده‌هایی که هنوز به طور کامل کنار نرفته‌اند و کنار نخواهند رفت، مگر بعد از تحقق بزرگ‌ترین آرزوی عماد، یعنی نابودیِ اسرائیل.»  
 
درباره «عماد مغنیه»
ابوجهاد، سال 1962 در حاشیه جنوبی بیروت به دنیا آمد. وی سال 1978 به سازمان آزادی‌بخش فلسطین پیوست. عماد مغنیه سال 1979 با دکتر مصطفی چمران آشنا می‌شود. بعد از  تجاوز گسترده صهیونیست‌ها به لبنان و تأسیس حزب‌الله لبنان در سال  1983 ابوجهاد در سال 1984 به عملیات استشهادی علیه مقر تفنگداران دریایی آمریکا و مقر چتربازان فرانسوی ست می زند  و زندگی مخفیانه این فرمانده غیور جبهه مقاومت آغاز می‌شود.

این فرمانده دلیر جبهه مقاومت در سال 1985 «جهاد» برادر کوچک خود را در عماد بیروت از دست می‌دهد. رشادت‌ها نتیجه می‌دهد و در سال 1986 بخشی از مناطق شمالی جنبوب لبنان آزاد می‌شود. فواد دومین فرزند خانواده مغنیه سال 1995 در بیروت به شهادت می‌رسد. شهادت‌‌ها به ثمر می‌نشیند و سال 2001 جنوب لبنان به‌طور کامل آزاد می‌شود. اسرائیل به انتقام این جریان سال 2007  جنگ 33 روزه علیه لبنان را آغاز می‌کند. عماد مغنیه سال 2008 در جریان عملیات مشترک اسرائیل و آمریکا در دمشق سوریه به شهادت می‌رسد.
 
«تولد ابوجهاد»
«25 ژانویه 1962، صدای گریه‌اش در منطقه شیاحِ بیروت پیچید. اسمش را گذاشتند عماد. همان روزها در یکی از جاده‌ها تصادف کردند معجزه شد که به هیچ کس آسیب نرسید. پدرش، حاج‌فائز گفت: «خدا به خاطر این بچه به ما رحم کرد. این بچه آینده‌داره.»

کتاب «ابوجهاد» با شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه در 120 صفحه، به بهای 6 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات روایت فتح به بازار کتاب عرضه شده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249287