خاطرات مهدی طحانیان در «همه سیزده سالگی‌ام»

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
خاطرات مهدی طحانیان در قالب کتاب «همه سیزده سالگی‌ام » به همت انتشارات سوره مهر (وابسته به حوزه هنری) منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، «همه سیزده سالگی‌ام» خاطرات مهدی طحانیان، اسیر ایرانی به قلم گلستان جعفریان از سوی انتشارات سوره مهر به بازار کتاب عرضه شده است.
 
این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات 9 سال اسارت یک نوجوان سیزده ساله است، کوچک سال‌ترین اسیر ایرانی که در سیزده سالگی به میدان نبرد می‌رود و در حالی که هنوز چند روز به آزادی خرمشهر مانده، در همان سیزده سالگی به اسارت عراقی‌ها در می‌آید. نوجوانی که سیزده ساله و خام به جنگ می‌رود و بیست و دو ساله و بالغ، با کوله باری از تجارب و رنج‌ها از اسارت برمی‌گردد و اینک در مرز چهل و پنج سالگی این داستان از زبان او روایت می‌شود.
 
«همه سیزده سالگی‌ام» در هجده فصل گردآوری شده که با نحوه‌ اسارت طحانیان در فصل یکم آغاز می‌شود، از فصل دو تا به پایان شرح خاطرات تلخ و شیرین و گاه دردناک اسارت این نوجوان سیزده ساله و شجاعت‌ها و رنج‌های او و اسرای دیگر در اردوگاه‌های مختلف عراق می‌پردازد و به خاطره آزادی او و بازگشت به کشور و شهر خود در فصل هجدهم می‌انجامد.
 
در پشت جلد کتاب می‌خوانید: «جفت پاهاش تیر خورده بود. نمی‌توانست راه برود. اما کار عجیبی کرد. یک دفعه کف دست‌هایش را گذاشت زمین و پاهایش را برد بالا و شروع به راه رفتن کرد! پاهایش در هوا بود و لخته‌های خون مثل تکه‌های جگر گوساله از زیر فانوسقه‌اش می‌افتاد زمین! فرمانده سریع به سمت ما دو نفر دوید، مرا هل داد یک طرف و سر سربازان عراقی داد کشید و به عربی دستور داد؛ دستور آتش!
یک دفعه چند سرباز عراقی در چشم به هم زدنی خشاب‌هایشان را در تن این تکاور شجاع خالی کردند! چند ثانیه بدن او میان زمین و هوا مثل یک ستون ماند. بعد از آن مانند یک پهلوان به خاک افتاد.»
 
کتاب «همه سیزده سالگی‌ام» در 352 صفحه، شمارگان 2 هزار و 500 جلد و با بهای 16000 تومان توسط انتشارات سوره مهر(وابسته به حوزه هنری) منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249132