۷
 

گزیده‌ای از ضرب‌المثل‌های پرکاربرد روسی در یک کتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱
 
 
کتاب «گزیده‌ای از ضرب‌المثل‌های روسی» به همراه معادل فارسی توسط جبرئیل نجفی منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ضرب‌المثل‌ها نماد نوع فکر، احساس و رفتار یک قوم، عشیره، شهر یا کشور هستند. اغلب افراد استدلال‌های خود را با ضرب‌المثل شروع کرده یا به پایان می‌برند. در واقع ضرب‌المثل شکلی از قواعد فکری یا عاطفی گروهی از انسان‌هاست. ضرب‌المثل جریان کلام را آسان می‌کند و همسایگی نزدیکی با انسان دارد. به طور کلی انسان در ذهن خود به خلاصه‌سازی یا استفاده از تشبیه نیاز دارد تا بتواند مفهوم کلامش را به راحتی بیان کند و از بیهوده‌گویی بپرهیزد.
 
بسیاری از امثال پیش از اینکه در آثار نویسندگان یا شعرا ظاهر شوند، مدت‌ها در زبان و گویش عامیانه مردم رایج بوده و همانند افسانه‌ها و قصه‌ها، سینه به سینه نقل شده‌اند. در کنار منابع شفاهی و گویشی، اهمیت ضبط و نگارش ادبی امثال و حکم، اصطلاحات مثلی را نباید نادیده گرفت. از این طریق نیز بسیاری از اشعار مردم‌پسند به لحاظ تکرار مداوم و انتشار آن‌ها در دور و نزدیک، به قلمرو امثال و حکم راه یافته و با اقبال مردم مواجه شده‌اند. اکثر قریب به اتفاق امثال و حکم اروپایی، ریشه در ادبیات قدیم یونان، روم و همچنین انجیل عهد قدیم و جدید دارد.

قرن بیستم نیز زمینه‌ای بسیار مناسب برای ایجاد مثل و عبارات مثلی به وجود آورده‌ است. امثال و حکم و اصطلاحات مثلیِ متولد در قرن نوزده و بیست، در زبان‌های غیر اروپایی نیز رواج یافته‌ است. در سال‌های اخیر به لحاظ توسعه تبلیغات و آگهی‌های تجارتی و استفاده از امثال به منظور کسب اعتبار برای کالاهای تجاری، و نقش رسانه‌های گروهی، اصطلاحات و امثال جدیدی به مِنَصّه ظهور رسیده، بنابراین دوران طرح و انتشار امثال و حکم به سر نیامده ‌است.

این کتاب ماحصل تجربه پژوهش مولف در گستره اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های پرکاربرد زبان روسی است. هدف از تالیف این کتاب تقویت و بهبود فصاحت و شیوایی در مکالمه به زبان روسی برای دانشجویان و کلیه علاقه‌مندان به زبان روسی است.

در این کتاب بر اساس حروف الفبای روسی گزیده‌ای از ضرب‌المثل‌ها و امثال و حکم آورده شده است. در مواردی که لازم به توضیح بیشتری بوده، از مثال‌های محاوره‌ای و ادبی برای درک بهتر و صحیح زبان آموزان استفاده شده است.

روش تنظیم و ارائه مطالب در این کتاب علاوه بر حجم کم و مفید مطالب ارائه شده، در برخی موارد توام با ارائه اصطلاحات و ضرب‌المثل‌هایی است که مفهوم مشترکی را می‌رسانند. همچنین در تهیه و تنظیم این کتاب از منابع نوین در آموزش زبان روسی استفاده شده است.

کتاب اصطلاحات پرکاربرد زبان روسی به همراه ایده‌های نوین آموزشی اعم از فایل‌های صوتی و تصویری متناسب با آن در دست چاپ است.  

کتاب «گزیده‌ای از ضرب‌المثل‌های روسی» در 182 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌‌بهای 6 هزار تومان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248327
 


 
احمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۷:۱۷
درود بر آقای نجفی (222798)
 
احمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۸:۰۰
آقای نجفی یکی از بهترین های زبان روسی کشور هستند، بهشون افتخار می کنیم (222799)
 
اصغر احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۵۴:۱۸
بسیار عالی (222800)
 
قاسمیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۵۵:۳۳
ان شا الله شاهد موفقیت های شما در روسیه باشیم (222801)
 
قاسمیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۸:۵۵:۲۸
کتابی بسیار مفید و ارزشمند برای علاقه مندان به زبان روسی می باشد (222803)
 
توحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۹:۲۷:۳۳
درو بر شما (222804)
 
یاسری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۹:۲۷:۵۵
ان شا الله موفقیت های بعدی (222805)