​«شب‌نشینی بعد از مراسم تدفین» در بازار کتاب

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱
 
 
رمان «شب‌نشینی بعد از مراسم تدفین» نوشته نسترن مکارمی منتشر شد و آماده عرضه در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این رمان از سه زاویه دید مختلف روایت می‌شود و نویسنده سعی کرده با ورود به جهان درونی هر شخصیت روند پیوسته و خزنده تغییر در نوع نگاه انسان‌ها در گذر زمان را مورد بررسی قرار دهد. روندی که تحت‌تاثیر التهاب‌ها و انقلاب‌های درونی و نیز زیر فشارهای زندگی و سرکوب‌های اجتماعی به تدریج از آنها انسانی نو و متفاوت از گذشته می‌سازد.

نسترن مکارمی در این رمان مواجهه هر شخصیت با این تغییرات ناگریز را به تصویر در آورده است.

داستان این رمان درباره سه زوج است که همسر یکی از آنها به اسم ریحان بنا به دلایلی خودکشی می‌کند. بعد از این اتفاق منصور (شوهر آن زن) قصد سفر به شهر دوران کودکی‌اش را می‌کند و دو زوج ديگر، علیرغم مشکلاتی که خودشان در زندگی خصوصی با آن درگیر هستند، تصمیم می‌گیرند، منصور را همراهی کنند و تنهایش نگذارند. در طول سفر منصور پیشنهاد می‌کند که برای گذشتن وقت تا رسیدن به مقصد، هر یک داستان‌هایی از زندگی خودشان که دیگران اطلاعی از آن ندارند را بگویند و به نوعی اعتراف کنند و به این شکل ماجراهای جذاب کتاب آغاز می‌شود.

در بخشی از این کتاب میخوانیم: «سایۀ ریحان روی دیوار می‌رقصد. سایۀ رقصان او آویخته از سقف، آویخته از تیرک چوبی. می‌خواهم طناب را از گردنش وا کنم. دستم نمی‌رسد. ریحان آونگان از طناب می‌خندد و می‌گوید: «ولش کن. این طوری راحت‌تر می‌خوابم. دستهایم را ببین...» بعد انگشت‌هایش را می‌گیرد جلوی دهانش و به آن‌ها فوت می‌کند. انگشت‌ها بخار می‌شوند. چشم‌ها، موها، لباس‌ها، درودیوار خانه، ستون‌ها و تیرک چوبی سقف هم. عقب عقب می‌روم و روی لبۀ زوال می‌ایستم. همه چیز به شکل تکه‌های کوچک ابر از هم وا می‌رود و در فضا رها می‌شود. از ریحان چیزی باقی نمی‌ماند جز چند قطره عرق نشسته روی پیشانی و نفس زدن‌های تندی که از خواب می‌پراندم.»
 
رمان «شب‌نشینی بعد از مراسم تدفین» در 111 صفحه، شمارگان 500 نسخه و به‌بهای 9 هزار تومان توسط نشر بوتیمار منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246593