مراثی شاعران برای آتش‌نشان‌ها منتشر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹
 
 
کتاب «اندوه سیاوشان»، مجموعه اشعار سوگ شهیدان آتش‌نشان مربوط به حادثه پلاسکو در شب آخرین چهارشنبه سال توسط انتشارات فصل پنجم منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات فصل پنجم در یک حرکت زیبای فرهنگی، مجموعه اشعاری که شاعران برای حادثه پلاسکو سروده بودند را جمع‌آوری و با نام «اندوه سیاوشان» و به صورت رایگان در بازار عرضه کرده است.

در این مجموعه  اشعار 167 شاعر آمده که از این بین می‌توان به نام‌هایی مانند روح‌الله احمدی، سعید بیابانکی، سارا جلوداریان، هادی خورشاهیان، شهاب دارابیان، آرین داوودی، بابک زمانی، مجید سعدآبادی،حمیدرضا شکارسری، قاسم صرافان، میلاد عرفان‌پور، حامد عسکری، صابر قدیمی،علیرضا قزوه، سید حسین متولیان،‌ مصطفی محدثی خراسانی، محمد مرادی و علی‌محمد مودب اشاره کرد.

شعرهای این کتاب از زاویه‌های مختلف به این حادثه نگاه کرده است و در بین شعرها گاه با شعری از زبان خانواده شهدا، تهران خسته از شلوغی، ناهنجاری‌های اجتماعی مانند عکس گرفتن در زمان وقوع حادثه، نبود امکانات، فداکاری و ایثار آتش‌نشانان روبه‌رو می‌شویم.

پرویز بیگی، مدیر انتشارات فصل پنجم در معرفی این کتاب گفت: آنچه در این کتاب پیش روی شماست، حکایت مردمی‌ است که آب، باد، آتش و خاک را با هنر سرشته‌اند و سرنوشت‌شان با شعر گره خورده است. حکایت مردمی که اشک‌ها و لبخند‌ها، پیروزی‌ها و شکست‌ها، گشایش‌ها و بن‌بست‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی خویش را در شعر جستجو می‌کنند و با شعر پیوند می‌زنند.

وی ادامه داد: وقتی ققنوس‌ها در آتش، سماع دیگری آغاز کردند با خود گفتم بگذار این دفتر فراهم آید تا برگ دیگری بر تاریخ این سرزمین پهناور بیفزاید و آیندگان را از امروز خبر دهد.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «آنچه در این دفتر پیش روی شماست حکایت و قال نیست، زبان حال همیشه‌ی ماست و شاید بتواند تنها پرتوی از حماسه‌ی بشکوه دیگری را بازگو کند حماسه‌ای که این بار در آتش رقم خورد. حماسه‌ای که در آن مردانی از سد آتش و آهن گذشتند و به خاطره‌ها پیوستند.»

کتاب «اندوه سیاوشان»، مجموعه اشعار سوگ شهیدان آتش‌نشان مربوط به حادثه پلاسکو، در 240 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به صورت رایگان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246340