«کلاغ»‌ از «گذشته» آمد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
 
 
مجموعه شعر «کلاغ و اشعار دیگر»‌اثر ادگار آلن‌پو با ترجمه محمدصادق رئیسی و «گذشته» اثر زهره زمانی طی روزهای گذشته راهی بازار نشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در روزهای گرم بازار کتاب که همه ناشران خود را برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آماده می‌کنند، مجموعه شعر «کلاغ و اشعار دیگر»، اثر ادگار آلن‌پو با ترجمه محمدصادق رئیسی و مجموعه ترانه «گذشته» اثر زهره زمانی منتشر شده است.
  
«کلاغ و اشعار دیگر»
مجموعه شعر «کلاغ و اشعار دیگر»، اثر ادگار آلن‌پو با ترجمه محمدصادق رئیسی است که از روی نسخه «کلاغ و اشعار دیگر- 1845» ترجمه شده است. این شعرها به ترتیب توالی تاریخ سرایش و چاپ آنها و به انتخاب «کیلیس کمبل» بوده است، کمبل تلاش داشته تا شعرهای روایی‌تر و بلندتر را در این دفتر نیاورد تا شعرهای یکدست‌تر را ارائه دهد. در ترجمه مجموعه فارسی هم تمامی همان ترتیب حفظ شده است.

برای بررسی آثار ادگار آلن پو باید دو جهان متفاوت یعنی «جهان داستانی»‌ و «جهان شاعرانه» را بررسی کرد. در جهان شاعرانه این شخصیت برجسته ادبی اگرچه ملتقای این دو جهان شکست و ناامیدی است اما روحیه موجود در روایت شعرها از یک نوع شورانگیزی و جذبه سرشار است.

در داستان‌های ادگار آلن‌پو هراس، دلهره و وحشت درون‌مایه هستند اما در شعر جذبه، نزدیک به نوعی عرفان –به‌ویژه عرفان شرق- نگاه هستی‌شناسانه و اسطوره‌ای، انسان دلباخته و در عین حال هیچ‌انگار حضور دارد.

ادگار آلن‌پو آثار زیادی منتشر کرد اما با شعر «کلاغ» خود به شهرت رسید. این شعر – که نخستین بار در ژانویه 1845 منتشر شد- اوج خلاقیت شاعر چه در حوزه ساختمان و فرم اثر ادبی و چه در محتواست. «کلاغ» شعری است روایی، روایت کلاغی که سخن می‌گوید و به شکل راز‌آمیزی با دلباخته‌ای پریشان‌احوال دیدار می‌کند و شاهد درغلتیدن آرام مرد جوان به جنون است.

در معرفی این شخصیت ادبی باید گفت که ادگار آلن‌پو (1809-1849) نویسنده، شاعر و منتقد ادبی، که از وی به‌عنوان پایه‌گذار جنبش رمانتیک آمریکا یاد می‌شود، در زمره نخستین نویسندگان داستان کوتاه به حساب می‌آید که از او به‌عنوان مبدع داستان‌های کارآگاهی نیز نام برده می‌شود. پو اولین نویسنده مشهور آمریکایی بود که سعی کرد تنها از راه نویسندگی مخارج زندگی‌اش را تامین کند و به همین خاطر، چه در کار و چه در زندگی شخصی، دچار مشکلات مالی فراوانی شد.
 
مجموعه شعر «کلاغ و اشعار دیگر»، اثر ادگار آلن‌پو با ترجمه محمدصادق رئیسی در 174 صفحه، شمارگان 500 نسخه و به‌بهای 13 هزار تومان توسط نشر پیام امروز منتشر شده است.
 
«گذشته»
مجموعه ترانه «گذشته»، اثر زهره زمانی در روزهای گذشته توسط نشر آناپنا منتشر شده است.

این کتاب از 72 ترانه تشکیل شده است که «کی هستی»، «صخره»، «دلخوشی»، «شب شده»، «راحت برو»، «شب شده»، «قدیمی»، «عکس»، «وقتی که می‌ری»،‌ »رد پا»، «هفت سال»، «محروم»، «معجزه»، «آدما»، «نقاشی» و «بی‌واسطه» نام تعدادی از این ترانه‌هاست.

در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: «گفتی اکنون در عاشقیتم، چه چیزی بالاتر از این؟! می‌خواستم بگویم گذشتن، آری گذشتن از عشق بالاتر است، و ما می‌دانیم و به میل خود هنوز در برهوت این کویر به تماشا نشسته‌ایم.»
 
زمانی پیش از چاپ این اثر سابقه همکاری با خوانندگان و آهنگسازانی مانند حمید عسکری، مازیار فلاحی، مجید اخشابی، امید حجت، محمدرضا عیوضی، علیرضا افکاری، حامد حنیفی و انوشیروان تقوی را در کارنامه خود دارد. از زهره زمانی دو آلبوم دکلمه با نام های «آدم شیشه ای» و «عکس» منتشر و وارد بازار موسیقی شده است.
 
مجموعه ترانه «گذشته»، اثر زهره زمانی در 152 صفحه، شمارگان 1100 نسخه و به‌بهای 14 هزار تومان توسط نشر آناپنا منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246264