وزوزه جادو با نامزد ریاست جمهوری به کتابفروشی‌ها آمد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
کتاب‌های «انگار 12 و 4/3 ساله بودن بس نبود که حالا مادرم هم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود» اثر دونا گفارت و «وزوزه جادو؛ مسافر ایستگاه سه‌ونیم» اثر نسرین‌نوش امینی از سوی انتشارات هوپا منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب‌های «انگار 12 و 4/3 ساله بودن بس نبود که حالا مادرم هم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود» اثر دونا گفارت با ترجمه مهتاب محجوب و «وزوزه جادو؛ مسافر ایستگاه سه‌ونیم» اثر نسرین‌نوش امینی به تازگی از سوی انتشارات هوپا برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است.
 
دونا گفارت در کتاب «انگار 12 و 4/3 ساله بودن بس نبود که حالا مادرم هم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود» ماجرای دختر دوازده‌ساله‌ای به نام «ونسا» را بیان می‌کند که گاهی دست و پا چلفتی و گاهی بسیار بازیگوش است. مادرش که می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری شود دوست دارد رفتار ونسا متین و باوقار باشد. در این کتاب ماجراهای مختلفی برای ونسا رخ می‌دهد. آماده شدن برای مسابقه‏‌ هجی کردن کلمات، داشتن یک تحسین‏‌کننده‏‌ مرموز و انتظار برای اینکه چشم‏‌های بادامی‏ ‌اندازه‏‌ پاهای غول‏‌آسا شوند، به‌قدر کافی آدم را تحت فشار می‏‌گذارند، اما از آنجا که مادر ونسای دوازده‌ساله، فرماندار فلوریدا، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا است، او علاوه بر این‏‌ها باید با تنهایی و ترس‏‌های خیلی حقیقی هم سر‌و‌کله بزند. همه‌چیز کمک می‌کند تا ونسا بزرگ شود و تصمیم‌های بزرگ بگیرد.
 
ونسا دلایلی دارد که مادرش نباید نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود، مثلا این‌که؛ من بسیار بیشتر از آنچه باقی مردم بهش نیاز دارند. به او نیازمندم. حتی بیشتر از آن یارویی که خانواده‌اش گرسنه و سرمازده بودند، مامان مجبور خواهد شد با یک میلیون نفر دست بدهد و ممکن است یک مریضی وحشتناک بگیرد. مثل همان‌که برای رئیس‌جمهور سریال 24 اتفاق افتاد، الان که دقیقا بدترین قیافه را دارم. عکاس‌ها برای عکس گرفتن از من صف کشیده‌اند. مامان نمی‌تواند صبر کند تا من این مرحله‌ی ناجور را رد کنم بعد نامزد ریاست‌جمهوری شود؟ مثلا وقتی سی‌سالم شده باشد؟ و مهمترین دلیل برای اینکه مامان نباید نامزد انتخابات شود این است که: من نمی‌خواهم هیچ اتفاق بدی برایش بیفتد!
 
دونا گفارت، نویسنده این کتاب، بعد از سال‌ها خوره‌ کتاب بودن، نویسندگی را انتخاب کرد. وقتی کوچک بود، دوست داشت با دوچرخه‌ی بنفشش برود کتابخانه و سبد دوچرخه‌اش را از کتاب پر کند. اولین داستانش درباره مرگ یک اسب بود، بعد از دانشگاه با یک مرد فوق‌العاده ازدواج کرد و دو پسر دارد کی حالا از او هم بلندترند. سال‌ها در شرکت تولید کارت تبریک ویراستار بود و برای ناشران کتاب کودک می‌نوشت. کتاب‌های او موقعیت دشوار و کمیکی را نشان می‌دهند که خلاقیت کودکان و نوجوانان در مواجهه با این موقعیت‌ها امکان بروز می‌یابد. کتاب‌هایش برنده‌ی جایزه‌های بسیار شده‌اند. «انگار 12 و 4/3 ساله بودن بس نبود که حالا مادرم هم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود» نخستین کتابی است که از او به فارسی ترجمه می‌شود و جایزه‌ سیدفلاشمن برای کتاب‌های خنده‌دار را از آن خود کرده است.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «هیچ خبرنگاری آنجا نیست، تعجب می‌کنم. خبرنگارها نمی‌دانند که نامزدها و خانواده‌هایشان تقریبا هیچ وقت از در اصلی تردد نمی‌کنند؟ در هوای سرد نفس می‌کشم و خوشحالم که قدم زنان از مدرسه دور می‌شوم.
هر خیابانی که به خانه نزدیک‌تر می‌شویم، دانه‌ی امید جوانه می‌زند. تا موقعی که با پارکینگ می‌رسیم، از این دانه، خیالِ خوش روییده. شاید مامان به مدرسه زنگ زده که زودتر من را مرخص کنند، چون خودش خانه است و می‌خواهد هرچه سریع‌تر من را ببیند. شاید وقتی وارد عمارت می‌شوم، او آنجا باشد و از من استقبال کند. از پارکینگ که به سمت خانه دوم، آقای مارتینز به سختی به گردپایم می‌رسد...»
 
این کتاب با شمارگان هزار نسخه و قیمت 20 هزار تومان منتشر شده است.وزوزه جادو؛ مسافر ایستگاه سه‌ونیم

«وزوزه جادو؛ مسافر ایستگاه سه‌ونیم» نوشته نسرین‌نوش امینی با تصویرگری مهسا منصوری نیز کتاب دیگری است که از سوی نشر هوپا منتشر شده است و داستان دختر مو وزوزی به نام «مهتاب»، یک پسر باهوش، یک «پری» که معلوم نیست بداخلاق است یا خوش اخلاق، یک کبوتر پاپری چکمه‌پوش، یک سنجاب گنده‌ دوره‌گرد، یک خرمگس احساساتی و سه تا سگ خرابه‌نشین را بیان می‌کند. همه چیز با پیدا شدن «بهدونه‌» خجالتی شروع می‌شود. سنجابی که آمده تا زندگی «مهتاب» را قشنگ کند. اما آن‌ها که می‌گویند مهتاب جادوگر است، بهدونه‌ را از او می‌گیرند.
 
در توصیف این کتاب آمده است: «کی می‌تواند احساس دختری را که زنبور لای موهای وزوزی‌اش گیر می‌کند، بفهمد؟ یک دختر مووزوزی که توی دنیا فقط یک دوست دارد. دوستی که هنوز نیامده، گم می‌شود.»
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:‌ «مهتاب خودش هم نمی‌دانست که چه‌جوری توانست با آن مورچه‌ریزه که نزدیک بود توی آب‌ها غرق شود، حرف بزند، آن موقع فقط هفت‌سالش بود. حالا چند سال گذشته بود، ولی هنوز هم آن روز را به یاد داشت.
آن روز «پری جون» شلنگ انداخته بود و کف آشپزخانه و همه‌ی در و دیوراش را شسته بود. پری جون همیشه همه جا را می‌شست و آب می‌کشید. خودش هم روزی دو ـ سه با می‌رفت حموم. پری جون زن‌بابای مهتاب بود...»
 
نسرین‌نوش‌ امینی، نویسنده، مترجم، ویراستار و کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی است. به خاطر کتاب «کارت دعوت داری موشک موشک؟» برگزیده‌ نخستین کارگاه خلق کتاب تصویری و برنده‌ نشان پنج ستاره‌ از شورای کتاب کودک و چهار لاک‌پشت پرنده شد. رمان «بابابزرگ کله‌پشمکی و صورتی من» این نویسنده و مترجم نیز یکی از برندگان جشنواره‌ پرنده‌ آبی بود و داستان «هندوانه‌ بنفش او» داستان برتر انجمن نویسندگان، «کتک‌خور سلطنتی» و «کوهستان شارلاتان» نام کتاب‌های دیگری است که از همین نویسنده و مترجم در نشر هوپا منتشر شده است.
 
این کتاب با شمارگان هزار نسخه با قیمت 20 هزار تومان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246061