ششمین شماره ماهنامه «آفتاب‌ سلامت» منتشر شد

«بیماری‌های کلیه»؛ کتابی که انجمن پزشکی بریتانیا به آن رای دادند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۰
 
 
ششمین ماهنامه «آفتاب سلامت» (دارویی و پزشکی) با معرفی «آسیب‌شناسی تشخیصی: بیماری‌های کلیه» کتاب برگزیده هیات داوران انجمن پزشکی بریتانیا منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) ماهنامه پزشکی - دارویی «آفتاب سلامت» در ششمین شماره کتاب «‌آسیب‌شناسی تشخیصی: بیماری‌های کلیه» را با موضوع پاتالوژی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
 
«آسیب‌شناسی تشخیصی: بیماری‌های کلیه» در دومین ویرایش تحسین شده خود توانست آرای هیات داوران انجمن پزشکی بریتانیا را کسب کرده و در کتاب‌های پاتولوژی، جایزه «اثر نفیس سال 2016» را از آن خود سازد. این کتاب نوشته مشترک دکتر رابرت کالوین و دکتر آنتونی چانگ است.

رشته آسیب‌شناسی یا پاتولوژی شامل تاثیر بیماری‌ها و آسیب‌ها در سطح بافت، سلول و مولکول همچنین مطالعه فرآیند بیماری در یک اندام یا تمامی بدن برای شناخت ماهیت و علت‌های آن است.

آسیب‌شناسی به دو شاخه اصلی آسیب‌شناسی بالینی و آسیب‌شناسی تشریحی تقسیم می‌شود که در این کتاب، ضمن رعایت این تقسیمات به‌طور اختصاصی درباره بیماری‌های مختلف کلیه تمرکز شده است. این بیماری‌ها شامل همه جنبه‌های بیماری‌های کلیوی شایع و نادر و انواع آن‌ها‌ست؛ علاوه بر این دکتر رابرت کالوین، استاد مطرح پاتولوژی، گروه پاتولوژی دانشکده پزشکی‌ هاروارد، عضو لابراتوار تحقیقاتی بیمارستان عمومی ماساچوست و بوستون است. آنتونی چانگ نیز در مقام استاد گروه پاتولوژی و مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو و ایلینوی فعالیت می‌کند.
 
تصاویر میکروسکوپی، نمایش انواع لکه‌های سلولی، اطلاعات پاتولوژی بالینی، پاتوفیزیولوژی و ژنتیکی در کنار بیش از 240 تصویر تشریحی بیماری‌های کلیه در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است. مولفان در آغاز هر فصل، با شیوه‌ای آسان به مطالب مورد نظر ارجاع داده‌اند.

در این ویرایش، محتوای آسیب‌شناسی در بیش از 25 فصل به‌روز شده و مبتنی بر اطلاعات عملی است. تشخیص نشانه بیماری‌ها با توجه به واژگان کلیدی،‌ تصاویر و جداول برای مخاطب آسان شده است.   

گفت‌و‌گو با دکتر حسن شکوهی، رئیس اتحادیه مکمل‌های دارویی، گفت‌و‌گوی دکتر سید روح‌الله حسینی، درباره تشریح فواید تاسیس سازمان غذا و داروی آسیا همچنین یادداشت پروفسور سودابه داوران، با موضوع «مهندسی بافت» از‌ جمله مطالب این شماره ماهنامه آفتاب سلامت است.

سه توصیه سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با سرطان و توضیح دکتر سیدعلی فاطمی، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان درباره محاسبات مالی کالاهای داروخانه و یادداشت دکتر محمد‌باقر ضیا، درباره عملکرد بیمه‌ها و تاثیر آن بر اقتصاد داروخانه از دیگر مطالب این شماره از ماهنامه سلامت است.

ششمین شماره ماهنامه «آفتاب سلامت» با شمارگان 10 هزار نسخه در 52 صفحه به‌بهای پنج هزار تومان و سردبیری کبری حسینی منتشر شده و در داروخانه‌های سراسر کشور، مطب پزشکان، مراکز صنفی پزشکی دارویی، بیمارستان‌ها و مراکز آکادمیک توزیع شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245536