«همیشه یک جایگزین وجود دارد» به قفسه کتابفروشی‌ها رسید/ چند گام برای شناسایی وضعیت بهتر

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
کتاب «همیشه یک جایگزین وجود دارد» را انتشارات «فرهیختگان دانشگاه» به بازار نشر آینده‌پژوهشی عرضه کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) چاپ نخست کتاب «همیشه یک جایگزین وجود دارد (آینده شخصی و حرفه‌ای خود را کشف کنید و شکل دهید)» نوشته اوته هلن فون قیب نیتز با ترجمه ابوذر سیفی گلستان از سوی انتشارات «فرهیختگان دانشگاه» به بازار نشر عرضه شده است. سید عبدالرضا بابا‌محمودی، رقیه چمانی و اکرم بامداد در ترجمه این اثر همکاری داشته‌اند.
 
«تجزیه و تحلیل وظیفه»، «تحلیل اثر»، «طرح‌ها»، «تجزیه و تحلیل سازگاری»، «تفسیر سناریو»، «تجزیه و تحلیل رویداد‌های شگفتی‌‌ساز» و «انتقال سناریو» عنوان گام‌های کتاب را تشکیل می‌دهند.
 
در پیشگفتار نویسنده به مخاطبان ایرانی درباره انگیزه خود از دعوت به مطالعه این کتاب نوشته است: «قصد دارم شما را تشویق کنم که در ایران مدیرعامل زندگی خودتان باشید. هیچ ‌چیزی برای شما مهم‌تر از شکل دادن به آینده خودتان نیست؛‌علی‌الخصوص اگر بر‌پایه دانش، تجربه و خلاقیت باشد. پس لازم است، شناخت روش صحیح را فراموش نکنید.»
 
نیتز ادامه می‌دهد که من می‌خواهم از طریق این کتاب، الهام‌بخش آرزو‌های شما در شکل دادن به آینده‌تان باشم. اگر شما مشتاق هستید زندگی‌تان را فراتر از اندیشه‌های کوتاه مدت مدیریت کنید، با مطالعه و تعمق در این کتاب، خیلی زود به ضرورت استفاده از این راهنمای آینده‌نگری پی خواهید برد.»
        
گام نخست
هدف نخست گام، شفاف‌سازی وضعیت جاری، به‌ویژه نقاط کور،  برای همه و به‌منظور ایجاد سکوی پرتاب و شروع عملیات به سوی آینده است. این روش با تجربه و تحلیل وضعیت جاری آغاز می‌شود. بسیاری از مردم قادر به انجام تجزیه و تحلیل زمان حال هستند. به‌طورکلی، تفکر منتقدانه و تحلیل‌گرایانه در مورد اوضاع و شرایط حال،‌ آسان‌تر از تفکرخلاقانه در مورد آینده است. نویسنده بعد از معرفی گام نخست به شرح قوانین مربوط به گام نخست می‌پردازد.

گام دوم    
تحلیل اثر عنوان دومین گام است. درباره این مرحله می‌خوانیم: «هدف از این گام، بررسی وضعیت و شرایط فعلی شخص است، تا بتوانیم بفهمیم چه کسی و چه چیزی بر او تاثیر‌گذار است. وقتی وضعیت بیرونی خودتان را تجزیه و تحلیل می‌کنید شناسایی حوزه‌ها و فاکتور‌هایی که روی شما تاثیر‌گذار هستند، با اهمیت است. اگر یک شرکت را مثال بزنیم، مشخص است که فاکتور‌های اثر‌گذار می‌توانند شامل این موارد باشد: ارباب رجوع، رقباء، فروشندگان یا تامین‌کنندگان، اقتصاد، فن‌آوری، اجتماع و قانون‌گذاری. فهرست کردن این فاکتور‌ها و تعیین روابط میان آن‌ها دارای اهمیت بالایی است.

 گام سوم
عنوان سومین گام «طرح‌ها» است. در بیان هدف این گام می‌خوانیم: «تعریف فرضیه‌های متعدد یا به‌عبارت بهتر، جایگزین‌هایی درباره آینده و سپس رویارویی شجاعانه با‌ آن‌هاست. بعد از بررسی در گام نخست که مربوط به زمان حال بودند، اکنون به بخش داغ و هیجان‌انگیز این تمرین می‌رسیم که شرکت‌کنندگان ما، جایگزین‌های احتمالی برای آینده را‌به‌طور آزمایشی امتحان می‌کنند. این امر برای بسیاری ظاهرا رضایت‌بخش نیست، زیرا آنان ترجیح می‌دهند دقیقا بدانند که آینده‌شان چطور آشکار می‌شود با این اوصاف،‌ طرح‌ریزی یک پیش‌بینی منفرد و واحد به‌جای گزینه‌‌های متعدد جایگزین غیرمنطقی و جبرگرایانه است.
 
گام چهارم      
نویسنده گام چهارم را تجزیه و تحلیل سازگاری نامگذاری کرده است. وی در تشریح این گام آورده است: «بعد از پیش‌بینی تغییرات و بیان آن‌ها به شکل جایگزین‌های متضادی که ممکن است در محیط اطراف‌تان رخ دهند، باید برای نوشتن سناریو‌های منطقی و سازگار ان‌ها را گروه‌بندی کنید. این سناریو‌ها باید خالی از تناقض و ناسازگاری باشند. اگر یک سناریو تناقض و ناسازگاری داشته باشد، نه جدی گرفته می‌شود و اجازه می‌دهد که خوانندگان پیام‌های آن‌ها را پیش‌نگری کنند.

«تفسیر سناریو»، «تجزیه و تحلیل پیام‌ها»، «تجزیه و تحلیل رویداد‌های شگفتی‌ساز» و «انتقال سناریو» عنوان گام‌های بعدی است.
 
چاپ نخست کتاب «همیشه یک جایگزین وجود دارد (آینده شخصی و حرفه‌ای خود را کشف کنید و شکل دهید)» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 206 صفحه به بهای 26 هزار تومان از سوی انتشارات «فرهیختگان دانشگاه»  منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 242772