​جدیدترین اثر سایه با شمارگان 13 هزار نسخه به کتابفروشی‌ها آمد / «بانگ نی» در بازار کتاب نواخته شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۳
 
 
جدیدترین اثر هوشنگ ابتهاج با نام «بانگ نی» طی روزهای گذشته از سوی نشر کارنامه راهی بازار نشر شد.
 
هوشنگ ابتهاج
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «بانگ نی» جدیدترین اثر منتشر شده از هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) در قالب یک مثنوی بلند از سوی نشر کارنامه به چاپ رسیده است.

روزبه زهرایی، مدیر نشر کارنامه درباره این اثر ارزشمند گفت: این کتاب ارزشمند یک مثنوی بلند است که سایه آن را در طول چندین دهه تکمیل کرده است. سایه سرودن این مثنوی را در دهه 40 آغاز کرد و بعد از سال‌ها تلاش در سال 1385 کار آن به پایان رسید.

وی ادامه داد:‌ این کتاب با چاپ بسیار پیچیده‌ در قالب یک کار نفیس و ارزشمند منتشر شده است. همچنین با مطالعه کتاب متوجه خواهید شد که این مثنوی از پیوستگی ساختاری و معنایی بسیار خوبی برخوردار است. کتاب فضایی عاشقانه و اجتماعی دارد و اگر کسی پیشینه سیاسی نداشته باشد، نمی‌تواند برداشت سیاسی از کتاب بکند، چراکه «بانگ نی» سیاسی نیست.

مدیر نشر کارنامه در توضیح مراحل آماده سازی این کتاب اظهار کرد:‌ آماده‌سازی و کتاب‌آرایی این کتاب در زمان حیات مرحوم پدرم (محمد زهرایی) و توسط وی انجام شده و نشر کارنامه در نهایت آن را در روزهای گذشته منتشر کرده است.

در بخشی از ابتدای این مثنوی بلند می‌خوانیم:
«باز بانگی از نیستان می‌رسد/غم به داد غم‌پرستان می‌رسد
بشنوید این شرح هجران، بشنوید/ با نی نالنده همدستان شوید
بی شما این نای نالان بی‌نواست/ این نواها از نفس‌های شماست
آن نفس کآتش برانگیزد ز آب/ آن نفس کآتش ازو آمد به تاب
آن نفس کآیینه را روشن کند/ آن نفس کاین خاک را گلشن کند
آن نفس کز این شب نومیدوار/ برگشاید خنده خورشیدوار
آن نفس کز شوق شورانگیز وی/ بردمد از جان نی صدهای وهی
نی مدد می‌خواهد از ما ای نفس/ هان به فریاد دل تنگش برس
سال‌ها ناگفته ماند این شرح درد/ دردمندی خوش نفس سر بر نکرد
عاشقان رفتند ازین صحرا خموش/ برنیامد از دل تنگی خروش
دردها را سربه‌سر انباشتند/ انتظار سینه ما داشتند»هوشنگ ابتهاج متخلص به (ه. الف. سایه) ششم اسفندماه 1306 در شهر رشت به دنیا آمد. کتاب‌های «نخستین نغمه‌ها»، «سراب»، «سیاه‌مشق»، «شبگیر»، «چند برگ از یلدا»، «یادگار خون سرو» و «تاسیان مهر» از آثار این شاعر برجسته کشورمان است. تصحیح او از دیوان حافظ نیز از تصحیح‌های معروف بازار است.

ابتهاج مدتی در رادیو فعالیت داشته و تعدادی از غزل‌ها، تصنیف‌ها و شعرهای او توسط موسیقی‌دانان ایرانی نظیر محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و حسین قوامی اجرا شده‌ است. تصنیف خاطره‌انگیز «تو ای پری کجایی» و تصنیف «سپیده» (ایران ای سرای امید) از شعرهای معروف و شنیده شده از سایه است.
 
کتاب «بانگ نی»، جدیدترین اثر منتشر شده از هوشنگ ابتهاج (سایه) در 136 صفحه با شمارگان 13 هزار و 200 نسخه، به بهای 45 هزار تومان از سوی نشر کارنامه روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 242514