افشاری:‌ کلمه «بادنما» نمادی از شاعر است / ششمین دفتر شعر احسان افشاری منتشر شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۵
 
 
ششمین دفتر شعر احسان افشاری با نام «بادنما» از سوی نشر شانی منتشر شد.
 
احسان افشاری
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مجموعه شعر «بادنما» سروده احسان افشاری از سوی نشر شانی منتشر شد. این کتاب نخستینبار در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه و با استقبال خوب علاقه‌مندان شعر مواجه شد.

احسان افشاری در گفت‌وگو با ایبنا در توضیح این اثر گفت: ششمین کتاب شعرم با نام «بادنما» از سوی نشر شانی منتشر شده است و این اولین همکاری من با این واحد نشر بود و از این همکاری رضایت کامل دارم و این احتمال وجود دارد که این همکاری ادامه داشته باشد.

وی افزود:‌ این کتاب در سه فصل تدوین شده است. فصل نخست شامل غزل، مثنوی و چهارپاره، فصل دوم شامل رباعی، دوبیتی و تک بیت و فصل سوم شامل شعرهای سپید من است که از این نظر مفصل‌ترین کتاب من از جهت تعدد قالب‌های شعری است.

شاعر مجموعه شعر «بادنما» در معرفی آثار مندرج در کتاب اظهار کرد: مثنوی‌ها و غزل‌ها تقریبا همگی نوکلاسیک هستند و در برخی از کارها تجربه‌های تازه‌ای را در ارتباط با قالب‌شکنی مورد آزمون و خطا قرار داده‌ام‌؛ مفاهیمی چون نوستالژی، کودکی و خواب عناصر ذاتی شعرها هستند. همچنین رباعی قالبی بوده که همیشه درگیرش بودم و این کتاب‌ بهانه‌ای شد تا برخی‌ رباعی‌های قدیمی را با کمی تغییر و ویرایش منتشر کنم.

افشاری ادامه داد: عده‌ای سوال‌ می‌کنند که چرا اسم کتاب را «بادنما» گذاشته‌ای و بارها از این کلمه در شعرهایت استفاده کرده‌ای؟ در جواب این دوستان باید بگویم که برخی کلمه‌ها مانند طوفان و بادنما، برای من از یک بار مخصوص شاعرانه برخوردارند. باد به یک اعتبار برای من نمادی از شعر و بادنما، نمادی از وضعیت مولف است. شاعر نمی‌تواند در یک وضعیت ثابت مقرر و تعریف‌شده بماند؛ دائم انگشت اشاره‌اش را به سمت تجربه‌های ناشناخته می‌گیرد و می‌چرخاند. بادنما شاعری است که نه می‌خواهد و نه می‌تواند متوقف باشد.

در یکی از شعرهای این کتاب می‌خوانیم:

« مهر در سجاده‌ام پنهان بماند بهتر است / کفر ما در سایه‌ ایمان بماند بهتر است
عشق و رسوایی خطر دارد زلیخای عزیز / یوسفت در گوشه‌ زندان بماند بهتر است
در دلم نفرین و بر لب آفرین دارم ولی / ماجرا بین لب و دندان بماند بهتر است
بعد از این از عشق ما در کافه‌های انزوا / نقش مرموزی ته فنجان بماند بهتر است
بی سلامی آمدی پس بی خداحافظ برو /عشق بی آغاز، بی پایان بماند بهتر است»

احسان افشاری در بهمن‌ماه 1365 در تهران متولد شد. وی فارغ‌‌التحصیل کارشناسی ادبیات است و تا به امروز 6 کتاب‌ با نام‌های «کتیبه‌های جیبی»، «روزی که دختر کوبلن مرد»، «از کتیبه تا کوبلن»، «بیگانه»، «دندان‌های سینه احسانم» و «بادنما» منتشر کرده است.

ششمین دفتر شعر احسان افشاری با عنوان «بادنما» در 102 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به بهای 10 هزار و 300 تومان از سوی نشر شانی منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 239777