افزایش اطلاعات کودکان درباره بنیانگذار جایزه‌ صلح نوبل

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
نشر نخستین، کتاب «آلفرد نوبل» نوشته کتی جو وارگین و تصویرگری زاخاری پولن را با ترجمه شهاب‌الدین عباسی برای افزایش اطلاعات کودکان درباره بنیانگذار جایزه‌ صلح نوبل منتشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشر نخستین، کتاب «آلفرد نوبل» نوشته کتی جو وارگین و تصویرگری زاخاری پولن را با ترجمه شهاب‌الدین عباسی برای افزایش اطلاعات کودکان درباره بنیانگذار جایزه‌ صلح نوبل از مجموعه «من و مشاهیر جهان» منتشر کرده است. این کتاب، جایزه و تحسین‌های متعددی دریافت کرده است که از جمله‌ آنها می‌توان به جایزه‌ فینالیست بهترین کتاب‌های ملی 2009، جایزه‌ ملی NAPPA منتخب CCBC در فهرست بهترین کتاب‌های سال 2010، کتاب توصیه شده در فهرست کتاب‌های پیشنهادی انجمن مطالعه‌ ایالت نیویورک 2012 اشاره کرد.
 
آلفرد نوبل در سال 1833 میلادی در سوئد به دنیا آمد. او ذهنی جستجوگر داشت و شیفته ادبیات و شعر بود. او دینامیت را اختراع کرد و به شهرت و ثروتی عظیم دست یافت اما آلفرد نوبل که قصدش کمک به ایمنی و سرعت در جاده‌سازی، پل سازی و نظایر این‌ها بود، وقتی دید مشهورترین اختراعش، در توسعه تجهیزات و جنگ‌افزارهای نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار اندوهگین شد و تلاش کرد میراث دیگری از خود به جا بگذارد.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «آلفرد، دو سال پس از مرگ امیل، نیتروگلیسرین را با ماسه مخلوط کرد. او با این کار، خمیری درست کرد که می‌توانست آن را لوله کند و به شکل میله دربیاورد. آلفرد پی برد که چنین میله‌هایی را می‌شد در سوراخ و حفره‌ها گذاشت تا فقط در جاهایی که موردنظر سازندگان بود، انفجار رخ دهد. این میله‌ها فقط در صورتی مشتعل می‌شدند که چاشنیِ انفجاری داشتند. این کار، احتمال انفجار خود به خود میله‌ها را خیلی کم می‌کرد. به این ترتیب، آلفرد نوبل بالاخره استفاده از نیتروگلیسرین را ایمن ساخت...»
 
کتی جو وارگین بیش از 45 کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته است، از جمله چند زندگی‌نامه درباره شخصیت‌های نامدار. او جایزه‌های متعددی دریافت کرده که از میان آن‌ها می‌توان به جایزه‌ انجمن بین‌المللی خواندن (IRA) و انجمن کتاب میشیگان اشاره کرد.
 
زاخاری پولن تصویرگری است که در فهرست تصویرگران، از بهترین‌هاست. او عضو شورای انتخاب انجمن تصویرگران امریکاست و آثارش جایزه‌هایی دریافت کرده‌است.
 
از مجموعه من و مشاهیر جهان، که به دست تصویرگران چیره‌دست و نویسندگان خوش‌قلم و جستجوگر شکل گرفته است، منتشر می‌شود می‌توان به «پسری که عاشق ریاضی‌ بود: داستان زندگی ریاضیدان نابغه پل اردوش»، «در جستجوی شاهزاده کوچک: سرگذشت آنتوان سنت اگزوپری»، «اعجوبه‌ی دنیای الکتریک: داستان زندگی نیکلا تسلا»، «راشل؛ سرگذشت طبیعت‌گرای مشهور راشل کاسون»،‌ «جعبه نقاشی پر صدا: هنر انتزاعی کاندینسکی»، «بر روی پرتو نور: سرگذشت آلبرت انیشتین»، «دنیای بزرگ هلن کلر؛ زندگی هلن کلر»، «مرد دریا: داستان زندگی ژان کویستو» و «پیام‌آمر ستاره‌ها: سرگذشت گالیله» اشاره کرد.
 
نشر نخستین، کتاب «آلفرد نوبل» را در قالب 32 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه و قیمت 60 هزار ریال منتشر کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 237102