«ضیافت شیشه و باران» ناهید کبیری به بازار آمد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
«گزینه اشعار» ناهید کبیری با عنوان «ضیافت شیشه و باران» از سوی نشر پوینده منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «گزینه اشعار» ناهید کبیری با عنوان «ضیافت شیشه و باران» شامل گزیده‌ای از 9 کتاب شعر این شاعر است. «لحظه‌ها در باد»، «آرزوهای پاییزی»، «غروبی‌ها»، «در ستایش خورشید»، «دلخوشی‌های پراکنده»، «طرحی برای سنگ، شرحی برای سار»، «پنجره‌ای کافی است تا آفتاب شود»، «دامنم را می‌تکانم از ابر» و «بی‌سرزمین» می‌شود.
 
در پیشگفتار این کتاب که به قلم ناهید کبیری نوشته شده است، می‌خوانیم: «با پرسه‌ای تأمل برانگیز در مسیر شعرهایی که به این گزینه رسیده است، نوستالوژیای غریبی را احساس می‌کنم که کلمه به کلمه در من رسوب کرده و فضای کلی این مجموعه را طی 30 سال ساخته است...
 
گرایش به عینیت گرایی تحولی بود که ابتدا در شعر و ادبیات جهان به وجود آمد و سپس از سوی نیمای خودمان در مازندران. سمبولیسم قرن 19 با «ویلیام بلیک» در انگلستان، «والری و ملارمه» در فرانسه و «ادگار آلن‌پو» در امریکا سرانجام آن برج عاج‌نشینی و زبان فاخر و کلی‌گویی‌های خود را رها کرد و در قرن بیستم با شعرهای الیوت و ازرا پاوند، از ذهن و زبان اشرافیت فاصله گرفت تا به مضامین معمول و ملموس و سمبول‌های عینی زندگی روزمره نزدیک شود. سمبل در شعر امروز جلوه‌های عینی و موجودات خاکی و زندگی ساده دور و بر شاعر است با کاربرد زبانی که از همه ظرفیت‌های زبان معاصر سود می‌جوید و به صمیمانه‌گی زبان گفتار نزدیک می‌شود. البته نه به آن معنا که ادبیت و شعریت خود را از دست بدهد. به باور من زبان شعر باید فاصله خود را با زبان فاخر از یک سو و زبان عامیانه از سوی دیگر طوری حفظ کند که نه دور از دسترس و غریب و بیگانه به نظر آید و نه عامیانه و مبتذل.»
 
در یکی از شعرهای این مجموعه با عنوان «گل سرخ» آمده است:
«قطره قطره گل سرخ
چکه چکه باران
زیر خون و آتش
دسته دسته یاران
ابر سنگین و سیاه
شهر سرد و بی‌زبان
شاخه‌های بی دفاع
دل سنگ آسمان
ابر و باد و باران
آرزوهای ویران
گریه‌های بی‌صدا
گورهای بی‌نشان
همچنان برگ خزان
آه!
باران...
باران...»
 
«گزینه اشعار» ناهید کبیری در 287 صفحه با شمارگان هزار و 100 نسخه به بهای 18 هزار تومان به تازگی از سوی نشر پوینده منتشر شده است.
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 231158