کتابی در تشریح چگونگی یادگیری زبان انگلیسی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۴
 
 
گروه گردآوری و ترجمه انتشارات نیاسا، سومین چاپ کتاب «زبان دوم: چگونه انگلیسی یاد بگیریم» را راهی بازار نشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) سومین چاپ کتاب «زبان دوم: چگونه انگلیسی یاد بگیریم» تالیف گروه گردآوری و ترجمه نشر نیاسا در چهار فصل از سوی این انتشارات منتشر شد.
 
زبان انگلیسی، از مهم‌ترین گام‌ها در ارتقاء کیفیت زندگی
مولفان کتاب معتقدند که یادگیری زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین گام‌ها در ارتقاء کیفیت زندگی است. امروزه بیشتر صفحه‌های وب، کتاب‌ها، مطبوعات، گزارش‌های خبری و علوم به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت زبان انگلیسی کلید دنیای علم و فناوری است.
 
انگلیسی نه تنها مفیدترین زبان دنیاست، بلکه به دلیل الفبای ساده، حالت جمع آسان، کوتاهی کلمات و همه‌جایی بودن یکی از آسان‌ترین زبان‌ها برای یادگیری و استفاده محسوب می‌شود. انگلیسی را می‌توان زبان گفت‌وگو نامید، زیرا به نظر می‌رسد همه مردم جهان پذیرفته‌اند که برای گفت‌وگو و ارتباط با یکدیگر از زبان انگلیسی استفاده کنند.
 
عوامل لازم برای یادگیری زبان چیست؟
در بخشی از کتاب، گردآورندگان با طرح این پرسش که « چگونه انگلیسی یاد بگیریم؟» به این نکته اشاره دارند که برای یادگیری زبان انگلیسی وجود عواملی از جمله انگیزه کافی، داشتن یک دیکشنری خوب، پرهیز از اشتباه، تلفظ صحیح و خواندن مداوم جملات لازم است.
 
یک زبان‌آموز با انگیزه از فراگیری زبان لذت می‌برد و بنابراین وقت بیشتری روی آن می‌گذارد و آن را به‌طور مرتب انجام می‌دهد. انگیزه بالا برای او امتیاز دیگری هم دارد و آن این است که به خاطر سپردن کلمه‌ها و ساختار گرامری آسان‌تر می‌شود.
 
به اعتقاد گروه گردآوری و ترجمه نیاسا، زبان انگلیسی آن‌قدر متداول است که شما می‌توانید همه جا از آن استفاده کنید و باید بدانید که هر قدر بیشتر از زبان انگلیسی استفاده کنید، بیشتر می‌خواهید آن را یاد بگیرید.
 
ویژگی‌های یک دیکشنری خوب
در متن این کتاب آمده که مثلا می‌توانید از موتور جستجوی گوگل برای یافتن اطلاعات مورد علاقه‌تان در سایت‌های انگلیسی زبان استفاده کنید، کارتون‌های زبان اصلی ببینید، از بازی‌های ماجرایی در رایانه استفاده کنید و حتی به زبان انگلیسی کتاب بخوانید.
 
در بخش دوم کتاب به ویژگی‌های یک دیکشنری خوب اشاره شده است از جمله این‌که برای یادگیری زبان یک دیکشنری خوب باید انگلیسی به انگلیسی باشد، تلفظ و آوانگاری هر کلمه را نشان دهد و برای هر لغت یک یا چند جمله را مثال بزند.
 
مطالعات نشان می‌دهند که احتمال فراگیری لغت‌هایی که بیش از هشت بار به هنگام مطالعه متن‌های مختلف دیده می‌شوند، بسیار بیشتر از لغاتی است که کمتر تکرار شده‌اند.
 
راهکارهایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی
براساس محتوای کتاب، زبان‌شناسان معتقدند که تکرار لغات با صدای بلند به حفظ کردن آنها کمک زیادی می‌کند. بنابراین گاهی همین تکرار کردن ساده حافظه شما را برای به‌خاطر سپردن لغات دشوار یاری می‌کند. در بهترین حالت، یادگیری زبان باید برای مخاطب یک تفریح به حساب بیاید. تصمیم برای فراگیری زبان انگلیسی نیازمند ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره است.
 
زبان‌آموز باید به خاطر داشته باشد که اگر روزی 15 دقیقه به مطالعه انگلیسی بپردازد نتیجه بهتری می‌گیرد تا اینکه ماهی یک بار، یک روز کامل را به این کار اختصاص دهد.
 
نخستین گام در یادگیری زبان انگلیسی
در این کتاب همچنن اشاره شده که اگرچه ایجاد نخستین تغییر، خود کار دشواری است، ایجاد تغییرات بعدی نیز دشوار است. بسیاری از زبان‌آموزان نخستین گام را برای یادگیری برمی‌دارند و همانجا نیز متوقف می‌شوند. این افراد خود را درگیر فعالیت‌های انگلیسی‌ساز نمی‌کنند.
 
یک زبان‌آموز خوب مجموعه‌ای از فعالیت‌ها از جمله خواندن متن، تماشای برنامه‌های زبان اصلی و تمرین تلفظ را در اختیار دارد و هر کدام را براساس حال و هوای خود انتخاب می‌کند.
 
سومین چاپ کتاب «زبان دوم: چگونه انگلیسی یاد بگیریم»با شمارگان سه‌هزار نسخه در 112 صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات نیاسا به بازار نشر عرضه شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 216975