لیست «من بوکر2014» را فراموش کرده و لیست پیشنهادی سردبیر ایندیپندنت را ببینید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۵
 
 
پس‌ازآنکه اسامی نامزدهای دریافت جایزه ادبی «من بوکر» 2014 اعلام شد،«کتی گست» (سردبیر بخش ادبی نشریه ایندیپندنت) فهرستی از کتاب‌های منتخب خود را برای دریافت جایزه «من بوکر / Man Booker» پیشنهاد کرده است.
لیست «من بوکر2014» را فراموش کرده و لیست پیشنهادی سردبیر ایندیپندنت را ببینید
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت ، جایزه من بوکر امسال در حالی برگزارشده است که تمام نویسندگان انگلیسی‌زبان دنیا حق شرکت در این رقابت رادارند. پیش‌ازاین جایزه من بوکر تنها به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق داشت.
امسال تعداد نویسندگان مرد در فهرست «من بوکر»، بیشتر از نویسندگان زن است.

جایزه برای یک عنوان کتاب بسیار جالب که محبوب انجمن کتاب خواهد بود
کتاب «کارن جوی فاولر» به نام «ما همه از خود بیخود شده‌ایم» مورد تحسین داوران من بوکرقرار گرفته است. از دیگر رمان‌های درخشان می‌توان به این اسامی اشاره کرد: «یک سناریوی بسیار بعید» یا «راهنمای کارمند پیتزا نیتسا برای نجات جهان» نوشته «راشل کانتور» (انتشارات ملویل هاوس)- داستان بسیار غم‌انگیز یک عشق حقیقی که در آن علم و تخیل با عرفان باستان درهم‌آمیخته است. و نیز «سفر عجیب مردی که در یک کمد لباس گرفتار می‌شود» نوشته «رومن پورتولاس» (انتشارات هارویل سکر).

جایزه «اولین بار اینجا آن‌ها را دیدید» برای نویسندگان ایندیپندنت و نویسندگان دیگری که در بخش «کتاب‌های یکشنبه ایندیپندنت» مشارکت داشته‌اند
بسیار خوشحالیم که قانون جدید درباره آمریکایی‌ها جایگزین این قانون قدیمی که حتماً باید یک نویسنده ایندیپندنت در فهرست باشد، نشده است. امسال «هوارد جاکوبسن» با کتاب «جی / J » در فهرست جای دارد.
درعین‌حال حذف کتاب «امپراتور والس» نوشته «فیلیپ هنشر» یکی از تعجب‌آورترین اتفاقات من بوکر امسال بود.

جایزه برای کنار گذاشتن ناشران بزرگ و روی آوردن به خودنشری
«برخاستن» نوشته «پائول کینگزنورث» نخستین مدعی بوکر برای سرمایه‌گذاری مردمی است. رمان داستانی او درباره شخصی به نام پروفسور داوکینز و گرفتار شدن او در برف است. این کتاب توسط خود نویسنده منتشرشده است.

جایزه «مارگارت آتوود» برای نویسندگان سبک داستانی در خریدهای مردمی بوکر
«دیوید میچل» سال‌هاست که به سبک داستانی می‌نویسد، اما به خاطر کتاب «ساعت‌های استخوان» (انتشارات اسکپتر) در فهرست بوکر قرارگرفته است.
امسال حداقل دو ژانر در میان رمان‌های ادبی دیده می‌شوند: ژانر جنایی ( پس‌ازآنکه رفتم نوشته لورا لیپمن ) و ژانر علمی تخیلی ( تب نوشته مگان ابوت).

جایزه‌ برای کتاب‌هایی که مردم را وادار کنند درباره ازدواج دو بار فکر کنند
«دیوید نیکولز» که به خاطر داستان عاشقانه «یک روز» مشهور شده، اکنون برای کتاب «ما» (انتشارات هودر اند سوتون) در فهرست بوکر قرارگرفته است. این کتاب داستان مردی میان‌سال است که سعی می‌کند ازدواج خود را از ورطه نابودی و جدایی نجات دهد.

جایزه «خدای من! آن‌ها در هر نوع نگارش، درخشان هستند»
«آلی اسمیت» نویسنده نمایشنامه، داستان کوتاه و کتاب‌های غیرداستانی، به خاطر رمان «چگونه دو نفر باشیم» جزو فهرست قرارگرفته است.
«گراهام سوئیفت» در سال 1996 به خاطر کتاب «آخرین سفارشات» برنده جایزه بوکر شد اما به‌تازگی با موفقیتی بزرگ در داستان‌های انگلیسی، به عشق اول خود یعنی نوشتن داستان کوتاه بازگشته است.
همچنین «ای.آل. کندی» یکی از داوران سال 1996 بود که اخیراً کتابی به نام «همه خشم» را منتشر کرده است.

جایزه «آنه انرایت Anne Enright /» برای رمان ایرلندی که حتماً اشک شمارا درخواهد آورد
«نبال ویلیامز» جایزه امسال را به خاطر قدرت کتابش از آن خود خواهد کرد. «تاریخچه باران» (انتشارات بلومزبری) تاریخ 14 هکتار از بدترین زمین‌های کشاورزی ایرلند است، اما نویسنده برای آن فضایی سرشار از گرمی و شوخ‌طبعی ترسیم کرده است.
همچنین کتاب «تاریخ واقعی و باشکوه خواهران هریستون» نوشته «میشل لاوریک» که داستان هفت خواهر ایرلندی با موهای بلند عجیب‌وغریب در اواسط دهه 1800 است، جزو فهرست قرار دارد.

بهترین رمانی که در آن ویژگی یک سگ مجسم شده است
آخرین کتاب «جوزف اونیل» به نام «سگ» (انتشارات فورث استیت) احتمالاً آن‌قدر خوب هست که موردتوجه بوکر قرار گیرد. اما کتاب «زندگی یک سگ» نوشته «مایکل هالروید»، همیشه یک رقیب به شمار می‌رود. این کتاب در دهه 1950 نوشته شد اما وقتی پدر هالروید انتشارات انگلستان را به شکایت تهدید کرد، منتشر نشد.

بهترین کتاب در مورد جنگ جهانی در سالی که کتاب‌های سالگرد جنگ جهانی قابل پیش‌بینی بودند
«الکس ویتل» در ماه آوریل در ایندیپندنت، کتاب «جاده باریک به عمق شمال » نوشته «ریچارد فلاناگان» را به‌عنوان بهترین کتاب انتخاب کرد و عقیده داشت این کتاب که درباره یک اردوگاه اسرای جنگی ژاپنی در برمه است، به‌نوعی تغییر زندگی است.
کتاب «منطقه محبوب» نوشته «مارتین آمیس» که در ماه اوت منتشر شد و رمان «مهمانان سودآور» اثر «سارا واترز» نیز جزو این فهرست قرار دارند.

«مرد میان‌سال در جاده»، رمان سال
رمان «اورفیو» نوشته «ریچارد پاورز» با قهرمان هفتادساله‌ای که یک آهنگساز و یک میکروبیولوژیست آماتور است، یک مدعی ارزشمند به‌حساب می‌آید.

جایزه «ببینید ما چگونه خودآگاه هستیم» برای رمانی که بهتر از همه دنیای هنر یا ادب را به وادی تمسخر بکشاند
مایه خوشحالی است که رمان «جهان سوزان» اثر «سیری هاس‌وت» که یک داستان هوشمندانه درباره زنی ناموفق است که به‌صورت سه مرد تغییر قیافه می‌دهد، در فهرست بوکر قرار دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 204194