کتاب «خاتون و قوماندان» که به‌عنوان یکی از آثار برگزیده کتاب سال خراسان رضوی در سال 1399 شناخته شد، اولین اثر مکتوب درباره زندگی «شهید علیرضا توسلی» فرمانده لشکر فاطمیون است.
روایتی از زندگی فرمانده شهید لشکر فاطمیون در «خاتون و قوماندان»
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، «خاتون و قوماندان» که به قلم مریم قربان‌زاده و توسط انتشارات ستاره‌ها منتشر شده است، اولین اثر مکتوب درباره زندگی «شهید علیرضا توسلی» فرمانده لشکر فاطمیون است. شهید توسلی در این کتاب همانی است که همه دوستان و آشنایان می‌شناسند: کتّوم، سخت‌کوش و مخلص.
 
بیایید یک‌بار به خودمان فرصت دهیم و در کنار تلخی‌ها و سیاهی‌ها از شیرینی‌ها و زیبایی‌های افغانستان هم بگوییم و بخوانیم، از طبیعت رنگارنگش، از نان خورش‌های ساده‌ اما خوشمزه‌اش، از بچه‌های بی‌غمش، از دخترکان محجوبش، از «خاتون»‌های مهربانش، از مردان دلاورش، از «قوماندان»‌های پر افتخارش.
 
کتاب «خاتون و قوماندان» آغاز این راه است. هر چه قدر هم که رفته باشیم؛ آغاز راه است. آغاز نگاه تازه و ناب و منصفانه. نگاهی از سر محبت و احساس دِین به دلاوری‌ها و رنج‌ها و زندگی یک خانواده مهاجر افغانستانی در خاک ایران... در خاک ایران نه؛ در این کره خاکی.

«خاتون و قوماندان» سیزده سال زندگی‌شان را در کنار هم و دور از هم می‌گذرانند. زندگی سخت می‌گذرد اما سیاه نیست. مرد خانه در سفر است اما آواره نیست. زن خانه مهاجر است اما نا‌امید نیست. مرد خانه قوماندان و فرمانده است: دلاور و با‌صلابت، خاموش و مهربان، محکم و حکیم. خاتون خانه؛ کوشا و صبور و قانع و بچه‌ها؛ شاد و پرانرژی و شاکر.
 
«مریم قربان‌زاده» نویسنده جوان و مشهدی «خاتون و قوماندان» سعی کرده است فخامت گویش دری را در این اثر نشان دهد. نحوه روایت و وجود برخی کلمات دری که در یک خانواده مهاجر افغانستانی رواج دارد به نحوی است که مخاطب ایرانی هم بتواند با کتاب ارتباط برقرار کند. این سبک و لحن ملایم در دیگر کتاب‌های شهدای مدافع حرم (فاطمیون) دیده نمی‌شود و شیرینی این گویش به کتاب شخصیت ویژه‌ای داده است.
 
«خاتون و قوماندان» روان و گویاست، بدون شعارزدگی و روتوش. نویسنده با آوردن نامه‌ها و دل‌نوشته‌های رد و بدل شده بین خاتون و قوماندان در پایان هر فصل، حلاوت مطالعه این کتاب را چند برابر کرده و اسناد کارش را به رخ مخاطب می‌کشد.
کد مطلب : ۳۰۴۷۷۶
http://www.ibna.ir/vdcefe8xpjh87fi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تقدیر از مروجان کتابخوانی
نمایشگاه مجازی کتاب