?> ?> ماهیت و عملکرد بیت‌کوین و فناوری بلوک‌های زنجیره‌ای | ایبنا
هدف ملانی سوان در کتاب «بلوک‌های زنجیره‌ای طرحی برای اقتصاد نو»، کشف مفاهیم وسیع‌تر، ماهیت و عملکرد بیت‌کوین و فناوری بلوک‌های زنجیره‌ای و امکانات و مفاهیم آن در آینده است.
ماهیت و عملکرد بیت‌کوین و فناوری بلوک‌های زنجیره‌ای
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، زنجیره بلوکی، سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها است. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیره بلوکی این است که کار ذخیره این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطه مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیره بلوکی، رمزارز بیت‌کوین است. زنجیره بلوکی، معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند. زنجیره بلوکی یک کتابخانه دیجیتالی غیرمتمرکز و توزیع‌شده‌ است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا بتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت‌شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد.
 
کتاب «بلوک‌های زنجیره‌ای طرحی برای اقتصاد نو» نوشته ملانی سوان با ترجمه امیر رئیس‌اوژن در هفت فصل تدوین شده است. هدف این کتاب، کشف مفاهیم وسیع‌تر، ماهیت و عملکرد بیت‌کوین و فناوری بلوک‌های زنجیره‌ای و امکانات و مفاهیم آن در آینده است.
 
نویسنده کتاب در بیان هدف، روش و ساختار آن اشاره می‌کند که فناوری‌های بلوک‌های زنجیره‌ای در مرحله‌‌ای مبرم و نارس است و هنوز مسیری طولانی و پر از خطر تا رسیدن به پیشرفت و شکوفایی در پیش دارد. برخلاف بیشتر تلاش‌های ما، این پویایی خطاهایی در جزئیات دارد، به‌طوری‌که حتی چند روز بعد ممکن است اطلاعات آن قدیمی شوند. هدف ما در اینجا به تصویر کشیدن حوزه عمومی و وضعیت فناوری بلوک‌های زنجیره‌ای و توانایی‌های آن است.

 
بلوک‌های زنجیره‌ای راهی به‌سوی هوش مصنوعی
«ما باید قراردادهای هوشمند را مانند نرم‌افزارهایی درنظر بگیریم که می‌توانند نامتمرکز و خودکار باشند و روی بلوک‌های زنجیره‌ای اجرا شوند. بنابراین، بلوک‌های زنجیره‌ای می‌توانند راهی بالقوه برای هوش مصنوعی داشته باشند. از این نظر که چهارچوب‌های قرارداد هوشمند طوری طراحی شده‌اند تا در مراحل تدریجی افزایش هدایت خودکار و خودگردانی و پیچیدگی اجرا شود. با وجود نرم‌افزارها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و جوامع خودکار نامتمرکز، می‌توان شاهد انواع جدید و جالبی از رفتارهای ابتدایی و پیچیده پبیه به هوش مصنوعی بود.
 
یکی از راه‌های ممکن این است که سیستم‌های قانونمند موجود را که فاقد هوش مصنوعی و بلوک‌های زنجیره‌ای هستند در محدوده بلوک‌های زنجیره‌ای بیاورند تا عملیات آن‌ها را خودکار سازند و تقویت کنند. این امر می‌تواند شامل سیستم‌هایی مانند زنجیر کردن رفتار شرطی یا آی‌اف‌تی تی تی و منبع‌بار چهارچوب یا هاگین برای ساخت عامل‌هایی باشد که اوضاع را زیر نظر قرار می‌دهند و به نیابت از شما عمل می‌کنند. راه ممکن دیگر، اجرای ایده‌های برنامه‌ریزی‌شده در زمینه‌های مطالعات هوش مصنوعی است. ایده‌هایی مانند ماشین‌های سلولی ولفرام، بازی زندگی کانوی، بهینه‌سازی لانه مورچه‌ای و هوش جمعی دوریگو، ربات‌های هوشمند اندی کلارک و دیگر سیستم‌های عمومی مبتنی بر عامل.»


بلوک‌های زنجیره‌ای در زمینه سلامت
«انواع مختلفی از بلوک‌های زنجیره‌ای برای ثبت و ردیابی فرایندهای متفاوت و همچنین تبادل و دسترسی به امکانات گوناگون ازجمله امتیازات بهداشتی دیجیتال، استفاده می‌شوند. منظور از بلوک‌های زنجیره‌ای سلامت، در واقع استفاده کردن از فناوری بلوک‌های زنجیره‌ای در برنامه‌های مربوط به سلامت است. مزیت اصلی در کاربرد آن‌ها این است که باعث فراهم‌سازی یک سازمان برای نگهداری داده‌های سلامت هستند، پس می‌توان آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرد.»

نخستین چاپ کتاب «بلوک‌های زنجیره‌ای طرحی برای اقتصاد نو» در 198 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 38 هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی منتشر شده است.
کد مطلب : ۳۰۴۰۰۱
http://www.ibna.ir/vdcfxjdmyw6dxxa.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی