مجموعه داستان «چشم انتظار»، اثر اسمعیل سرکوهی از سوی انتشارات نویسندگان پارس راهی بازار نشر شد.
روایت آدم‌هایی ساده و صمیمی در «چشم انتظار»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «چشم انتظار» اولین مجموعه داستان کوتاه اسمعیل سرکوهی است. داستان‌هایی که در آن عناصر مهمی چون عشق، حسرت، انتقام، حماسه، خیال و کودکی نقش مهمی را بازی می‌کند. 

«چشم انتظار» روایت آدم‌هایی است از جنس مردم کوچه و بازار، آدم‌هایی که گاه امید و آرزوهای خود را پشت دیوارهای بلند و میله‌های زندان در حصار دیدند و چشم‌انتظاری آزادی جگرگوشه‌های خود را به گور بردند و گاه حسرت عشق‌ها و آرزوهای برباد رفته خود را سالیان دراز در دل پنهان کردند. 

«چشم انتظار» روایت آدم‌هایی است ساده و صمیمی که گاه درمقابل زورگویی و بی‌عدالتی آتش خشم فرو نهفته خود را بدست انتقام سپردند. این اثر روایت منثور و کوتاه و تلخی است از نبردی نافرجام در دل تاریخ به روایت نقالی پیر: 
«انگار خاکستری سرد بر حافظه‌ی مردم پاشیده بودند. آدم‌های نشسته بر تخت‌های چوبی و کرسی‌های قهوه‌خانه زیر دود غلیظ قلیان مدفون شده بودند. شاید سال‌ها بود که در میان این همه دود حتی خود را از یاد برده بودند. تنها دود بود که به جای سخن گفتن از نای سوخته و حفره‌ی سیاه دهانشان بیرون می‌خزید. انگار دود و افیون گوش همه‌ی آدم‌های قهوه‌خانه را پر کرده بود. به جز صدای چیک و چیک به هم خوردن استکان‌های چای و قل‌قل قلیان، هیچ صدایی به گوش نمی‌رسید. 

و اینک رستم سرشکسته و مفلوک پیکر بی‌جان فرزند را بر سینه می‌فشارد و از سرنوشت نافرجام فرزندش از جگر، نعره‌ها بر آسمان می‌کشد. 
نفرین بر جنگ! 
نفرین بر کشتن! 
نفرین بر ریختن خون! 
نفرین بر کسانی که انسان‌ها را به کشتن هم ترغیب می‌کنند! 
نفرین ابدی بر کسی که جانی را از جانداری می‌ستاند!»

«چشم انتظار» روایت خیالی است دور که نویسنده این داستان‌ها سعی می‌کند در میان گذشته‌ها و خاطرات گم شده در کوچه پس کوچه‌های ذهن را پله به پله به یاد خواننده بیاورد و گاه با سرنوشتی گزنده و پایانی تکان دهنده او را رو‌به‌رو کند، همراه با تصویری که قرار نیست به این زودی‌ها از خاطرش محو شوند.

مجموعه داستان «چشم انتظار»، اثر اسمعیل سرکوهی در 184 صفحه و به‌بهای 60 هزار تومان از سوی انتشارات نویسندگان پارس منتشر شده است.
کد مطلب : ۳۰۳۶۷۵
http://www.ibna.ir/vdcbzfbfsrhbg0p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قاب انقلاب
نمایشگاه مجازی کتاب