دانشنامه امام علی (ع) شناخت‌نامه‌ای موضوعی در شش هزار صفحه‎ است که به کوشش جمعی از نویسندگان، زیر نظر آیت‌الله علی‌اکبر رشاد به همت پژوهشکده دانشنامه‌نگاری دینی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
انتشار دانشنامه امام علی (ع) در شش هزار صفحه
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، دانشنامه امام علی (ع) شامل 130 مدخل اصلی و حدود 3 هزار مدخل فرعی است که با همکاری بیش از 200 تن از دانشوران و استادان حوزه و دانشگاه تألیف شده است. همچنین دانشنامه امام علی (ع) برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، برترین پژوهش دینی کشور، کتاب سال حوزه و کتاب سال ولایت شده است.
 
برخی از نویسندگان این مجموعه عبارتند از حضرات و اساتید عبدالله جوادی آملی، سیدمرتضی عسگری، سیدجعفر شهیدی، رضا استادی، سیدجعفر مرتضی عاملی، رضا داوری، سیدجعفر سیّدان، علی ربانی گلپایگانی، سیدمحمدرضا مدرسی، محمدهادی معرفت، محمد سروش، رسول جعفریان، سیدمصطفی محقق داماد، علی دوانی، محمدعلی سادات، مهدی مهریزی، محمدعلی جاودان.
 
ساختار علمی دانشنامه امام علی (ع) در 10 زمینه کلان به سامان شده است. هر یک از محورهای کلان نیز به فراخور تنوع و میزان مقالات به شاخه‌های تخصصی‌تر تقسیم شده و در یک یا چند مجلد عرضه شده است. علاوه بر 12 جلد اصلی، یک مجلد نیز با عنوان «درآمد» حاوی مقدمه اصلی اثر، فهارس تفصیلی، نمایه‌های موضوعی، چکیده مقالات، شناختنامه قلمزنان و همکاران و... فراهم شده است.
 
ساختار موضوعی و فهرست مدخل‌های اصلی به این صورت است: جلد اول: حکمت و معرفت؛ جلد دوم: مبدأ و معاد؛ جلد سوم: نبوت و امامت؛ جلد چهارم: اخلاق و سلوک؛ جلد پنجم: حقوق؛ جلد ششم: سیاست؛ جلد هفتم: اقتصاد؛ جلد هشتم: تاریخ؛ جلد نهم: تاریخ؛ جلد دهم: سیره؛ جلد یازدهم: سیره؛ جلد دوازدهم: مرجع‌شناسی.
کد مطلب : ۳۰۳۳۱۳
http://www.ibna.ir/vdca6enee49nwe1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تقدیر از مروجان کتابخوانی
نمایشگاه مجازی کتاب