نقد و بررسی سینمای ایران و جهان در یک کتاب؛

کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» منتشر شد

کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» تألیف ولی‌الله نصری ازسوی انتشارات گفتمان اندیشه معاصر چاپ و روانه بازار کتاب شد.
کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» منتشر شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» تألیف ولی‌الله نصری که انتشارات گفتمان اندیشه معاصر، با شمارگان 500 نسخه آن را چاپ و روانه بازار کتاب کرده است، بنا به اظهار مؤلف، نگره‏‌های یک مخاطب عادی از یک دریچه به سینمای ایران و جهان است.
 
نصری در این اثر با بررسی همه‌جانبه فیلم‌ها، بر زوایای تاریک آنها نور بتاباند و خواننده این متن و بیننده فیلم را با راز و رمز هر فیلم آشنا کند. نویسنده با بهره‌‏گیری از دریافت هرمونوتیکی، فیلم‏‌ها را منحصر به یک موضوع ندیده و هر کدام را با توجه به مسائل انسان‏شناسی، جامعه‌‏شناسی، تاریخ و سیاست مورد دقت و کنکاش قرار داده و به نکاتی اشاره داشته است که ممکن است مخاطب فیلم در نگاه نخست از کنار آنها عبور کرده باشد. نویسنده به دلیل آشنایی با مکاتب فکری و سیاسی، فیلم را در آن فضا مطالعه کرده که تا کنون کمتر منتقدی به آنها پرداخته است و راز ماندگاری این فیلم‌ها را نیز در گستره نامحدود مفاهیم جستجو می‏کند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: در سال‏‌های آخر دهه‏ هفتاد، به‌عنوان علاقمند به سینمای ارزشی، برای تماشای آثار تارکوفسکی، با صف‌‏های طولانی در برابر گیشه بلیط‏ فروشی سینما عصر جدید و چند سینمای دیگر تهران مواجه شدم و تصمیم گرفتم که به راز جاذبه آثار سینمایی این فیلمساز روسی پی ببرم که به‏‏‏‌ویژه‏‏‏ در میان روشنفکران و دانشجویان طرفداران زیادی داشت. ‏‏‏‏‏‏به این ترتیب من هم یکی از کسانی شدم که برای به‌دست آوردن بلیط، همچون دیگران گاهی بیش از چند ساعت منتظر می‏‌ماندم تا مجوز ورود به سالن سینما را به‌دست آورم. ‏‏‏گاهی هم دو یا سه ساعت یک نفس در سالن به فیلم‏ها چشم می‏‌دوختم. ‏‏‏‏‏‏

در ادامه این مقدمه می خوانیم: گاهی از کسانی که فیلم را می‏‌دیدند، می‌‏پرسیدم چه درکی از فیلم داشته‏‌اند؟ اما اغلب که نه بلکه همه‏ کسانی که مورد پرسش قرار می‏‌گرفتند به‌نوعی دچار سردرگمی و گیجی شده و خود را ناتوان از درک مضمون و مفاهیم فیلم می‏‏‏‌دانستند. ‏‏‏‏‏‏پس از آن این اعتماد به نفس را پیدا کردم که بدانم در عدم درک مکاشفات عارفانه و دم مسیحایی آن فیلمساز بزرگ تنها نبودم و همین دستمایه‏‌ای شد تا یکی از فیلم‏‏‌های‏‏‏ این فیلمساز مطرود در کشور خود و مورد پذیرش در نسل جوان ایران را بررسی کنم و با فریاد بلند به آن جماعت پشت گیشه‏‌های بلیط فروشی تب کرده از تب سینمای تارکوفسکی بگویم وقت خود را زیاد تلف نکنید، اگر کمی به خرد خود اعتماد کنید درجه‏ تب شما پایین خواهد آمد و متعاقب آن هم تب سینمای تارکوفسکی. 

کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» تألیف ولی‌الله نصری، باطراحی جلدی از ساناز عابدی، در 250 صفحه و با قیمت 90 هزار تومان از کتاب فروشی های سراسر کشور می توانید تهیه کنید.
گزارشگر
عرفان آیتی
کد مطلب : ۲۹۸۷۴۷
http://www.ibna.ir/vdceev8wfjh8ofi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تقدیر از مروجان کتابخوانی
نمایشگاه مجازی کتاب