ایران سرزمینی است که ناراستی و ناروایی دشمنان را به‌چشم دیده، خنجر نامردان را در جان خود چشیده، اما خم به ابرو نیاورده و چون کوه استوار و پابرجا، چون سرو خرم و سرافراز، زنده و پوینده، برجای مانده است.
یگانگی و همبستگی ایرانیان در درازنای تاریخ پُر فراز و نشیب
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- ایرانیان در طول هزاره‌ها کشورشان را به ققنوسی تشبیه می‌کنند که در طول تاریخ بارها و بارها از خاکستر خویش برخاسته تا تمامیت، استقلال و فرهنگ خود را در طول سده‌ها حفظ و از آن دفاع کند. یکی از عوامل بقای آن استقامت و پایداری نیروی نظامی ایران در سراسر تاریخ این کشور بوده است. به راستی سربازان ایرانی در پیروزی و شکست مقابل آزمون زمانه تاب آورده است.

تاریخ زخم‌خورده این سرزمین سراسر پایداری، گواه جانفشانی و جانسپاری مردان و زنانی است که همواره رویاروی دشمنان این خاک اهورایی از پای ننشسته‌اند تا نشان سربلندی را بر تارک این خاک بنشانند. شهیدانی که هر کدام برگی زرین از تاریخ این سرزمین هستند. مردان و زنانی که سیاوش‌وار از شعله‌های سرکش گذشتند و آرش‌وار جان خود را برای نگاهداری از تمامیت ارضی سرزمین‌شان بر چله کمان نهادند. کاوه‌ها، بابک‌ها و یعقوب لیث‌ها، ستارخان و باقرخان‌ها، رییس‌علی دلواری‌ها، همت‌ها و زین‌الدین‌ها، ستاری‌ها و دوران‌ها، جانبازان و آزادگان، گمنام‌ها و گمنام‌ها و گمنام‌ها، برگ برگ این کتاب سراسر بالندگی را ورق زدند تا ایران از گزند دشمنان دور بماند.

روزگاران درازی است که دشمنان و کژاندیشان تاریخ همواره بر این سرزمینِ سپندینه یورش برده‌اند. این سرزمین اهورایی ناراستی و ناروایی دشمنان را به‌چشم دیده، خنجر نامردان را در جان خود چشیده، اما خم به ابرو نیاورده و چون کوه استوار و پابرجا، چون سرو خرم و سرافراز، زنده و پوینده، برجای مانده است. جنگ‌های بزرگ و پرشماری که این سرزمین، به‌چشم دیده برای هر کشور دیگری اگر روی می‌داد، دودمانش را در هم می‌پیچید و نامش را از پهنه گیتی پاک می‌کرد، چگونه این سرزمین آباد، یک‌تنه همه‌ این جنگ‌ها را با تمام دشواری‌هایش پشت سر گذاشته و هنوز پابرجاست؟

همواره این سرزمین جایگاه شیران و آسمانش جولانگاه ایزدان بوده است ایزد «مهر» با هزار چشم و هزار گوش کران تا کران این خاک گوهرخیز را می‌نگرد. بهرامِ ورجاوند آن را از دشمن می‌پاید. آسمان این‌گونه دل در گروِ مهرِ این خاک دارد. در ویسپرد کتاب سوم اوستا نیز چنین آمده است: «روحانیون را ایستاده خواهم، سپاهیان را ایستاده خواهم، مردمان را ایستاده خواهم، کدخدای ده را ایستاده خواهم، شهریار کشور را ایستاده خواهم، جوان نیک‌اندیشِ نیک گفتارِ نیک کردارِ دیندار را ایستاده خواهم، جوان سخنگوی را ایستاده خواهم، زنی را ایستاده خواهم که در اندیشه نیک سرآمد در گفتار نیک سرآمد، در کردار نیک سرآمد، مرد پاکی را ایستاده خواهم که در اندیشه نیک سرآمد، در گفتار نیک سرآمد، در کردار نیک سرآمد، که از کردار ایشان جهانِ راستی بیافزاید.»

شایسته‌ترین راهی که چهره شهیدانی که جانشان را برای صیانت از کشورشان بر کف نهادند به ما بیشتر می‌شناساند انتشار کتاب‌هایی است که زندگی این دسته از افراد را روایت کرده است. جلد نخست کتاب «یاد سرو ایستاده» زندگی‌نامه جان‌سپاران، جانباران و آزادگان زرتشتی است که همراه با دیگر همرزمان خود با فداکاری توانستند خاک ایران را از گزند دشمن نگه دارند. جلد دوم این کتاب نیز سرگذشت سلحشوران و جانبازان زرتشتی را دنبال می‌کند. سرگذشت کسانی که هرچند صدمه بسیاری از این جنگ ویرانگر بر جسم و روح آن‌ها وارد شده و سال‌هاست با پیامدهای آن دست به گریبان هستند ولی با پذیرفتن مسئولیت بزرگ خود در دفاع از میهن و با وجود از دست دادن سلامتی خود هیچ‌گونه ادعایی ندارند.موبد پدرام سروش‌پور در پیش‌گفتار کتاب نوشته است: «جانسپاری فرزندان ایران روایت پیکرهایی است که پس از آنکه خونشان در راه راستی و آزادی بر خاک وطن ریخت، گویا چون سیاوشانی از جای جای این خاک باز روییدند. سیاوشانی که یاد و خاطره ایشان، فارغ از هر قومیت و دین و فرهنگی، در همه جای این مرز و بوم ریشه دارد. این روایت یک دهه و دو دهه نیست روایت چندین قرن است به درازای تاریخ این سرزمین که نوای مقدس عشق و غرور و از خودگذشتگی را در گوش ما زمزمه می‌کند، بزرگ‌مردان و زنانی که در گمنامی به پای آرمان‌هایشان از زندگی خود دست شستند تا به تاریخ درس آزادگی و وفاداری بدهند.»

بوذرجمهر پرخیده درباره تاریخ شفاهی زرتشتیان می‌گوید: «بخشی از تاریخ شفاهی جنگ و تاریخ شفاهی زرتشتیان است. سرگذشت غم‌ها و شادی‌های خانواده‌ها و کسانی است که انقلاب و جنگ زندگی آن‌ها را دگرگون ساخت. نوشته‌های این کتاب به روشنی، زنده و قابل لمس، عزم و اراده ایرانیان را در دفاع از میهن خویش نشان می‌دهد. یگانگی و همبستگی همه ایرانیان، از هر دین و قومی را مانند یک فیلم مستند پیش چشمان‌مان به نمایش درمی‌آورد. نشان‌دهنده زندگی دلیرانی است که به میهن‌شان تجاوز شد، دلاورانه و با چنگ و دندان از آب و خاک خود دفاع کردند. مبارزه‌نامه‌ای است در برابر بیداد و زور که نشان می‌دهد ایرانی، مبارز خط اول جبهه است. نامه پایمردی زنان و مردانی است که استبداد و تجاوز را برنمی‌تابند و برابر با دین و آیین خود به مبارزه با آن برمی‌خیزند.

وی در ادامه درباره یافتن خانواده‌های جانسپاران زرتشتی می‌گوید: «گام نخست پیدا کردن خانواده جان‌باختگان و البته گامی دشوار بود. گفت‌وگو با آن‌ها هر بار ساعت‌ها به درازا می‌کشید. به یاد آوردن ریز خاطرات برای بیشترشان غم‌انگیز بود. لحظه‌ها دوباره جلوی چشمشان می‌آمد. بعضی از پدر و مادرها دیگر زنده نبودند. از برخی هیچ خویش و قوم درجه اولی زنده نبود ولی کار باید پیش می‌رفت. از خویشان دورتر، دوستان و یا همکلاسی‌هایشان یاری خواستیم.

برای نوشتن و یا کامل‌تر کردن سرگذشت‌ها گاه به اطلاعات کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کردند نیز نیاز داشتیم. با آن‌ها ارتباط گرفتیم و بیشترشان به گرمی پاسخ‌مان را دادند و توانستیم به نوشته‌ها و عکس‌هایی که در اختیار داشتند دسترسی پیدا کنیم. همچنین برای گردآوری برخی اطلاعات به ناچار به یزد و کرمان نیز سفر کردیم و پای صحبت پدر، مادر و یا خویشان جان باختگان نشستیم.

همه آن‌چه ضبط شده بود به صورت نوشته پیاده شد. خاطراتی را که با موضوع کتاب نمی‌خواند و البته کم هم نبود، کنار گذاشته شد. کتاب از نظر جابجایی جمله‌ها، ترتیب تاریخی و الفبایی کردن نام آزادگان بازنگری و بار دیگر نوشته شد. دوباره در حین ویرایش، کتاب برای بار سوم بازنویسی شد. اطلاعاتی را که تا دقایق آخر و نزدیک به چاپ به دست‌‌مان رسید به کتاب افزودیم.»

جلد دوم «یاد سرو ایستاده» گردآوری پروین بامسیان(سروشیان) در 114 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای 40 هزار تومان از سوی انتشارات بهجت منتشر شد.
کد مطلب : ۲۹۶۲۲۰
http://www.ibna.ir/vdcirqarut1a3r2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما