مؤسسه آينده‌پژوهی جهان اسلام کتاب «عراق» را منتشر کرد

عراق میدان بازی در عرصه رقابت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است

مدير عامل موسسه آينده‌پژوهی جهان اسلام از انتشار كتاب عراق در قالب پروژه انتشار مجموعه كتاب‌های جهان اسلام خبر داد.
عراق میدان بازی در عرصه رقابت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سيد حمزه صفوی، مدیرعامل مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام و مؤلف کتاب عراق با تأکید بر ضرورت تحقيق و پژوهش و شناخت كشورهای جهان اسلام به‌ویژه کشورهای همسایه اظهار کرد: نگرش و تحقیق پیرامون عراق از این بابت حائز اهمیت است که این کشور بیشترین مرز زمینی را با کشورمان در میان همسایگان دارد، تاریخ آن با ایران دارای پیوندهای عمیق فرهنگی، مذهبی و سیاسی است و روابط میان دو کشور در دوران معاصر ترکیبی پیچیده از دشمنی و جنگ هشت ساله‌ خونین در زمان حکومت صدام و همکاری استراتژیک در عراق جدید بوده است.

وی با اشاره به روابط سازنده میان جمهوری اسلامی ایران و عراق پس از سقوط رژیم بعث صدام گفت: تشکیل دولت هم‌سو با ایران در عراق، ظهور داعش، ایستادگی ایران در کنار دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم، همچنین تعمیق پیوندهای فرهنگی ناشی از راهپیمایی اربعین، نشان از اهمیت مضاعف عراق جدید برای ایران و تأثیری است که سیاست منطقه‌ای ایران در ابعاد مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی از وضعیت عراق می‌پذیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه عراق میدان بازی مهم در عرصه رقابت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است، تصریح کرد: عراق فعلی با مشکلات ساختاری و حکومتی زیادی نیز دست و پنجه نرم می‌کند و بارها شاهد بروز چالش در تشکیل دولت، اعتراضات به‌دلیل ناکارآمدی دستگاه‌های حکومتی بوده و از سوی دیگر معادلات پیچیده‌ سیاست و امنیت در منطقه غرب آسیا، عراق را تبدیل به میدان بازی بسیار مهم در عرصه رقابت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کرده است و مطالعه عمیق عراق برای سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان کشور و همچنین پژوهشگران مسائل منطقه‌ای امری ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: در همین راستا کتاب «عراق» پس از ماه‌ها تحقیق و پژوهش، برای رفع خلا‌های موجود در حوزه مطالعات کشورهای اسلامی، با ساختاری نظام‌مند و بر پایه جدید‌ترین و دقیق‌ترین اطلاعات، توسط مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در شش فصل و 277 صفحه به چاپ رسیده است.

سید حمزه صفوی در تشریح محتوای کتاب عراق تاکید کرد: در فصل اول این کتاب اطلاعاتی از جغرافیای طبیعی و انسانی عراق ارائه شده است. در فصل دوم به مباحث سیاست و حکومت در این کشور، قراردادهای صلح، تحولات سیاسی عراق با تأکید بر تحولات 1920 تاکنون، گروه‌ها و احزاب سیاسی و در سایر فصل ها مباحث آموزشی و فرهنگی، گردشگری پرداخته شده است.

استاد دانشگاه تهران گفت: تاكنون موسسه آينده‌پژوهی جهان اسلام 29 عنوان كتاب به چاپ رسانده و از اين بين 10 عنوان کتاب به صورت تخصصي به كشورهای جهان اسلام پرداخته است.

وي افزود: اين موسسه در رابطه با كشورهاي عربستان، قطر، تركيه، مصر، مالزي، امارات متحده عربي، افغانستان و پاكستان و عمان كتاب منتشر كرده است و وضعيت سياسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... كشورها در اين كتاب‌ها همراه با جديدترين امار رسمی وجود دارد كه می‌تواند براي محققان و پژوهشگران مفيد و كاربردی باشد
کد مطلب : ۲۹۴۰۶۶
http://www.ibna.ir/vdcepe8wpjh8o7i.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما