مخاطب با مطالعه کتاب «نبرد امام مهدی (عج)» می‌فهمد، سپاه چگونه با فعالیت در این جبهه در مسیر تحول قرار گرفت تا حدی که تلاش‌ها و فعالیت‌هایش موجب ایجاد ترس و وحشت در اردوگاه دشمن شد.
کتابی که اعتبار و قدرت نظامی نیروهای مردمی و سپاه را نشان می‌دهد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس طی سال‌های طولانی جنگ و پس از جنگ، فراز و فرودهای وقایع مرتبط با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را با رویکردهای متنوع در سه حوزه مسائل نظامی در دو سطح راهبردی و تکنیکی، حوزه مسائل منطقه‌ای و بین‌الملل و حوزه اقتصاد و اجتماعی موردپژوهش قرار داده است.
 
کتاب «نبرد امام مهدی (عج)» که به تازگی از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده، از جمله کتاب‌هایی است که در حوزه نظامی قرار دارد و درباره وقایع سوسنگرد است.
 
عملیات امام مهدی(عج) آزمونی مهم برای قدرت و تفکر تهاجمی در جبهه‌ها تلقی می‌شود و اعتبار و قدرت نظامی نیروهای مردمی و سپاه به نمایش گذاشته‌ شده است. این عملیات بیانگر قابلیت و ارتقا سطح تفکر نظامی فرماندهان جوان سپاه بود که با وجود آنکه فقط شش ماه از جنگ می‌گذشت در مقایسه با نیروهای کلاسیک مستقر در منطقه، طرح‌های بدیع و خلاقانه‌ای را در نبرد با دشمن به منصه ظهور رساندند.
 


پاسخ به چند پرسش مهم از قبیل اینکه چرا عراق در بدو حمله به ایران و در راستای پیشروی به سمت اهواز، مسیر سوسنگرد را انتخاب کرد؟ اندیشه و تفکر عملیاتی فرماندهی عراق برای انتخاب این مسیر چه بود؟ این مسیر و این جبهه از حیث راهبرد نظامی و جنبه‌های تاکتیکی چه اهمیتی داشت؟ واکنش نیروهای ارتش و سپاه در بدو تجاوز عراق به این جبهه و شهر سوسنگرد چگونه بود؟ چرا عراق پس از ناکامی اولیه، مجددا تلاش کرد در آبان ماه ۵۹ این شهر را به اشغال خود درآورد؟ چه عواملی باعث ناکامی عراق در تحقق این هدفش شد؟ تأثیرات مدیریت و فرماندهی سپاه سوسنگرد در دفع تجاوز عراق، چه دستاوردهایی برای جبهه سوسنگرد به ارمغان آورد؟ در پویایی و اقدامات تأثیرگذار این جبهه، چه افراد یا گروه‌هایی فعال بودند و طراح اصلی این عملیات چه کسی بود؟ در چه شرایطی انجام شد و نتیجه عملیات چه شد؟ محورهای موضوعی این کتاب است.
 
با مطالعه این کتاب خواننده متوجه خواهد شد که سپاه چگونه با فعالیت در این جبهه در مسیر تحول قرار گرفت تا حدی که تلاش‌ها و فعالیت‌هایش موجب ایجاد ترس و وحشت در اردوگاه دشمن شد.

ساختار کتاب «نبرد امام مهدی (عج)» در چهار فصل و یک ضمیمه طرح‌ریزی شده است، در فصل اول به سه واقعه مهم اشاره دارد که در نوع و زمان خود وقایع بسیار مهم بودند تا جایی که شاید بتوان ادعا کرد این وقایع توانسته‌اند تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای درروند جنگ در جبهه‌های جنوب بگذارند. فصل دوم کتاب به تلاش مجدد عراق برای محاصره و اشغال سوسنگرد، تقابل سپاه با اقدامات عراق، اجرای عملیات‌های نافرجام ارتش در هویزه و جاده ماهشهر ـ آبادان منتهی می‌شود.

فصل سوم معطوف به این است که سپاه چگونه در مسیر تحول قرار می‌گیرد، البته عوامل متعددی در این تحول تأثیرگذار بوده‌اند که در این فصل به آن‌ها پرداخته ‌شده و همچنین اشاره به دعوت سپاه از ارتش برای انجام عملیات مشترک دارد. فصل چهارم به تشریح جزئیات عملیات امام مهدی (عج) پرداخته می‌شود و فصل پنجم که به عنوان ضمیمه در نظر گرفته ‌شده شامل عکس و سندهای مرتبط با جبهه سوسنگرد است.

کتاب «نبرد امام مهدی(عج)» تألیف مهدی حاجی خداوردی‌خان در 259 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 25 هزارتومان از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.
کد مطلب : ۲۸۸۴۷۲
http://www.ibna.ir/vdciyvarrt1av52.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما