اطلس «لشکر 7 ولی‌عصر (عج)» منتشر شد

بررسی عملکرد لشکر 7 ولی‌عصر (عج) طی هشت سال دفاع مقدس

اطلس «لشکر 7 ولی‌عصر (عج)»، سومین اطلس یگانی، به منظور بررسی عملکرد لشکر 7 ولی‌عصر (عج) طی هشت سال دفاع مقدس از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.
بررسی عملکرد لشکر 7 ولی‌عصر (عج) طی هشت سال دفاع مقدس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ اطلس «لشکر 7 ولی‌عصر (عج)» سومین اطلس یگانی، به همت انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد. این اطلس به بررسی نقش و عملکرد لشکر 7 ولی‌عصر (عج) و حماسه‌آفرینی رزمندگان و فرماندهان آن در طول 8 سال دفاع مقدس می‌پردازد.

در پژوهش این اثر تلاش شده است، با اتکا به اسناد و منابع دست‌ اول موجود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و همچنین منابع موجود در لشکر 7 ولی‌عصر (عج)، مصاحبه با فرماندهان حاضر در صحنه، تاریخ‌نگاری وقایع به‌ صورت مستند و متقن به رشته تحریر درآید.

در این اثر سعی شده است اطلاعات جامع و دقیقی در مورد نقش لشکر 7 ولی‌عصر (عج) در تمامی عملیات‌ها به‌صورت مجزا و با حفظ توالی زمانی آنها در اختیار مخاطبان علاقه‌مند و پژوهشگران حوزه دفاع مقدس قرار گیرد.

در این کتاب طی 6 فصل به بیان و بررسی عملکرد لشکر 7 ولی‌عصر (عج) در طول هشت سال دفاع مقدس پرداخته‌ شده است. در فصل اول روند تشکیل تیپ 7 مقاومت دزفول و ارتقای آن به لشکر 7 ولی‌عصر (عج)، پادگان‌های آموزشی و استقراری، سیر مراحل فرماندهی و چگونگی تشکیل واحدهای تحت امر و مناطق عملیاتی یگان تشریح شده است. در فصل دوم به بحران‌های داخلی، تجاوز عراق و روند تشکیل جبهه‌های پدافندی و اجرای عملیات‌های محدود در مقابل ارتش متجاوز عراق پرداخته‌ شده است. در فصل سوم عملیات‌های طریق‌القدس، خاتم‌النبیین (ص)، فتح المبین و بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی سرزمین‌های اشغالی شد توضیح می‌دهد. فصل چهارم این کتاب با نام تنبیه متجاوز به نبردهای رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر 1، خیبر و بدر پرداخته است. فصل پنجم نبردهای سرنوشت‌ساز والفجر 8، کربلای 4 و کربلای 5 و آخرین فصل که فصل ششم است نبردهای شمال غرب و مقطع پایان جنگ را توضیح می‌دهد.

از ویژگی‌های کتاب «اطلس 7 لشکر ولی‌عصر (عج)» می‌توان به ثبت و مستندسازی عملکرد لشکر 7 ولی‌عصر (عج) در عملیات‌های مختلف، نمایش دقیق نقشه عملیات‌های این لشکر، همچنین درج اطلاعات و آمار رزمندگان، جانبازان و شهدای آن در قالب اطلس عملیات‌های لشکر 7 ولی‌عصر (عج) اشاره کرد.همچنین معرفی واحدهای تخصصی در یگان 7 ولی‌عصر (عج) به‌عنوان وجه تمایز این اطلس با سایر اطلس‌هایی که تاکنون منتشر شده‌ است. معرفی 8 واحد تخصصی که در این یگان در طول سال‌های مختلف دفاع مقدس شکل‌گرفته‌اند اعم از توپخانه، اطلاعات، ادوات، مهندسی، بهداری، مخابرات و نیروی انسانی در «اطلس لشکر 7 ولی‌عصر (عج)» اولین بار است که به همراه فرماندهان مختلفشان در عملیات‌های مختلف طول 8 سال دفاع مقدس معرفی‌شده‌اند.

در مدت یک سال و نیم، یعنی تا پیش از عملیات فتح‌المبین، فرماندهی و کنترل جبهه‌های پدافندی سپاه در غرب کرخه، برعهده سپاه دزفول بود و در این مدت با شناسایی راهکارهای عملیاتی، اجرای عملیات‌های محدود و ایذایی، مین‌گذاری و اجرای کمین در جاده‌های مواصلاتی عقبه دشمن، اجازه ندادند عراقی‌ها با آسودگی در این مناطق تردد داشته باشد و احساس امنیت کنند.

نیروهای مستقر در محورهای پدافندی ذکرشده واقع در شمال خوزستان در قالب یک تیپ با مرکزیت سپاه دزفول شکل گرفتند. اغلب کادر رسمی تیپ، از سپاه این شهرستان بود. ابتدا نام این یگان را تیپ 7 مقاومت دزفول گذاشتند که بعدها به تیپ 7 ولی‌عصر (عج) تغییر یافت و با همین نام در عملیات بزرگ فتح‌المبین نقش بی‌بدیل و کلیدی را در کنار سایر یگان‌های رزم سپاه ایفا کرد.

تیپ 7 دزفول قبل از عملیات والفجر مقدماتی به «لشکر» ارتقا یافت و گردان‌هایی از سراسر شهرهای استان خوزستان و لرستان نیز به آن پیوستند. این لشکر که به نام حضرت ولی‌عصر (عج) مزین شد، تنها لشکر استان خوزستان بود که از ابتدا تا انتهای جنگ در تمامی عملیات‌ها شرکت کرد.

کتاب «اطلس 7 لشکر ولی‌عصر (عج)» به همت سردار عبدالمحمد کوچک از فرماندهان لشکر 7 ولی‌عصر (عج) در 276 صفحه از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سال 1398 منتشر و با قیمت 75 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۲۸۷۷۴۶
http://www.ibna.ir/vdcbazb50rhbwzp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما