«فرهنگ آنالیز عددی و محاسبه علمی» یک فرهنگ‌نامه در زمینه آنالیز عددی و الگوریتم‌های رایانه‌ای، با 942 مدخل به‌صورت فارسی-انگلیسی و انگلیسی-فارسی است.
انتشار فرهنگ آنالیز عددی با 942 مدخل
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «فرهنگ آنالیز عددی و محاسبه علمی» یک فرهنگ دانشنامگی در زمینه آنالیز عددی و الگوریتم‌های رایانه‌ای است. آنالیز عددی شاخه‌ای از ریاضیات کاربردی است که به طراحی و تحلیل روش‌های عددی (شامل الگوریتم‌های رایانه‌ای) برای حل مسئله‌های ریاضی می‌پردازد.
 
این فرهنگ دارای 942 مدخل است که روش‌ها، الگوریتم‌ها و فرمول‌های عددی به همراه مفهوم‌ها و اصطلاحات آنالیز عددی و نظریه تقریب مانند خطا، درون‌یابی، پایداری روش عددی، همگرایی روش عددی و ...، بیشترین مدخل‌ها را به‌خود اختصاص می‌دهند. بخش دیگر مدخل‌ها مربوط به آن‌هایی است که با سایر زمینه‌های ریاضیات مشترک هستند، ولی در آنالیز عددی نقش زیادی بازی می‌کنند.
 
 129 مدخل نیز به شخصیت‌ها اختصاص دارد. شخصیت‌ها از بین افرادی انتخاب شده‌اند که حداقل یک روش الگوریتم عددی به نام آن‌ها ثبت شده یا در توسعه ابزار یا مفهوم خاصی در آنالیز عددی نقشی ایفا کرده‌اند. در شرح هر شخصیت نیز بیشتر به کارهای او در زمینه آنالیز عددی و نظریه تقریب پرداخته شده است.
 
در این اثر همچنین فهرستی موضوعی از روش‌ها، الگوریتم‌ها و فرمول‌ها ارائه شده که دارای 18 موضوع است و نمایی کلی از مدخل‌های مربوط به هر موضوع را نشان می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این فرهنگ، ارائه یک فهرست فارسی-انگلیسی با ترتیب الفبایی برای جستجوی فارسی در داخل مدخل‌ها است.  
 

مخاطبان اصلی این فرهنگ که به‌صورت فارسی-انگلیسی و انگلیسی-فارسی ارائه شده، استادان دانشگاه، پژوهشگران، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان کارشناسی در رشته‌های آنالیز عددی، شاخه‌های دیگر ریاضیات کاربردی، مهندسی به‌ویژه مکانیک، برق، صنایع و عمران هستند.
 
نخستین چاپ «فرهنگ آنالیز عددی و محاسبه علمی» در 291 صفحه با شمارگان 500 نسخه به بهای 48 هزار تومان از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بازار نشر عرضه شده است.  
کد مطلب : ۲۸۷۱۱۷
http://www.ibna.ir/vdcdf50x5yt0jf6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما